Facebook Pixel Περάσαμε ωραία μαζί με τον... Μπαρέα!
| 2014-09-01 22:57:00

Περάσαμε ωραία μαζί με τον... Μπαρέα!

Ποιο Πουέρτο Ρίκο και ποιος Μπαρέα! Η Εθνική μας νίκησε την παρέα του κοντοπίθαρου άσου με 90-79 , κάναμε το 3x3 και πλέον αφού περάσαμε, πάμε για το καλύτερο πλασάρισμα! Φοβερός Νικ, μεγάλος Ζήσης!

Κατ` αρχάς, στόχος επετεύχθη! Νικήσαμε με 90-79 το Πουέρτο Ρίκο και προκριθήκαμε στην επόμενη φάση. Στα του αγώνα, κατά διαστήματα παίξαμε πολύ ωραίο μπάσκετ, με τον αρχηγό Νίκο Ζήση να είναι... σεληνιασμένος (19π., 3ασ.) και άξιους συμπαραστάτες τους Καλάθη και Μπουρούση. Ουσιαστικά, απειλήθηκαμε μόνο στο δεύτερο 10λεπτο, αλλά γρήγορα συνήλθαμε και με φοβερή τρίτη περίοδο χτίσαμε διαφορές πάνω από 10 πόντους και καθαρίσαμε το ματσάκι.

Το μοναδικό άσχημο νέο για την Εθνική μας στο πρώτο 5λεπτο ήταν μόνο τα δύο φάουλ του Μπουρούση, με τον Γλυνιαδάκη να επιστρατεύεται άρον-άρον! Όλα τα άλλα πήγαιναν πρίμα, με τον Καλάθη σε ρόλο εκτελεστή (7π.) για το 9-15. Πάντως στο ξεκίνημα τα μεγαλύτερα προβλήματα τα δημιουργούσε ο ψηλός γκαρντ Χουέρτας... Στο 7` η διαφορά είχε πέσει στους 2 (16-18), απόρροια του βιαστικού μπάσκετ της Εθνικής μας και των λαθών μας, με τον Γκαλίντο να ισοφαρίζει 18-18 (8`), με σερί 12-4. Η Εθνική ξέχασε την καλή κυκλοφορία, βοήθησε σε αυτό και η προσαρμοσμένη άμυνα των Πορτορικανών που έφερε κάποια κλεψίματα, εξ ου και το βραχύ προβάδισμα 20-19.

Το τρίποντο του Ριβέρα στο 11` έβαλε μπροστά στο σκορ τους Πορτορικάνους για πρώτη φορά με 22-20, με τον Μπάλκμαν πάντως (10π.) να κάνει τη ζημιά και περιμέναμε την αντίδραση της ομάδας μας στα δύσκολα... Το καλό είναι οτι ο Μπάλκμαν έκανε δυο φάουλ γρήγορα και αποσύρθηκε, καθώς δεν είχαμε βρει τρόπο να τον αντιμετωπίσουμε, με τον Μπουρούση να μας βάζει μπροστά και πάλι στο 15` (29-27), σφίξαμε την άμυνα, αλλά έκανε και τρίτο φάουλ ο Πρίντεζης... Με ένα μικρό σερί κάναμε το 34-28 (17`) και λίγο μετά από λίγο το 39-31, έχοντας βρει Βρήκαμε καλό σχήμα με Μπουρούση, Καλάθη, Αντετοκούνμπο, ενώ ένα... τρελό τρίποντο από τον Ζήση διαμόρφωσε το 41-33 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Μεγάλο ματς επιθετικά από τον Νικ με 12 πόντους.

Με οδηγό τον Μπουρούση συντηρούσαμε μια διαφορά στους 10 πόντους (37-47 στο 22`) και με τρίποντο του Ζήση (3/3) κάναμε το 52-39 στο 24`!Και είχε και τρίτο φάουλ ο Μπάλκμαν! Όλα ξεκινούσαν όμως από τη φοβερή μας άμυνα κι έτσι ήρθε το 58-41 στο 26`. Δέκα πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα ο απολογισμός του Μπουρούση! Η Ελλάδα είχε βρει ρυθμό σε επίθεση και άμυνα και ο Σλούκας απάντησε στη ζώνη με τρίποντο για το 63-45 στο 28`. Μέσα σ` όλα, ο Γιάννης Αντετοκούμπο έγινε σύνθημα για πρώτη φορά από το ελληνικό κοινό που βρίσκεται στο Παβιγιόν Σαν Πάμπλο! Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με την Εθνική μας στο +16 (68-52)!

Μάντζαρης, Σλούκας, Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης, Βουγιούκας ξεκίνησαν πεντάδα για την τέταρτη περίοδο, με τον Πρίντεζη να αποσύρεται με 4ο φάουλ και τον Μπαρέα να βρίσκει χέρι... Η διαφορά από τους 19 (61-42) πήγε στους 9 στο 32`και είχαμε έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης... Μην ξεχνάμε οτι οι Πορτορικάνοι έπαιζαν την ύπαρξη τους, εξ ου και η ασφυκτική πίεση πλέον. Ένα τρίποντο του Σλούκα, ένα alley oop του Αντετοκούνμπο και το κερδισμένο 4ο φάουλ από τον Μπαρέα μας έδωσε ανάσα. Έτσι πήγαμε λοιπόν στο +15 (76-61) στο 35`, με μεγάλη βοήθεια από τον Σλούκα. Η Εθνική μας απλά ήλεγχε το ματς, αλλά το τρίποντο του Ριβέρα έκανε το 70-79 και... σφίξαμε λίγο, όμως το τρίποντου του Ζήση στο 38` τους τέλειωσε και το κλέψιμο με γκολ-φάουλ του Γιάνναρου τους... αποτέλειωσε!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-33, 68-52, 90-79.

Πουέρτο Ρίκο (Όλμος): Κλεμέντε 5, Μπαρέα 21, Φράνκλιν 1, Βασάγιο, Ριβέρα 10, Ντίαθ, Σάντσεθ 1, Χουέρτας 6, Μπάλκμαν 23, Γκαλίντο 5, Σαντιάγο 6

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 19, Βασιλειάδης 4, Καλάθης 14, Γλυνιαδάκης 1, Παπανικολάου 4, Σλούκας 5, Καϊμακόγλου 9, Αντετοκούνμπο 15, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 5