Facebook Pixel Άσχημα νέα για ΠΑΟ, «σφαλιάρα» σε Μπαρτσελόνα!
| 2015-01-16 00:32:00

Άσχημα νέα για ΠΑΟ, «σφαλιάρα» σε Μπαρτσελόνα!

Την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε για ακόμα ένα ματς η Μπαρτσελόνα η οποία ηττήθηκε στην έδρα της Μακάμπι με 70-68, σε ένα ματς που οι Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν το αφεντικό στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Μοιραίος για την ομάδα του Πασκουάλ ήταν ο Λάμπε ο οποίος αστόχησε σε εξ επαφής προσπάθεια για να στείλει το ματς στην παράταση και έτσι πήγε στράφι η εξαιρετική παρουσία του Τόμιτς που είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πάργκο και Σμιθ ξεχώρισαν για τους νικητές με 20 και 15 πόντους, αντίστοιχα, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Σχορτσανίτης.

Με πρόθεση να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα, γεγονός που επέτρεψε στον Τόμιτς να προσφέρει σκορ στην ομάδα του Πασκουάλ, ωστόσο, η Μακάμπι βρήκε τον τρόπο να επιβάλει το επιθετικό της παιχνίδι και πήρε προβάδισμα +2 (15-13) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την Μακάμπι η οποία έδειξε να βρίσκει εύκολα λύσεις στο σκορ και θα μπορούσε να ξεφύγει αν η Μπαρτσελόνα δεν έβρισκε τρία σερί τρίποντα, μειώνοντας στον πόντο (23-22).  Η είσοδος του Σχορτσανίτη και πόντοι από τον Σμιθ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να φτάσουν στο +8 (36-28) στο ημίχρονο.

Με τρίποντο του Οχαγιόν οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +11 (39-28) αλλά με τον Τόμιτς μπροστάρη εκ νέου, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να αντιδράσει και μείωσε στο καλάθι με τον Σατοράνσκι (49-47). Mε τρίποντο του Λίνχαρτ, όμως, η Μακάμπι πήρε ξανά διαφορά έξι πόντων (53-47).

Με τον Τόμιτς να κάνει το… χαβά του, η Μπαρτσελόνα έτρεξε σερί 7-0 και μετέτρεψε το 55-49 σε 55-56 παίρνοντας προβάδισμα μετά από πολλή ώρα! Η αντίδραση της Μακάμπι, όμως, ήταν άμεση και εντυπωσιακή, καθώς έτρεξε σερί  11-0 και έφτασε στο άψε-σβήσε στο +10 (66-56).

Με αρχή την άμυνα η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, κράτησε τη Μακάμπι χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και με καλάθι του Χεζόνια μείωσε στους 4 (66-62) 1’09’’ πριν τη λήξη, ενώ με κλέψιμο και κάρφωμα του ίδιου, η διαφορά έπεσε στους 2 (66-68) 21’’ πριν το φινάλε του ματς.

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε άμυνα με παγίδες και οδήγησε τον Σμιθ σε λάθος, παίρνοντας την κατοχή στα τελευταία 16’’. Η επίθεση κατέληξε στον Λάμπε, ο οποίος αστόχησε εξ επαφής και η Μακάμπι πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-28, 53-47, 70-68.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες): Πάργκο 10 (1 τριπ., 7 ασίστ), Χέινς 1, Σμιθ 15 (3), Ραντλ 10 (8 ριμπ.), Λίνχαρτ 3 (1), Τάιους (7 ριμπ.), Οχαγιόν 6 (1), Λάντεσμπεργκ , Σχορτσανίτης 11, Αλεξάντερ 4.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 5 (1), Χεζόνια 7 (1), Χουέρτας 4 (7 ασίστ), Αμπρίνες 8 (2), Σατοράνσκι 2, Πλάις 6, Τόμας 3, Τζάκσον 4, Λάμπε 3, Νάχμπαρ 5 (1), Τόμιτς 21 (10 ριμπ.)

Πηγή: ebasket.gr