Facebook Pixel Βαριόταν αφάνταστα στο ΣΕΦ, όμως όταν ξύπνησε... έκανε πλάκα!
| 2015-11-06 00:31:00

Βαριόταν αφάνταστα στο ΣΕΦ, όμως όταν ξύπνησε... έκανε πλάκα!

Ο Ολυμπιακός έκανε ντέρμπι το παιχνίδι με τη Λιμόζ και για περίπου 25 λεπτά της έδωσε δικαιώματα, ωστόσο στο τέλος ξύπνησε και πανηγύρισε εύκολα την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη με 75-49. Καλή εμφάνιση από Πρίντεζη, Γιανγκ, Μάντζαρη και Σπανούλη.

Λιμόζ θέλατε ε; «Έκλαψε» το μπάσκετ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε σχετικά καλά στο παιχνίδι και με τον Σπανούλη να είναι... φορτσάτος στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με 11-6 και 16-10. Ωστόσο, ο Λιμόζ δεν πτοήθηκε και κατάφερε με καλή άμυνα και ένα μικρό σερί, όχι μόνο να καλύψει την διαφορά, αλλά και κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 16-17!

Ανάλογη ήταν όμως η εικόνα του ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Λιμόζ με τρίποντο του Πέιν έκανε το 16-20 και κάπου εκεί... έσβησε τα φώτα στο ΣΕΦ. Και το λέμε αυτό, γιατί στα επόμενα λεπτά είδαμε πολύ κακό μπάσκετ και τις δύο ομάδες να «σπάνε» τις μπασκέτες! Τελικά, τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο, οι Πρίντεζης και Αθηναίου αποφάσισαν να μας... θυμίσουν λίγο το άθλημα, πέτυχαν κάποιους πόντους και έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 26-23. Ωστόσο, η Λιμόζ και πάλι βρήκε απαντήσεις και τελικά βρέθηκε να προηγείται με 28-29!

Όταν ξύπνησε, έκανε πλάκα!

Ευτυχώς, το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετικό ρυθμό, αφού ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερο μπάσκετ και δεν άφησε πολλά περιθώρια στην αντίπαλό του. Βρίσκοντας πόντους από τους Γιανγκ, Μάντζαρη και Σπανούλη, έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη και απέδειξε πως ήταν ανώτερη ομάδα. Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι και με γρήγορους πόντους προηγήθηκαν 33-29, ενώ ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έγραψε το 44-36. Η Λιμόζ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 46-42 με κάποια τρίποντα, όμως ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο 51-42, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι.

Τα δεδομένα πλέον ήταν συγκεκριμένα και ο Ολυμπιακός θα κινδύνευε μόνο... με αυτοκτονία. Οι Πειραιώτες βάζοντας στο παιχνίδι και τον Μάντζαρ, προηγήθηκαν 54-46 και με ένα τρομερό σερί 72-46 και έτσι... καθάρισαν το ματς χωρίς άγχος. Το τελικό σκορ ήταν 75-49.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-29, 51-42, 75-49

Ολυμπιακός (Ολυμπιακός): Γιανγκ 13 (10 ριμπ.), Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (1τρ., 10 ασ.), Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 3, Αθηναίου 6 (2).

Λιμόζ (Ερβέ): Σαφάρτζικ 6 (2), Κάλπεπερ 10 (2), Ντάνιελς 7, Βέστερμαν 4, Πέιν 5 (1), Μπουνγκού-Κολό, Τραορέ 8, Ντιαβαρά, Ζερμπό 9.