Facebook Pixel Σερί 9-0 και… πάει το «κάστρο»!
| 2011-01-05 18:43:00

Σερί 9-0 και… πάει το «κάστρο»!

Σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε, ο Ίκαρος επικράτησε της Καβάλας με 66-69 για τη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην πρώτη εντός έδρας ήττα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγιναν τα… απίστευτα, καθώς η Καβάλα προηγήθηκε με +6 (66-60) στο 38ο λεπτό, χάρη σε τρία τρίποντα του Καραποστόλου (15π.) και ένα του Γιόροβιτς (14π.), ωστόσο ο Ίκαρος με ένα σερί 9-0 πήρε τη νίκη.

Ο Γιάννης Καλαμπόκης πέτυχε 13 πόντους για τους νικητές και 10 πρόσθεσε ο Τόμπσον. Για το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, ο Παλάσιο είχε συγκομιδή 16 πόντους (όλους μέχρι το 30΄ όμως) και ο Σίμονς 11.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-34, 46-51, 66-69

Διαιτητές: Γκόντας-Γκούμας-Μητσόπουλος

ΚΑΒΑΛΑ (Δημήτρης Πρίφτης): ΜάκΙντος, Παλάσιο 16 (1), Κοστόφ 4, Χαφ 2, Παπανικολάου, Σίμονς 11, Γεωργάκης, Γιόροβιτς 14 (2), Καραποστόλου 15 (3), Αγγελόπουλος 4

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Άρης Λυκογιάννης): Χάρις 9 (1), Αγαδάκος, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου 3 (1), Τόμπσον 10, Καλαμπόκης 13 (1), ΜακΑλάρνεϊ 13 (3), Κατούφας 8, Πετροδημόπουλος 7, Κράσιτς