Facebook Pixel 2-0 και ένα ...13!
| 2011-05-30 00:01:00

2-0 και ένα ...13!

Μία νίκη σε -μάξιμουμ- τρία ματς θέλει ο Παναθηναϊκός για το 13ο πρωτάθλημα τα 14 τελευταία χρόνια, μετά το 78-66 επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και το 2-0 στους τελικούς. Φωνάζουν για τη διαιτησία οι ερυθρόλευκοι.

Ο 3ος τελικός θα γίνει την Τετάρτη στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται πλέον τρεις σερί νίκες (τη 2η στο ΟΑΚΑ) για να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει τον τίτλο, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός θα έχει τρεις ευκαιρίες για την 3η νίκη και τον 9ο σερί τίτλο. Κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ήταν πάλι το δίδυμο Μπατίστ, Διαμαντίδη, πολύτιμος ο Καλάθης και καθοριστικός στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσαρτσαρής. Από τον Ολυμπιακό, ο Σπανούλης του πρώτου ημιχρόνου θύμισε τον καλό Σπανούλη του Παναθηναϊκού, οι Μαυροκεφαλίδης, Μπουρούσης τράβηξαν το σκορ, ενώ ο Γκόρντον προσπάθησε να σύρει το κάρο ως το τέλος.

Στο ξεκίνημα του 1ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε μπλοκαρισμένος και νωθρός, με αποτέλεσμα να εγκλωβιστεί στην άμυνα του Ολυμπιακού, να επιχειρεί βεβιασμένα σουτ στη λήξη του χρόνου και να μην το "ματώνει". Οι ερυθρόλευκοι, αντίθετα, χωρίς τον Τεόντοσιτς στην 5άδα, προηγήθηκαν 4-0 στο 2:30" και 9-2 στο 4:30", με τους Μαυροκεφαλίδη (δύο σουτ από τα έξι μέτρα) και Γκόρντον (ένα τρίποντο) να δίνουν σκοράρισμα από την περιφέρεια. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο του ...γκολ στο 3ο λεπτό με ...γιουρούσι του Διαμαντίδη μπροστά στον Μπουρούση. Αυτό ήταν και το μοναδικό καλάθι του αρχηγού του Παναθηναϊκού σε πέντε προσπάθειες στο 5λεπτο. Η αντικατάσταση του Τέπιτς από τον Νίκολας, έφερε προσωρινά καλύτερη ισορροπία στην επίθεση του τριφυλλιού, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό και πλέον με προσπάθειες κοντά στο καλάθι, ανέβαζε τη διαφορά, η οποία στο 9΄ έφτασε στους 9 πόντους χέρη σε αιφνιδιασμό του εξαιρετικού Παπανικολάου (10-19). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 12-19, με τον Ολυμπιακό να έχει 8/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2 λάθη, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε 5/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 5 λάθη, με τον Διαμαντίδη να έχει 1/6 σουτ και τα 3 από τα λάθη!

Στην ανάπαυλα μεταξύ των δεκαλέπτων, ο Μπατίστ έλεγε στους συμπαίκτες του "είμαστε σαν να βλέπουμε τηλεόραση" και στο ξεκίνημα του 2ου αυτοί ...την έκλεισαν! Με τον Καλάθη στην οργάνωση αντί του Διαμαντίδη που πέρασε στο "3" και με τον Μάριτς στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσε ένα σερί 7-0 (με τις βολές του Μπατίστ από το τέλος της 1ης περιόδου) και μείωσε στους 2 (17-19 στο 11΄) μπαίνοντας στο ματς. Ακολούθησε μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Τεόντοσιτς για διαμαρτυρία (ο Ίβκοβιτς τον έβγαλε άρον άρον πριν συμπληρώσει δίλεπτο στο γήπεδο και τον πλάκωσε στα μπινελίκια) και ο Παναθηναϊκός στα γρήγορα, από τη γραμμή του φάουλ, έφερε για πρώτη φορά το παιχνίδι στα ίσα στο 12΄ (22-22).

