Facebook Pixel «Κατοστάρα» πριν τη «σκούπα»
| 2011-05-21 18:46:00

«Κατοστάρα» πριν τη «σκούπα»

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στο «Αλεξάνδρειο» εύκολα τον Άρη με 102-76 και τη Δευτέρα (23/5, 19:00) πάει για το 3-0 και την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Για περίπου 25 λεπτά ο Άρης πάλεψε το ματς (50-59 στο 24`), αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πάτησε γκάζι και μετέτρεψε το ματς σε τυπική διαδικασία, με κορυφαίους σκόρερ τους Μαυροκεφαλίδη και Τεόντοσιτς.

Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται ακόμη μια νίκη για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό και θα έχουν αυτή την ευκαιρία την Δευτέρα, στο τρίτο ματς της σειράς στο ΣΕΦ. Μαυροκεφαλίδης (18π.), Τεόντοσιτς (15π.) και Κέσελ (13π.) οδήγησαν επιθετικά το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς τη στιγμή που για τον Άρη «πολεμούσαν» οι Μπάβσιτς (17π.) και Χαραλαμπίδης (14π.).

Στους «κίτρινους» στοίχισε η κακή αμυντική τους λειτουργία αλλά και οι τρεις σημαντικές απουσίες των Ταπούτου, Σλούκα και Ουίντερς, που προετοιμάζονται για τη σειρά του μικρού τελικού με τον ΠΑΟΚ, η οποία όπως όλα δείχνουν δεν πρόκειται να αποφευχθεί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ του Αλεξάνδρειου και έχοντας για ηγέτη τον Μίλος Τεόντοσιτς ξέφυγε με 2-13 στο 2’. Ο Άρης προσπάθησε να αντισταθεί και με μπροστάρη στον Καϊσίροφ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-27.

Από και πέρα το ματς εξελίχθηκε σε ένα … μονόλογο των φιλοξενούμενων. Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης προσπάθησε να αντισταθεί με τον Χαραλαμπίδη αλλά μάταια (40-52 στο 20’).

Ο Μαυροκεφαλίδης ανέλαβε τα ηνία στο σκοράρισμα για τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο. Με δικές του ενέργειες έστειλε τη διαφορά στο +16 (43-59). Οι «κίτρινοι» απάντησαν με ένα σερί 7-0 και προς στιγμήν μείωσαν στους 9 (50-59). Ως εκεί, όμως, γιατί οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και τη διαφορά στο +14 (61-75) με τη λήξη της περιόδου.

Το ματς ξέφυγε πλήρως στο τελευταίο δεκάλεπτο και άπαντες περίμεναν απλά τη λήξη του ώστε να μάθουν το τελικό σκορ. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέχισαν να «πυροβολούν» και τελείωσαν το ματς με το ευρύ 76-102.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 40-52, 61-75, 76-102

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 5, Κινγκ 8, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 11, Χαραλαμπίδης 14(1), Κασίροφ 12, Κουμπούρας 5(1), Μπάβτσιτς 17(1), Χρυσικόπουλος 2, Βεργίνης 2, Μποχωρίδης.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Γκόρντον 7(1), Σπανούλης 2, Πρίντεζης 2, Μπουρούσης 6(1), Κέσελ 13(2), Μαυροκεφαλίδης 18, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 8(1), Έρτσεγκ 10, Τεόντοσιτς 15(2).

Πηγή: gazzetta.gr