Facebook Pixel 5x5 η ΑΕΚ!
| 2015-11-07 19:14:00

5x5 η ΑΕΚ!

5x5 η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ νίκησε 80-72 την Καβάλα στο ΟΑΚΑ και πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της εδώ και 18 χρόνια στο πρωτάθλημα!

Η Ένωση δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της και έχτισε σημαντικές διαφορές, φθάνοντας στο ροζ φύλλο, χωρίς να αγχωθεί.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε υπεροχή στα πρώτα λεπτά, χτίζοντας διαφορά 6 πόντων (15-9 στο 4:30), με σουτ του Ουόρεν. Ο Βάργκας έβαλε συνεχόμενους πόντους και κατάφερε α ρίξει τη διαφορά (19-16 στο 6′) και ο Κοστόφ ευστόχησε από μακρινή απόσταση για να φέρει το ματς στα ίσα (19-19 στο 7′). Η Ένωση αντέδρασε και ξαναβρήκε το δρόμο προς το καλάθι, έπαιξε καλύτερη άμυνα και ολοκλήρωσε την εναρκτήρια περίοδο, ούσα μπροστά με 28-21.

Παρόμοια η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με 7 πόντους (33-26 στο 14′), με τον Μιλόσεβιτς να βρίσκεται σε συνεχή σύνδεση με το αντίπαλο καλάθι και τον Κατσίβελη να παίρνει μπροστά. Όμως και πάλι, οι Καβαλιώτες βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν, βρήκαν σκορ από πολλούς παίκτες και ξανά ισοφάρισαν (42-42), 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να σημειώσουν τρεις πόντους, με 1/2 βολές του Παπαντωνίου και καλάθι του Μιλόσεβιτς, για να πάνε στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα (45-42).

Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ανέβασαν στροφές στην επανάληψη. Με τον Μαυροκεφαλίδη να παίρνει μπροστά, τον Σάκοτα να προστίθεται στην επιθετική εξίσωση και τον Χέρστον να παίζει εξαιρετικά άμυνα και να μαζεύει ριμπάουντ, η ΑΕΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (60-46 στο 25′). Δεν κατάφερε όμως να διατηρήσει την υπεροχή της σε διψήφιο επίπεδο, μιας και οι Μακεδόνες αντιπαρέταξαν τους Τζόουνς και Κοστόφ, οι οποίοι ροκάνισαν τη διαφορά και ο Σταμπουλής, με 2/2 βολές, διαμόρφωσε το 64-56, ύστερα από 30 λεπτά αγώνα.

Ένα καλάθι του Μαυροκεφαλίδη και ένα τρίποντο του Καλαμπόκη, στις αρχές της τελευταίας περιόδου, επανέφεραν την ψαλίδα σε διψήφιο νούμερο (69-56 στο 32′) και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε πλήρως μέχρι την κόρνα της λήξης, διατηρώντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, φθάνοντας μέχρι και το +15 (74-59 στο 33′).

Διαιτητές: Καλδίρης – Παφίλης – Παγώνης.
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-42, 64-56, 80-70

Πηγή: ebasket.gr