Facebook Pixel Τους... πατάει η ΠΑΟΚάρα με τον «Σοφο»!
| 2015-11-14 20:04:00

Τους... πατάει η ΠΑΟΚάρα με τον «Σοφο»!

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός αλλά ο Κολοσσός ήταν χειρότερος, με αποτέλεσμα ο “δικέφαλος”, των ηγετικών Σχορτσανίτη – Βασιλειάδη, να διπλασιάσει τις νίκες του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 64-59.

Οι “ασπρόμαυροι” κατείχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με ελάχιστες εξαιρέσεις, έχτισαν κάποιες σημαντικές διαφορές αλλά δεν κατάφεραν να τις διατηρήσουν και να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Οι Ρόδιοι επέδειξαν σθένος και ανέτρεψαν την κατάσταση αρκετές φορές, όμως ήταν καταδικαστικά, άστοχοι.

O Σοφοκλής Σχορτσανίτης ήταν επιβλητικός, για ακόμα μια φορά, έχοντας 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ αναλόγως εξαιρετικός ήταν και ο Κώστας Βασιλειάδης, με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τον Κολοσσό, διακριθέντες ήταν οι Τρέβορ Ρέλεφορντ και Κέλβιν Λιούις, με 16 και 13 πόντους, αντιστοίχως.

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ήταν δυναμικό, καταφέρνοντας να χτίσει διαφορά 9 πόντων (12-3) μέσα στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, με τους Σχορτσανίτη και Τέπιτς, να πρωτοστατούν. Ο Κολοσσός αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (12-11 στο 5′), όχι όμως και να πάρει την πρωτοκαθεδρία. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με το σκορ να βρίσκεται στο 21-15, υπέρ του “δικεφάλου”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρόδιοι ανέβασαν στροφές. Με μπροστάρηδες του Λιούις και Λαρεντζάκη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την περίοδο με σερί 7-0 και προηγήθηκαν (21-22 στο 13′), για πρώτη φορά στον αγώνα. Οι “ασπρόμαυροι” αφυπνίστηκαν και μπόρεσαν να ξανά πάρουν το προβάδισμα, με 5 πόντους (32-27 στο 17′) και να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, παρά την προσπάθεια του Κολοσσού, ο οποίος ισοφάρισε σε αρκετές περιπτώσεις (23-23 στο 14′, 34-34 στο 19′) αλλά δεν επανήλθε σε θέση οδηγού (38-34 στο 20′).

Με τον Σχορτσανίτη να επιβάλλει τον “νόμο” του και τον Βασιλειάδη να τον πλαισιώνει, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε μέχρι και με 7 πόντους (52-45 στο 26′) αλλά δεν ξέφυγε περαιτέρω. Οι Ρόδιοι, επιδεικνύοντας μεγαλύτερο επιθετικό πλουραλισμό, έτρεξαν σερί 10-0 μέσα σε 3 λεπτά, για να ανακτήσουν την πρωτοκαθεδρία (52-55 στο 29′). Ο Βασιλειάδης με καλάθι και συμπληρωματική βολή ισοσκέλισε το σκορ (55-55 στο 30′), μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο.

Τα δύο πρώτα λεπτά αυτής, χαρακτηρίστηκαν από ανομβρία, εκατέρωθεν, μέχρι ο ΠΑΟΚ να αρχίσει να συνδέεται με το καλάθι και να προηγηθεί με 5 πόντους (62-57 στο 35′). Αμφότερες οι ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες, αλλά η δυστοκία των Ροδίων ήταν μνημειώδης, μην επιτρέποντας τους να ανατρέψουν την κατάσταση. Ο Λιούις μείωσε στους 3 (62-59 στο 38′) αλλά δεν το έκανε και στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το ροζ φύλλο.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Μητσόπουλος – Μαγκλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 55-55, 64-59.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12 (1), Βασιλειάδης 17 (2), Μαργαρίτης 7, Σχορτσανίτης 17, Χάτσερ 7 (1), Λιάπης 2, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 7 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 16 (1), ΜακΓκί 4, Λιούις 13 (2), Μανωλόπουλος 1, Ντέιβις 2, Γεωργαλής, Αχόνεν 11 (2)

Πηγή: ebasket.gr