Facebook Pixel Νίκη με… διπλό κέρδος ο Άρης
| 2015-11-18 21:58:00

Νίκη με… διπλό κέρδος ο Άρης

Ο Άρης επιβλήθηκε της Τράμπζονσπορ με 78-70 στο Nick Galis Hall και εκτός από το σημαντικό δίποντο που πρόσθεσε στο ενεργητικό του, πήρε και τη διαφορά που χρειαζόταν για να αφήσει από κάτω του στη βαθμολογία την τουρκική ομάδα σε πιθανή ισοβαθμία

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με άμυνα που… έσπαγε κόκαλα, ειδικά στην τελευταία περίοδο, και με την ώθηση του κόσμου, πέτυχε τη σπουδαία νίκη.

Στην αντίπαλη πλευρά, τα προβλήματα στο οργανωτικό κομμάτι και η αστοχία, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, στοίχισαν στην Τράμπζονσπορ. Κορυφαίος για την ομάδα του Άρη ήταν ο Θόδωρος Ζάρας με 23 πόντους, ενώ τόσους πέτυχε και ο μοναδικός διασωθείς από πλευράς Τράμπζονσπορ, Ντουάιτ Χάρντι.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Χάγκινς, προηγήθηκε με 6-2 στο 3′. Με το πόδι στο γκάζι, οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (13-7), με τους Τούρκους να μειώνουν σε 15-12 με τον Χάρντι. Ο Άρης με τον Ξανθόπουλο να σκοράρει και να μαζεύει και τα ριμπάουντ, πήρε εκ νέου διαφορά 5 πόντων, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-19, χάρη σε τρίποντο του Ζάρα με την κόρνα της λήξης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Ξανθόπουλος και Ζάρας ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (26-21), με τον Χάρντι να παλεύει μόνος του για λογαριασμό της Τράμπζονσπορ (28-24, 6′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία του Άρη στους ψηλούς, μείωσαν σε 30-27 με καλάθι και φάουλ του Στιπάνοβιτς, όμως ο σεληνιασμένος Ζάρας, εκτέλεσε για άλλη μαι φορά από τα 6,75 διαμορφώνοντας το 35-29 (2:55 πριν το τέλος του ημιχρόνου). Η περιφερειακή γραμμή των “κιτρινόμαυρων” είχε πάρει φωτιά, με τον Τσούπκοβιτς να εκτελεί για το 38-33, με τον Τζόνσον Όντομ να απαντά άμεσα (38-36). Το ημίχρονο έληξε με σκορ 40-36 υπέρ των “κιτρινόμαυρων”.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ουάιτ με τέσσερις αναπάντητους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (44-36). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 5-0 (44-41), με τον Χάγκινς να ξεκολλάει τον Άρη επιθετικά με κάρφωμα (46-41, 7′ για το τέλος της τρίτης περιόδου). Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο σκληρή άμυνα και με τον Ξανθόπουλο να οργανώνει όλη την ομάδα, προηγήθηκαν με 8 πόντους (50-42), όμως η τεχνική ποινή που δόθηκε στους “κιτρινόμαυρους” έδωσαν την ευκαιρία στον Χάρντι να μειώσει σε 50-45. Ο Ζάρας με νέο τρίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στον πάγκο για το τέλος της τρίτης περιόδου, με σκορ 53-47.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ζάρας με ένα ακόμα τρίποντο οδήγησε σε… έκρηξη το Ñick Galis Hall, ενώ οι 2/2 βολές του Ουάιτ έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (58-47, 9′ πριν τη λήξη του αγώνα). ΜακΝίλ και Ζάρας με δύο τρίποντες βόμβες αύξησαν τη διαφορά στους 14 πόντους (66-52), με τον Βελίτσκοβιτς να προσπαθεί να κρατήσει όρθια την τουρκική ομάδα (70-58, 3:20 για το τέλος της αναμέτρησης). Η ομάδα της Τραπεζούντας μείωσε σε 72-64, όμως σε καμία των περιπτώσεων δεν κατάφερε να απειλήσει εκ νέου τον Άρη, που πήρε τη νίκη με 78-70.

Διαιτητές: Περέα – Λανζαρίνι – Τσέμπισεβ.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70.