Πλέον, το ματς ξανάρχιζε και ο Παναθηναϊκός φάνηκε να ζεσταίνεται, ωστόσο εκείνος που ζεστάθηκε ίσως για πρώτη φορά φέτος σε ματς με την προηγούμενη ομάδα του, ήταν ο Σπανούλης, ο οποίος με 7 πόντους και 6 ασίστ στα πρώτα 16 λεπτά, έφερε τον Ολυμπιακό ξανά στο +7 (26-33). Στο σημείο εκείνο έκανε το 4ο φάουλ του ο αναλώσιμος Γλυνιαδάκης, ο οποίος όμως στο 6λεπτο που αντικατέστησε τον Μπουρούση (2 φάουλ) στη ρακέτα, πρόλαβε να κάνει ζημιά στον Παναθηναϊκό με -αλάνθαστους- πόντους και 2 ριμπάουντ. Οι πράσινοι ροκάνισαν πάλι γρήγορα τη διαφορά (33-35 στο 17΄), όμως ο οίστρος του Σπανούλη και οι χαμένες πράσινες βολές, έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +10 στο 18:30" (33-43). Το ημίχρονο έληξε με τη διαφορά στους 6 χάρη σε διαδοχικές βολές των Μπατίστ, Διαμαντίδη.

Τα αξιοσημείωτα στα στατιστικά του ημιχρόνου ήταν η κακή άμυνα του Παναθηναϊκού, οι 12 πόντοι και οι 6 ασίστ του Σπανούλη, οι 14 ασίστ του Ολυμπιακού (7 ο Παναθηναϊκός), καθώς και οι αρκετές χαμένες βολές του τριφυλλιού (13/20), που δεν είχε παίκτη με πάνω από 6 πόντους! Στα φάουλ, 4 ο Γλυνιαδάκης, από 3 ο Σάτο και ο Παπανικολάου. Είδηση η μηδενική συμμετοχή του Παπαλουκά.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πράσινη αντεπίθεση και την πρώτη προσπέραση στο 22΄ (46-45) με επιμέρους σκορ 9-2. Πλέον, το ματς πήγαινε πόντο - πόντο, με τον Διαμαντίδη να βρίσκει το χέρι του και τον Ολυμπιακό να παίρνει σκορ κυρίως μέσα από τη ρακέτα. Το 27΄ το σκορ ήταν 52-53 και τότε έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο παρκέ ο Παπαλουκάς! Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ, καθώς τα διαδοχικά τρίποντα Νίκολας και Φώτση έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +5 στο 28:30" (58-53). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 60-58 και την αγωνία στο κατακόρυφο.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε ο Σπανούλης στον Τσαρτσαρή στο 31:30", το οποίο έφερε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +5 (65-60), αλλά και η επόμενη φάση, στην οποία ο Μπουρούσης αστόχησε μόνος σε κάρφωμα, δίνοντας και ψυχολογικό αβαντάζ στο τριφύλλι. Το κάρφωμα του Μπατίστ στο 33΄ ανέβασε τη διαφορά στους 7 (67-60), απόσταση που έμεινε μέχρι το 34:30", όταν ο Ολυμπιακός ξαναβρήκε σκορ μετά από σχεδόν 4 λεπτά με τον Γκόρντον (67-62). Το τρίποντο του Σάτο στο 35:30" έγραψε και το +8 στο ταμπλό (70-62) και πια οι ερυθρόλευκοι είχαν να ανέβουν ένα βουνό, σε μια περίοδο κατά την οποία είχαν σκοράρει μόλις 4 πόντους σε σχεδόν 6 λεπτά.

Το +10 με τις βολές του Διαμαντίδη στο 36΄ και το +12 με το λέι-απ του Τσαρτσαρή στο 37΄ (74-62) και τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού έφεραν το τριφύλλι σε θέση ισχύος στο τελευταίο δίλεπτο, όπου χωρίς άγχος και αγωνία έφτασε στο τελικό 78-66 και το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 23-43, 60-58, 78-66.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 4, Μπατίστ 19 (6/8 δίποντα, 7/8 βολές), Φώτσης 5 (1), Σάτο 7 (1), Νίκολας 9 (2), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 15 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 9 (1), Καϊμακόγλου 2.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3 (1), Γκόρντον 11 (1), Σπανούλης 14 (2), Πρίντεζης, Μπουρούσης 12, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 14, Χαλπερίν, Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ 3 (1), Τεόντοσιτς 2.

Ο Ολυμπιακός εξέφρασε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά και στο τέλος, πολλά παράπονα για τη διαιτησία των Χριστοδούλου, Φούφη και Ψαριανού, κυρίως εξαιτίας της μεγάλης διαφοράς στις βολές που εκτέλεσαν οι δύο ομάδες (22/31 ο Παναθηναϊκός, 7/9 ο Ολυμπιακός)!