Facebook Pixel Πήρε νίκη-οξυγόνο, αλλά...
| 2015-11-27 22:48:00

Πήρε νίκη-οξυγόνο, αλλά...

Ο κακός Παναθηναϊκός νίκησε τη... χειρότερη Καρσίγιακα με 66-69 στην καυτή έδρα της Σμύρνης και ουσιαστικά κατοχύρωσε την πρόκριση στο "Τοp 16" με κορυφαίο τον Φελντίν!

Οι “πράσινοι” δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ, χάρη στην εκπληκτική πρώτη περίοδο (επιμέρους 21-9) αλλά στις υπόλοιπες τρεις εμφάνισαν ξανά το άσχημο πρόσωπο τους και επέτρεψαν στους πρωταθλητές Τουρκίας να επιστρέψουν. Οι τελευταίοι ισοφάρισαν στα τελευταία λεπτά, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Καλάθη, μια καθοριστική τάπα του Γκιστ και δύο βολές του Φελντέιν, έκριναν τον αγώνα.

Καλάθης, Φελντίν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Κούζμιτς η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού. Με τον Γκιστ ζεστό σε μια "καυτή" ατμόσφαιρα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 0-8 μόλις στο 2`. Ο Αμερικανός με τρίποντο διαμόρφωσε το 3-11 στο 4` (7π.), με τους Τούρκους να δείχνουν ιδιαίτερα αγχωμένοι κι άστοχοι, έχοντας 1/11 σουτ. Ο Γκιστ με βολές από το αντιαθλητικό του Αιβερσον έκανε το 7-18 και ο Γιάνκοβιτς το 7-20 παγώνοντας το "Χαλπακινάρ Αρένα". Η τεχνική ποινή στον Σαρίτσα ήταν... καλοδεχούμενη με το δεκάλεπτο να λήγει 9-21.

Οι πράσινοι είχαν φτάσει κιόλας τα 7 λάθη και στο 12` παρά το 11-23 ο "Σάλε" πήρε τάιμ-άουτ για να μη βρει momentum η Καρσίγιακα. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε την πιεστική του άμυνα με το σκορ στο 14` να είναι 13-24, αλλά συνέχιζε να κάνει λάθη φτάνοντας πλέον τα δέκα, ενώ είχε κολλήσει επικίνδυνα στην επίθεση... Oι Τούρκοι πάντως με τα... χίλια ζόρια μείωσαν με συνεχόμενες βολές 16-24 στο 16` και ο Φελντίν (8π.) με τρελό τρίποντο έκανε το 16-27! Ο Ραντούλιτσα με 6 σερί πόντους έκανε το 20-33 με την Καρσίγιακα να απαντάει για το 23-33 με βολές του Κάρτερ και το ημίχρονο να λήγει 23-36 με τρίποντο του Φώτση από τα 9 μέτρα. Ο Παναθηναϊκός είχε εκμεταλλευτεί την αστοχία των Τούρκων (33% στα δίποντα, 9% στα τρίποντα) ενώ πήρε και τα ριμπάουντ (25-12) βάζοντας βάσεις για τη νίκη.

O Παναθηναϊκός συνέχιζε να χάνει ελεύθερα σουτ με τον Φώτση, με τον Ραντούλιτσα να ξεκολλάει επιθετικά τους πράσινους για το 27-39 στο 24`, ενώ λίγο μετά πήρε και το 3ο φάουλ του Άιβερσον κάνοντας το 30-41 (25`). Το άσχημο ήταν οτι ο Σέρβος, ο Φελντίν και ο Γκιστ είχαν φτάσει τα τρία φάουλ... Μ` αυτά και μ` αυτά η Καρσίγιακα μείωσε 34-41 στο 27` και το πράγμα έμοιαζε να αρχίζει να δυσκολεύει, με τον Γιάνκοβιτς όμως να απαντά με τρίποντο για το 34-44. Οι Τούρκοι από τα 6,75 έκαναν το 38-46 και αργότερα το 41-47, με τον Φώτση να χτυπάει με τον ίδιο τρόπο πάλι στο τέλος για το 41-50!

Με γκολ-φάουλ οι γηπεδούχοι μείωσαν 44-50 στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου και είχαμε ντέρμπι... Ο Τζόρτζεβιτς χαμήλωσε το σχήμα, βάζοντας Φελντίν αντί Γιάνκοβιτς και Γκιστ, με το σκορ να πηγαίνει στο 44-53 στο 32`. Η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε όμως με την Καρσίγια να μειώνει 48-53 και το γήπεδο να κοχλάζει! Ο Καλάθης έβαλε ένα σημαντικό τρίποντο για το 48-56 και ο Ραντούλιτσα στο 34` έκανε το 4ο του φάουλ με το σκορ στο 51-56. Στα 5`45`` πριν το τέλος ο Σέρβος με βολές σημείωσε το 51-57 και οι Τούρκοι όλο και πίεζαν, κάνοντας το 58-60 στο 36`... Ο Τζονλούμ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 59-60. Ο Φελντίν με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 59-64, δίνοντας μεγάλη ανάσα, αλλά ο Κάρτερ ισοφάρισε 64-64 στο 1`52`` πριν από το τέλος και πήγαμε σε θρίλερ. Δυο χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν, έφεραν το 64-67 με τρίποντο του Καλάθη στα 40`` με τον Γκιστ μετά να δίνει μια φοβερή τάπα, τελειώνοντας το ματς ουσιαστικά. Ο Φελντίν με 2/2 βολές έκανε το 64-69 κι έτσι κρίθηκε το ματς με το τελικό σκορ να είναι 66-69!

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ράγκλαντ, Παλάσιος 5 (1), Άιβερσον 14, Μπαϊγκούλ 8 (2), Άλτιντιγκ 12 (1), Κάρτερ 11 (2), Γκονλούμ 7, Γκάμπριελ 4, Κάρτερ, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ.
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 11, Παππάς, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 3.