Facebook Pixel Ερυθρόλευκος περίπατος και 1-0
| 2011-04-30 18:40:00

Ερυθρόλευκος περίπατος και 1-0

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για περίπου 15 λεπτά από τον Κολοσσό στο ΣΕΦ, αλλά στη συνέχεια πάτησε γκάζι και νίκησε 90-55, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην 4άδα των πλέι οφ της Α1. Το επόμενο ματς στη Ρόδο στις 4/5.

Οι φιλοξενούμενοι στην αρχή έκαναν το παιχνίδι τους και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (23-23 στις αρχές της δεύτερης περιόδου). Ο Έρτσεγκ ξεκόλλησε τους συμπαίκτες του με ένα επί μέρους 21-8 με δέκα δικούς του πόντους, στο +13 (44-31) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος πάτησαν το γκάζι με τους Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδη να πρωταγωνιστούν, ο Κολοσσός δεν είχε τις λύσεις και τις δυνάμεις να προβάλει αντίσταση και έτσι ήρθε το +23 (65-42) για τον Ολυμπιακό. Από εκεί και πέρα, το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν δια περιπάτου στο 90-55.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 44-31, 67-44, 90-55.