Facebook Pixel Με... λάθος κοστούμι στην Αρμάνι
| 2014-12-12 00:42:00

Με... λάθος κοστούμι στην Αρμάνι

Τα 21 λάθη του Παναθηναϊκού στο... ερείπιο του "Παλαντέζιο" τον πρόδωσαν και οι πράσινοι αν και το πάλεψαν έχασαν χωρίς κόστος πάντως από τη Μιλάνο με 66-64. Moιραίος ο Διαμαντίδης στο τέλος, οριστικά 3ος ο Παναθηναϊκός

Ο Διαμαντίδης (12 πόντους / 11 ασίστ) είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά… σε νεκρό χρόνο έχασε δύο βολές και δεν τα κατάφερε. 17 πόντους είχε ο Σλότερ, 13 ο Μπλουμς (4/6 τρίποντα) και 12 ο Διαμαντίδης. Επηρεασμένος απ’ τον τραυματισμό του, ο Μπατίστα έμεινε χαμηλά. Για τους νικητές που προκρίθηκαν ως τέταρτοι στην επόμενη φάση, ξεχώρισε ο Χάκετ με 21 πόντους. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι, κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (41-28), ήταν εύστοχος στα τρίποντα (44%) και παρολίγο να πάρει τη νίκη σε έναν αγώνα, στον οποίο έκανε 21 λάθη!! Η ήττα αυτή δεν “πληγώνει” την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, η οποία υπερασπίστηκε το +27 του πρώτου γύρου και εξασφάλισε την τρίτη θέση του ομίλου της.

Διαμαντίδης - Σλότερ - Γιάνκοβιτς - Φώτσης - Γκιστ ήταν οι πέντε του Παναθηναϊκού. Χωρίς μακρινό σουτ ο Παναθηναϊκός έψαχνε γρήγορα να βρει τις λύσεις απέναντι στην κλειστή άμυνα της Αρμάνι με τον Μπρουκς να κάνει το 8-4 στο 4` και ο Τζεντίλε το 13-8 για την Αρμάνι στο 8`. Στο μεταξύ, 1/11 τρίποντα είχαν οι δυο ομάδες: 1/7 η Αρμάνι, 0/4 ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι έχουν, όμως, και 6 λάθη... Μέσα σε όλα, στο 1,18`` πριν το 10λεπτο, έσπασε ένα κομμάτι... παρκέ στο "Παλαντέζιο" και το ματς διεκόπη! Εν τέλει ο αγώνας ξανάρχισε μετά από 10 λεπτά, με τον Μέλι να απαντά με τρίποντο στο τρίποντο του Σλότερ για το 18-11 που ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Τα δυο σερί τρίποντα του Μπλουμς έκαναν το 18-17 στο 12`, ενώ καλή είδηση ήταν και το 3ο φάουλ του Μος. Δυο κακές άμυνες και ένα λάθος του Μπατίστα έφεραν το 24-19 στο 15`, με τον Ουρουγουανό να δίνει τη θέση του στον Μαυροκεφαλίδη. Στο 16` ο Τζέιμς με κάρφωμα έκανε το 26-19, με τον Ιβάνοβιτς να παίρνει τάιμ-άουτ και τους Ιταλούς να παίζουν αρκετά σκληρή άμυνα... Κακές επιλογές πάντως από τους πράσινους στην επίθεση που δεν γύριζαν την μπάλα, παίζοντας πολύ με το τρίποντο (3/11). Με δυο απανωτά λάθη η Αρμάνι πήγε μάνι-μάνι στο 30-21 (17`). Ο Μπλουμς έβαλε 1/3 βολές από αντιαθλητικό, όμως τα 12 λάθη δεν τον άφηναν να πλησιάσει στο σκορ. Ο Τζέιμς είχε 0/2 βολες, ο Διαμαντίδης τις έβαλε και ο Χάκετ (κορυφαίος της Αρμάνι) στην εκπνοή σημείωσε το 32-28 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Με ένα 5-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 33-32 για πρώτη φορά στο 21`, ενώ στο 24` πήγε στο +2 (36-38) με τρίποντο του Διαμαντίδη. Όμως ένα γρήγορο 8-0 έφερε την Αρμάνι στο +6 στο 26`, για να ξαναμειώσουν οι πράσινοι στον πόντο (44-43) και μπροστά με τρίποντο του Μήτσου με 45-46 στο 28`! Στο μεταξύ, οι διαιτητές στο πρώτο ημίχρονο άφηναν το ξύλο, τώρα σφύριζαν με το παραμικρό... Οι δυο ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά κλειδί στην περίοδο ήταν η απόδοση των Γκιστ και Φώτση, ενώ οι πράσινοι είχαν και τα ριμπάουντ, με την 3η περίοδο να λήγει 52-51.

Ο Χάκετ με απίθανο γκολ-φάουλ έκανε το 55-51 στο 32` αλλά ένα 5-0 έφερε το 55-56 με μεγάλο τρίποντο του Σλότερ. Μετά από ένα στείρο 2λεπτο ο Ράγκλαντ με τρίποντο διαμόρφωσε στο 34` το 58-56, με τους πράσινους αισίως να έχουν φτάσει τα 21 λάθη στο 37` (60-56) και 62-56 στον αιφνιδιασμό από τον Ράγκλαντ. Ο Μπλουμς μείωσε στο 38` 62-59, όμως ο εξαιρετικός Χάκετ απάντησε αμέσως, για να το ξανακάνει ο Μπλουμς! (65-62). Στα 1`40`` ο Ράιτ με 2/2 βολές έκανε το 65-64 και ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα έχοντας μπροστά του 62 δευτερόλεπτα. Ο Ράιτ αστόχησε μόνος κάτω από το καλάθι και ο Μέλι στα 24` κέρδισε φάουλ από τον πολύ κοντύτερο Σλότερ. Ο Ιταλός είχε 1/2 για το 66-64 και στην τελευταία επίθεση στο 1, 3`` ο Τσερέλα πέταξε την μπάλα έξω και στη συνέχεια στην επαναφορά έκανε... καραμπινάτο αντιαθλητικό στον Διαμαντίδη, αλλά οι διαιτητές έδωσαν απλά φάουλ στα 00,7``. Ο Διαμαντίδης αστόχησε στην πρώτη και στη δεύτερη και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 66-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 32-28, 52-51, 66-64