Facebook Pixel Ε Ξ Ι - Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι Κ Ο Σ!
| 2011-05-08 19:37:00

Ε Ξ Ι - Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ι Κ Ο Σ!

Ποιος να συγκριθεί μαζί του! Το 6ο του Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σήκωσε ο Παναθηναϊκός με τη νίκη 78-70 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στον τελικό της Ευρωλίγκα στη Βαρκελώνη! Το 8ο του Ζοτς!

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού ο MVP της Ευρωλίγκα, Δημήτρης Διαμαντίδης (16 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ), καθοριστικός ο Σάτο του 3ου δεκαλέπτου, μεγάλο παιχνίδι από Μπατίστ, Νίκολας, εξαιρετικός και πάλι ο Καλάθης (6 ασίστ), μαέστρος στον πάγκο ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, ο οποίος πανηγύρισε το 8ο ευρωπαϊκό του σε 12 συμμετοχές σε φάιναλ-φορ! Σε ρηχά νερά ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης από τη Μακάμπι (4 πόντοι σε 14 λεπτά)

Ο Παναθηναϊκός, σε αντίθεση με τον ημιτελικό με τη Σιένα, αυτή τη φορά ξεκίνησε καλά. Με εξαιρετική άμυνα (οι τάπες έδιναν κι έπαιρναν ενώ ο Καλάθης περνούσε χειροπέδες στον Πάργκο) και συγκεκριμένο επιθετικό προσανατολισμό, να πάει την μπάλα κοντά στο καλάθι και να φθείρε τον Σχορτσανίτη. Προηγήθηκε 4-0, 6-3 και 11-8 στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο τα τρίποντα κρατούσαν τη Μακάμπι κοντά στο σκορ και της έδωσαν τη δυνατότητα να προσπεράσει για πρώτη φορά στο 6΄ (13-11, με τον Πνίνι να σκοράρει δύο φορές έξω από τα 6,75μ. και τον Έιντσον άλλη μία). Ωστόσο, το 2ο φάουλ που έστειλε νωρίς τον Σχορτσανίτη στον πάγκο (στο 5ο λεπτό), έδωσε στον Διαμαντίδη και τον Καλάθη τη δυνατότητα να περνάνε εύκολα την μπάλα στη ρακέτα, όπου ο Μπατίστ έκανε πάρτι. Έτσι, ο Παναθηναϊκός με σερί 7-0 πέρασε με 18-13 στο 8΄ και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο στο +7 (22-15)

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Έιντσον προσπαθούσε -με κάτι μαγικά- να ανατρέψει τα δεδομένα, ενώ και η ζώνη του Μπλατ άρχισε να προβληματίζει την επίθεση του Παναθηναϊκού, που δεν μπορούσε να βρει σκορ έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (1/8 τρίποντα στο ημίχρονο). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα με βασικό όπλο την άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια με +3 (33-30) και με την ελπίδα πως στο δεύτερο ημίχρονο θα έβρισκε τα σουτ που θα τον έστελναν στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Από στατιστικής άποψης, στο πρώτο μέρος η Μακάμπι κρατιόταν στο παιχνίδι από τα τρίποντα (6/13), καθώς στα δίποντα ήταν για τα πανηγύρια (4/21!). Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, είχε 14/21 δίποντα, αλλά για τα τρίποντα ...τα είπαμε. Στα ριμπάουντ σχετική ισορροπία (18-16 στο σύνολο ο Παναθηναϊκός, αλλά 7-4 στα επιθετικά η Μακάμπι), ενώ αίσθηση προκαλούν και τα 5 πράσινα μπλοκ (έναντι ενός).

Στο 3ο δεκάλεπτο, η Μακάμπι ξεκίνησε πιο καλά και με το πρώτο καλάθι του Σχορτσανίτη πέρασε προς στιγμήν μπροστά στο 23΄ (36-35). Όμως, εκεί άρχισε και η μεγάλη φθορά της, με τον Σόφο και τον Έιντσον να φτάνουν στα 3 φάουλ, ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε κάποια σουτ από τον περιφέρεια με Νίκολας και Σάτο (2 διαδοχικά τρίποντα ο Αφρικανός). Αποτέλεσμα ήταν ένα σερί 8-0, το οποίο έφερε το τριφύλλι στο +7 στο 26΄ (43-36), ενώ με τρίποντο (ορειβατικό) απάντησε ο Νίκολας στο γκολ-φάουλ του Μπλου, κόβοντας τα πόδια της Μακάμπι στην αντεπίθεσή της (46-39 στο 27΄). Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός έγινε το απόλυτο αφεντικό. Το πονηρό καλάθι του ...Καλάθη και το σόλο του Φώτση που τράνταξε με κέρωμα την μπασκέτα, έβαλε φωτιά στην πράσινη εξέδρα, που είδε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (51-40) στο 28΄. Η διαφορά αυτή χώριζε τις ομάδες και στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, με τον Σάτο να συνεχίζει το σόου του με 3ο τρίποντο σε αυτή την περίοδο (53-44).

Τότε πήρε το όπλο του ο Νίκολας, ο οποίος με 5 κολλητούς πόντους έγραψε και το +12 (59-47), ενώ το σερί δεν σταμάτησε εκεί και η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 14 στο 33΄ (61-47). Πλέον, ο Παναθηναϊκός είχε να διαχειριστεί 14 πόντους σε 7 λεπτά, ενώ η Μακάμπι έπρεπε να παίξει τα τελευταία της χαρτιά. Ως πνιγμένη, πιάστηκε από τα μαλλιά της σε σχήμα χωρίς σέντερ(!) και μέσα σε 3 λεπτά έκοψε τη διαφορά στα δύο μειώνοντας σε 63-56 στο 36΄, ενώ ο υπερενθουσιασμένος Παναθηναϊκός έχανε και τον επιθετικό, αλλά και τον αμυντικό του προσανατολισμό.

Τα τελευταία 4 λεπτά ήταν μια μάχη τακτικής και ο Παναθηναϊκός είχε την εμπειρία να μην παρασυρθεί από την αλλαγή των δεδομένων. Τα καλάθια του Μπατίστ και του Νίκολας έδωσαν και πάλι διψήφια ασφάλεια στο 37΄ (67-56), όμως οι πράσινοι μετά αποφάσισαν να δοκιμάσουν σενάρια αυτοκτονίας. Μετά από τρία διαδοχικά λάθη, η διαφορά στο 38:40" έπεσε στους 5 (69-64) και το ματς άναψε. Η ασίστ του Διαμαντίδη στον Μπατίστ στο 39΄ έφερε το 71-64, το κλέψιμο του αρχηγού και οι δύο εύστοχες βολές του έγραψαν το 73-64 στα 55" και πλέον ο Παναθηναϊκός, παρά τις χαμένες βολές του Νίκολας, έφτασε στο τελικό 78-70 χωρίς η Μακάμπι να καταφέρει να φτάσει σε απόσταση βολής από τον ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-33, 44-53, 70-78.

Μακάμπι (Ντέιβιντ Μπλατ): Πάργκο 12, Χέντριξ, Σαρπ, Μπλου 14 (3), Ελιγιάχου 12, Πνίνι 8 (2), Μπουρστάιν, Έιντσον 17 (2), Μάτσβαν 3, Σχορτσανίτης 4.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 2, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 18 (6 ριμπάουντ), Φώτσης 5 (7 ριμπάουντ), Σάτο 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νίκολας 14 (2), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Βουγιούκας 4, Καλάθης 4 (6 ασίστ), Καϊμακόγλου.