Facebook Pixel Η Βασίλισσα επέστρεψε!
| 2014-09-24 16:32:00

Η Βασίλισσα επέστρεψε!

Έχοντας την απίστευτη στήριξη του κόσμου της η ΑΕΚ νίκησε με 84-79 τον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό της Γλυφάδας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας μπάσκετ της ΑΕΚ ξεκίνησαν με έναν μικρό άθλο με τη Βασίλισσα να επικρατεί στο κλειστό της Γλυφάδας με 84-79 του Κολοσσού Ρόδου και πέρασε στη δεύτερη αγωνιστική της Β' Φάσης του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος το νικητή του ζευγαριού Ρέθυμνο-Πανελευσινιακός. Με μια ομάδα που βρίσκεται ακόμα στο χτίσιμο η Βασίλισσα έβγαλε ψυχή και ποιότητα στο παρκέ και με τη βοήθεια του κόσμου της που γέμισε το κλειστό (περίπου) 700 άτομα έστειλε το μήνυμα της επιστροφής της προς πάσα κατεύθυνση.

Στη... φλογισμένη Γλυφάδα, το «Και ξανά ξανά θα γίνεις Βασίλισσα δονούσε την ατμόσφαιρα. Ηγέτης ο Σάκοτα, εξαιρετικοί οι Πολυτάρχου- Σαρικόπουλος για μια ΑΕΚ που δείχνει πως μπαίνει στην Α1 έχοντας όλες τις δυνατότητες να υπερασπιστεί την ιστορία της.

Η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην 1η περίοδο. Πριν περάσουν 3 λεπτά, το σκορ ήταν ήδη 10-0. Πότε με τις εξάρσεις του Σάκοτα, πότε με τα τρίποντα του Ράιτ, η Ένωση κρατούσε τα ηνία του αγώνα με τον Ζιάγκο να χρησιμοποιεί 9 παίκτες (όλους πλην Παπαντωνίου, Καμπερίδη, Παπαδιονυσίου). Η χαλάρωση στην άμυνα, αλλά και ορισμένες επιπολαιότητες κυρίως από τους Κάιλς και Ουίλιαμσον έφεραν το σκορ στα ίσα με τη λήξη του 10λέπτου (21-21).

Στη β' περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον Παπαντωνίου στο τιμόνι. Νέο σερί 5-0 και 5.30 λέπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, οπότε και επανήλθε ο Ράιτ το σκορ ήταν 38-29. Τσιάκος και Σαρικόπουλος έδιναν λύσεις εναλλάξ, ο Πολυτάρχου συνέχισε να βγάζει εντυπωσιακή ενέργεια, «τραβώντας» την ομάδα στο σκοράρισμα, την ώρα που ο Σάκοτα ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα (0/5). Στον αντίποδα, οι Ροδίτες απειλούσαν κυρίως με τον εξαιρετικό Τζέιμς και τον Χάγκινς. Ένα λεπτό πριν τη λήξη, η διαφορά έφτασε στο +14 (50-36) με τον Κολοσσό να πετυχαίνει ακόμη ένα καλάθι πριν την ανάπαυλα.

Η αρχή του β' ημιχρόνου βρήκε τον Κολοσσό να αντιδρά φέρνοντας τη διαφορά από τους 15 (μέγιστη τιμή) στους 8, έπειτα από ένα σερί 7-0, που προκλήθηκε και από ένα αντιαθλητικό που χρεώθηκε στον Κασελάκη. Το +15 ήρθε ξανά δια χειρός Σάκοτα με πέντε συνεχόμενους πόντους. Στο συγκεκριμένο διάστημα, μάλιστα, ο Σαρικόπουλος έκανε «πάρτι» κάτω από τα καλάθια, ενώ προς το τέλος της περιόδου δόθηκε χρόνος και στους Καμπερίδη- Παπαδιονυσίου. Λήξη περιόδου 67-56.
Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ κρατούσε σταθερά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους μέχρι και 6 λεπτά πριν από τη λήξη. Ένα μπλακ άουτ μεταξύ του 36 και του 39 λέπτου έφερε το σκορ από από το 76-67 στο 76-73. Στο τέλος όμως μίλησε η ψυχή της ομάδας και η νηφαλιότητα του Σάκοτα, έτσι ώστε ακόμη και όταν το σκορ έφτασε στο 80-77 η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά και καθάρισε το ματς στις τελευταίες επιθέσεις. Τελικό σκορ 84-79!

Δεκάλεπτα: 21-21, 50-38, 67-56, 84-79

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 2, Κάιλς 7 (1), Σάκοτα 20 (1/8 τρ.), Κασελάκης 4, Πολυτάρχου 16 (2), Παπαδιονυσίου, Νίκολιτς, Ράιτ 10 (2), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 4, Τσιάκος 7, Σαρικόπουλος 14.

Κολοσσός Ρόδου (Κουταλιανός): Τολιόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Σιόλογκας, Μπούλιαν 7 (1), Τζέιμς 32 (10/16 2π., 1τρ.), Σμιθ 4 Στεφανίδης, Λίντεν 8 (1), Τζαμάρ, Τσάμης 6, Χάγκινς 11

Πηγή: aek365.com