Facebook Pixel Πήραν Μπ(ρ)ος οι Χιτ
| 2011-05-23 08:09:00

Πήραν Μπ(ρ)ος οι Χιτ

Οι Χιτ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Μπος που πέτυχε 34 πόντους, αλλά και με μια γενικότερα εξαιρετική απόδοση κατάφεραν να κερδίσουν τους Σικάγο Μπουλς (96-85) και να κάνουν το 2-1 στη σειρά.

Σε ένα ακόμη παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες μεταξύ των δυο ομάδων οι Χιτ κατάφεραν να κερδίσουν τους Σικάγο Μπουλς με 96-85 και να πάρουν προβάδισμα στην σειρά με 2-1.

Οι Μπουλς κατάφεραν να περιορίσουν αρκετά τους Τζέιμς και Γουέιντ που πέτυχαν… μόλις 22 και 17 πόντους έκαστος, ωστόσο τους ήρθε από εκεί που το περίμεναν λιγότερο. Ο Κρις Μπος έκανε πάρτι και πέτυχε 34 πόντους.

Το Σικάγο από την άλλη είχε σε κακή μέρα το μεγάλο του όπλο τον Ντέρικ Ρόουζ που έμεινε στους 20 πόντους και τις 5 ασσίστ. Ο Κάρλος Μπούζερ από την άλλη ήταν σε καλή μέρα και κράτησε τους Μπουλς στο παιχνίδι μέχρι τέλους με τους 26 πόντους που πέτυχε και τα 17 ριμπάουντ που κατέβασε.

Οι Μπουλς και σε αυτόν τον αγώνα πλήρωσε την τελευταία περίοδο η οποία ήταν κακή. Στις τρεις πρώτες περιόδους το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την διαφορά να μην ξεφεύγει ποτέ. Χαρακτηριστικό είναι ότι η δεύτερη και η Τρίτη περίοδος έληξαν με το ίδιο ακριβώς σκορ. 25-25 και οι δυο.

Ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι Χιτ ανέβασαν ταχύτητα, οι Μπουλς δεν βρήκαν τις βοήθειες που ήθελαν και μοιραία έχασαν.

Πλέον σε 2 μέρες το Σικάγο έχει την τελευταία του ευκαιρία για να φέρει τη σειρά στα μέτρα του επανακτώντας το πλεονέκτημα, αλλιώς οι Χιτ θα φτάσουν πολύ κοντά στον τελικό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σικάγο είχε να γνωρίσει δυο σερί ήττες από τις 7 Φεβρουαρίου πριν από την δεύτερη σερί ήττα από τους Χιτ.

Δωδεκάλεπτα: 18-15, 25-25, 25-25, 28-20

Χιτ: James 22, Anthony 3, Bibby 6, Bosh 34, Wade 17, Haslem 8

Μπουλς: Rose 20, Deng 14, Boozer 26, Bogans 4, Noah 1, Watson 2, Korver 3, Gibson 11, Brewer 4

Πηγή: gazzetta.gr