Facebook Pixel 1-1: Φτου κι απ΄ την αρχή!
| 2011-05-29 21:02:00

1-1: Φτου κι απ΄ την αρχή!

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, νίκησε 73-70 τον ΠΑΟΚ σε δραματικό ματς στο "Αλεξάνδρειο" και ισοφάρισε 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών που οδηγεί στα προκριματικά της Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι του παιχνιδιού για τον Άρη ήταν ο Μπάβτσιτς που πέτυχε 22 πόντους, πέντε από αυτούς μάλιστα στο φινάλε, ο Χαραλαμπίδης με 20 και ο Σλούκας με 13. Μάλιστα, ο Βόσνιος είχε συνολικά και 10 ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ σε εξαιρετική ημέρα ήταν ο Στίγγερς που σημείωσε 16 πόντους και ο Ντόζιερ με 16.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Άρης με… σπρώξιμο από τους περίπου 3.500 φίλους του, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 5-0. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ όμως γρήγορα συνήλθαν και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, με 10-6 και 14-11. Μάλιστα, ισοφάρισαν σε 16-16, ενώ προηγήθηκαν και 18-20 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο Σούκας με έμμεσο τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου έκανε το 21-20.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να ξεφεύγει (24-28 και 26-30). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με δύο τρίποντα των Μπάβτσιτς και Χαραλαμπίδη πέρασαν μπροστά με 34-32. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση για τον «Δικέφαλο» ο Ντόζιερ, ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους «ξύπνησε» την ομάδα του. Τελικά, το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 38-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός χάλασε, καθώς οι δύο ομάδες έπαιζαν πλέον «σκληρή» άμυνα, ενώ οι επιθέσεις του ήταν γρήγορες και συνήθως λανθασμένες. Κανείς από τους δύο δεν μπόρεσε να προηγηθεί με μεγαλύτερη διαφορά από τους δύο πόντους, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ στο +1, 48-49.

Αρκετά λάθη και βεβιασμένες επιθέσεις είχαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου είχαμε όμως σασπένς. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε με 50-54, ωστόσο ο Άρης με δύο τρίποντα από τους Χαραλαμπίδη και Μπράουν όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά πέρασε και μπροστά με 60-56. Οι «κίτρινοι» στην συνέχεια προηγήθηκε με 63-58 και 68-64 με δύσκολο τρίποντο του Μπάβτσιτς, ωστόσο ο «Δικέφαλος» βρήκε και πάλι τον τρόπο να γυρίσει στο ματς και να μειώσει σε 68-66 με δύο βολές του Στίγκερς 42.5’’ πριν το φινάλε. Εκεί όμως… μίλησε και πάλι ο Μπάβτσιτς, ο οποίος στο τέλος της επίθεσης έκανε το 70-66, μετά από φοβερή ασίστ του Σλούκα και «καθάρισε» το ματς παρά το… μίνι θρίλερ στο τέλος με ένα απίστευτο τρίποντο του Ντόζιερ. Το τελικό σκορ ήταν 73-70 υπέρ των «κίτρινων», οι οποίοι ισοφάρισαν σε 1-1. Επόμενη συνάντησή τους την Τετάρτη στην Πυλαία στις 19.00.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 48-49, 73-70

ΑΡΗΣ: Μπράουν 10 (1), ταπούτος 6, Κινγκ 2, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 20 (2), Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 22 (3), Σλούκας 13 (2).

ΠΑΟΚ: Μάρσαλ 5, Κρίστμας 6 (2), αράπης, Αποστολίδης 5, Δέδας, Ντόζιερς 16 (10ρ.), Στίγγερς 16 (2), Μπούλιαν, Γιαννακίδης 7 (1), Καλλές, Γκετσέφσκι 10.