Facebook Pixel Πέρασε η Γαλλία
| 2015-09-15 23:58:00

Πέρασε η Γαλλία

Η Γαλλία πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ καθότι επικράτησε 84-70 της αξιόμαχης Λετονίας.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ, μολονότι αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, μ’ ένα επιμέρους σκορ 16-7 στην τρίτη περίοδο, έθεσε επί της ουσίας τις βάσεις για τη νίκη. Οι “τρικολόρ”, πλέον, στρέφουν το βλέμμα τους στην αναμέτρηση κόντρα στην Ισπανία (17/09, 22:00) για τους “4” της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το σύνολο του Αϊνάρς Μπαγκάτσκις παρουσιάσθηκε αποφασισμένο για την έκπληξη. Οι Λετονοί, λοιπόν, οι οποίοι προκρίθηκαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους σε προημιτελική φάση, προηγήθηκαν 25-21 στο τέλος της περιόδου. Οι πρωταθλητές Ευρώπης, εντούτοις, αρχικά ισορρόπησαν την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο και, εν συνεχεία, απέδειξαν την ανωτερότητά τους.

Για του λόγου το αληθές, απέκτησαν διψήφια διαφορά στην επανάληψη (56-45, 30′) και, μάλιστα, μετέτρεψαν σε διαδικαστικό χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά του ματς. Ο Τόνι Πάρκερ αποτέλεσε -για ακόμη μία φορά- την αιχμή του δόρατος των Γάλλων καθώς μέτρησε 18 πόντους και 6 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν ο Νάντο ντε Κολό με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μπορίς Ντιαό με 14 πόντους, κι ο Ρούντι Γκομπέρ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για του Λετονούς, στον αντίποδα, διακρίθηκαν οι Κριστάπς Γιανιτσένοκς (16π.), Γιάνις Στρέλνιεκς (14π.) και Ντάιρις Μπερτάνς (12π.). Οι Γάλλοι, επομένως, θα βρουν στον… δρόμο τους τη “φούρια ρόχα” για τρίτη συνεχή διεθνή διοργάνωση. Στο Ευρωμπάσκετ του 2013, νίκησαν τους Ίβηρες με 75-72 στην παράταση κατακτώντας, εντέλει, τον τίτλο ενώ, στο Μουντομπάσκετ του 2014, επιβλήθηκαν 65-52 των Ισπανών και, μάλιστα, στην έδρα τους στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 40-38, 56-45, 84-70.

Πηγή: ebasket.gr