Facebook Pixel «Υποταγή» στον Βασιλιά!
| 2014-12-31 00:51:00

«Υποταγή» στον Βασιλιά!

Η Μακαμπί ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και το... πίστεψε, όμως ο Παναθηναϊκός με μεγάλη αντεπίθεση στο φινάλε, νίκησε 83-76 και ξεκίνησε με το δεξί στο Top 16. Κορυφαίοι Γκιστ, Μπατίστα, Νέλσον.

Με νίκη και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε στο Top 16 της Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, καθώς παρότι τα βρήκε ζόρικα απέναντι στην Μακάμπι, κατάφερε τελικά να τη νικήσει με 83-76.

Οι Πράσινοι δεν ήταν συγκεντρωμένοι στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, όμως στο φινάλε έκαναν την αντεπίθεσή τους και με κορυφαίους τους Γκιστ, Μπατίστα, Σλότερ, Διαμαντίδη και Νέλσον πήραν μία σπουδαία νίκη.

Στο... κυνηγητό χωρίς άμυνα

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα φάνηκε πως η Μακάμπι θα δυσκόλευε πάρα πολύ τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα δεχόταν πολύ εύκολα πόντους. Έτσι λοιπόν, οι Ισραηλινοί ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή, προηγήθηκαν 6-12 και 8-15, όμως με μία αντεπίθεση οι Πράσινοι μείωσαν σε 15-17 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-19.

Στη δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον ΠΑΟ, καθώς η Μακάμπι έτρεξε, βρήκε εύκολα καλάθια και ανέβηκε την διαφορά στο 18-28 και στο 22-35 με τρίποντα του Χέινς. Στο τελευταίο τρίλεπτο όμως του πρώτου ημιχρόνου, το Τριφύλλι έκανε την αντεπίθεσή του και βελτιώνοντας την άμυνά του και βρίσκοντας σκορ από τρίποντα τους Μπατίστα – Γκιστ, αλλά και τρίποντα των Διαμαντίδη – Νέλσον, πλησίασε στο 39-41. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά στο 39-43 με καλάθι του Πάργκο στην εκπνοή.

Δυνατό ξεκίνημα και λάθη...

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος, έβγαλε δύο σωστές άμυνες και με καλάθια των Μπατίστα και Νέλσον στον αιφνιδιασμό, κατάφερε επιτέλους να φέρει το ματς στα ίσια (43-43). Η Μακάμπι όμως και πάλι βρήκε την απάντηση, καθώς με δύο σερί τρίποντα του Λίνχαρτ ξέφυγε στο 43-49, ενώ στην συνέχεια εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Πρασίνων έφτασε και στο 51-58. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βελτιώνει την άμυνά του και τον Διαμαντίδη με γκολ-φάουλ να κάνει το 60-64.

Αμέτρητα λάθη, Γκιστ και μεγάλη νίκη!

Ο Παναθηναϊκός κράταγε το καλύτερο για το τέλος και στην τέταρτη περίοδο θυμήθηκε τον καλό του εαυτό. Παρά τα πολλά λάθη, κατάφερε περίπου 5.30 λεπτά πριν τι φινάλε να ισοφαρίσει σε 68-68 με τρίποντο του Νέλσον και να «εγκλωβίσει» τη Μακάμπι με καλή άμυνα. Οι Ισραηλινοί έκαναν πλέον πάρα πολλά λάθη στην επίθεση, τους τέλειωνε συνεχώς ο χρόνος και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά 70-68 και 72-70.

Δύο λεπτά όμως πριν το φινάλε ο Λίνχαρτ με τρίποντο «σιώπησε» το ΟΑΚΑ που έκανε πάρτι, μείωσε σε 74-73 και έβαλε ξανά τη Μακάμπι στο ματς. Ο Γκιστ με δύο βολές, μετά από άστοχα τρίποντα των Νέλσον και Διαμαντίδη, έκανε το 76-73 ενώ ο Οχαγιόν επίσης με βολές μείωσε σε 76-75 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Σλότερ με δύσκολο καλάθι έγραψε το 78-75, η Μακάμπι έχασε την επόμενη επίθεση και ο Διαμαντίδης την... τιμώρησε κάνοντας από κοντά το 80-75. Το τελικό σκορ ήταν 83-76 με τριποντάρα του Σλότερ στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 8, Χάινς 9 (2), Ράντλ 18, Λίνχαρτ 18 (3), Τάιους 14, Κόεν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης