Facebook Pixel Εύκολη νίκη και τώρα Αυστραλία
| 2014-08-11 17:35:00

Εύκολη νίκη και τώρα Αυστραλία

Χωρίς να ιδρώσει η Εθνική U17 νίκησε 62-51 την Αγκόλα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ντουμπάι, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον όμιλό της και αντιμετωπίζει την Τρίτη στους «16» την Αυστραλία

Η Ανγκόλα πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους του αγώνα (0-4), αλλά η Εθνική στη συνέχεια κράτησε για περίπου έξι λεπτά άποντους τους αντιπάλους της και με ένα σερί 16-0 πήρε τα ηνία του αγώνα (16-4). Οι Αφρικανοί απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και με ένα επί μέρους σκορ 23-6 πέρασαν μπροστά μέχρι και με πέντε (22-27).

Όμως το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου ανήκε στην ελληνική ομάδα, που με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο και Κόνιαρη έκλεισε το ημίχρονο στο 37-28. Με όπλο την καλή της άμυνα που δέχτηκε μόλις έξι πόντους, το συγκρότημα του Δημήτρη Παπανικολάου ξέφυγε με 53-34 στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά τις προσπάθειες των Ανγκολέζων, αλλά και τις δοκιμές από τον ελληνικό πάγκο, η Εθνική δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-12, 37-28, 53-34, 62-51.