Facebook Pixel Της... φόρεσε κοστουμάκι και στο ΣΕΦ
| 2015-12-04 00:42:00

Της... φόρεσε κοστουμάκι και στο ΣΕΦ

Με κορυφαίους Χάκετ και Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός νίκησε και στο Φάληρο την Αρμάνι Μιλάνο με 73-63 οδεύοντας ολοταχώς για την πρωτιά στον όμιλο. Αγωνία για τον τραυματισμό του Λοτζέσκι

Ο Ολυμπιακός είχε ήδη προκριθεί στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκα και υποδέχτηκε την Αρμάνι, η οποία καιγόταν για το αποτέλεσμα. Οι Ιταλική ομάδα προσπάθησε, αλλά τελικά υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των “ερυθρολεύκων”, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 73-63.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στη πεντάδα με τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Μιλουτίνοβ. Άστοχα ξεκίνησαν οι δυο ομάδες, εξ ου και το 2-2 στο 3`, με τη Μιλάνο πάντως με δύο σερί τρίποντα να πηγαίνει στο 2-8 στο 5`. Το ρεσιτάλ αστοχίας για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε, με τους Πειραιώτες να κάνουν το 4-8 στο 6`, σε ένα κακό ματς, χωρίς ρυθμό. Με τον Χάκετ να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να δίνει λύσεις στην επίθεση έγινε το 8-10 στο 8`. Με καλές άμυνες στο τέλος και buzzer beater του... φουριόζου Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός πάντως έκλεισε νικηφόρα το δεκάλεπτο με 14-13.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πρίντεζη να κάνει το 16-13, σκορ που διατηρήθηκε για τρία λεπτά, όταν ο Μακλιν έκανε το 16-15. Οι δυο ομάδες συνέχιζαν να σπάνε τα καλάθια, με τον Ολυμπιακό να παιδεύεται αρκετά στην επίθεση... Παρά το τάιμ-άουτ από τον Σφαιρόπουλο και τις αλλαγές, η Αρμάνι στο 17` πήγε το σκορ στο 16-24. Ήταν πολύ χαμηλό το ποσοστό του Ολυμπιακού στις προσπάθειες μέσα στη ρακέτα και όταν δέχτηκε δύο τρίποντα έχασε την επαφή του με το σκορ. Δυο κολλητά καλάθια του Λοτζέσκι ζέσταναν πάντως το κοινό, με τους γηπεδούχους να ξεκολλάνε κάπως στην επίθεση και το ημίχρονο να λήγει στο 25-29.

Όσο η Αρμάνι έβρισκε εύστοχα τρίποντα διατηρούσε την πρωτοπορία (31-35 στο 23`) με την Αρμάνι να τιμωρεί κάθε φορά που η άμυνα του Ολυμπιακού κλείνει στη ρακέτα. Με ένα 5-0 πάντως οι γηπεδούχοι μείωσαν 36-37 στο 24`, καλύπτοντας γρήγορα τη διαφορά, ενώ με βολές του εξαιρετικού Μιλουτίνοφ πέρασε μπροστά 38-37. Οι γηπεδούχοι πλέον άρχισαν να διαβάζουν καλά τις αδυναμίες της ιταλικής άμυνας, ενώ συν ήταν και το 3ο φάουλ του Λαφαγιέτ. Οι Πειραιώτες έδειχναν πως είχαν το μομέντουμ υπέρ τους, όμως δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, χάνοντας εκ νέου το προβάδισμα στο 29` (45-48), αλλά και τον Λοτζέσκι που αποχώρησε τραυματίας... Το δεκάλεπτο εν τέλει έληξε 48-48 με τρίποντο του Στρόμπερι!

Ο Χάκετ σε άμυνα κι επίθεση έδινε λύσεις, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί βραχεία κεφαλή (51-49 στο 32`), με τον Αθηναίου πάλι με τρίποντο να κάνει το 54-49 στο 34`. Η άμυνα λοιπόν έσφιξε και όταν ο Στρόμπερι με βολές και έπειτα με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 60-51, είχε μπει σε τροχιά νίκης. Οι γηπεδούχοι δεν βιάστηκαν και παίζοντας με σοβαρότητα συντήρησαν την υπέρ τους διαφορά και πήραν το ροζ φύλλο με 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 25-29, 48-48, 73-63