Facebook Pixel Πήρε τη νίκη ο Άρης, 94-85 τον Ηρακλή
| 2010-12-19 00:12:00

Πήρε τη νίκη ο Άρης, 94-85 τον Ηρακλή

Το πάλαι ποτέ ντέρμπι του Άρη με τον Ηρακλή εξελίχτηκε σε μια σχετικά εύκολη νίκη για τους γηπεδούχους στο «Αλεξάνδρειο» με 94-85 για την 9η αγωνιστική της Α1.

Η ομάδα του Ντρούκερ είχε κορυφαίο τον Σλούκα (17π., 6 ασίστ και 5ρ.), ενώ από πλευράς «Γηραιού» ξεχώρισαν Μπόουλντιν και Τζάζβιν είχαν από 16 πόντους.

Ένα ξέσπασμα των παικτών του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, αποτέλεσε τελικά τη βάση για τη νίκη τους φτάνοντας ως στο +16 (63-47).

Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να πλησιάσει στους 4 (88-84) ένα λεπτό πριν τη λήξη, όμως ο Άρης χάρη στην ευστοχία του από τη γραμμή, επικράτησε με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 49-43, 70-63, 94-85

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 4 (1), Ντάνστον 13, Ταπούτος 15 (2), Τάκερ 13 (1), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 14 (1), Χαραλαμπίδης 11, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 17 (2)

Ηρακλής (Ρούσο): Μπόουλντιν 16 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 7 (1), Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 16, Πέτροβιτς 15 (2), Κοπρίβιτσα 15 (1), Δέσπος, Εϊτουτάβιτσιους 14 (3), Λαμπρόπουλος 2