Facebook Pixel Πρώτος ο Αυτοκράτορας!
| 2015-12-15 21:53:00

Πρώτος ο Αυτοκράτορας!

Ο Άρης νίκησε την Μπάνβιτ στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» (72-53) και εξασφάλισε την πρωτιά στον Δ' όμιλο του Eurocup, χωρίς να χρειαστεί να περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα!

H oμάδα του Δημήτρη Πρίφτη έριξε την αυλαία της στην πρώτη φάση με τον ιδανικότερο τρόπο, καθώς υπέταξε την Μπάνβιτ, πήρε... ρεβάνς για την ήττα στην Τουρκία και με 7-3 τερμάτισε με δόξα και τιμή στην πρώτη θέση του ομίλου της, για να πάει θριαμβευτικά στους «32» της διοργάνωσης!

Οι «κίτρινοι» φύλαγαν το καλύτερο για το τέλος, καθώς επί τρία δεκάλεπτα συνάντησαν... αντίσταση από την τουρκική ομάδα, όμως στην τελευταία περίοδο ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και με επιμέρους έκαναν εντυπωσιακό φίνις, τελειώνοντας την πρώτη φάση με το απόλυτο 5-0 στο «Nick Galis Hall».

Ο Τζόνσον με 13π. ήταν στην πρώτη περίοδο το... άλυτο πρόβλημα για τους γηπεδούχους, καθώς μετά το αρχικό 7-0 του πρώτου 1,5 λεπτού, ο Αμερικανός οδήγησε την Μπάνβιτ, η οποία προηγήθηκε 16-17 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οταν σταδιακά μπήκε... στοπ στον Τζόνσον, ο Αρης ανέβαζε στροφές, καθώς διέθετε πιο πολλές λύσεις επιθετικά. Η πρώτη «κίτρινη» έκλαμψη ήταν το 9-0 για το 30-23 (16') με ΜακΝιλ και Χάγκινς, με τον Φόρτσον να κλείνει την ψαλίδα ενόψει ανάπαυλας (33-29).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και με 10-0 προηγήθηκαν 35-39 (23'), αλλά ο Γουάιτ βγήκε μπροστά και ένα σερί 7-0 οδήγησε με +5 τον Αρη στην τελευταία περίοδο (51-46). Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ, με τους παίκτες του Πρίφτη να παραδίδουν μαθήματα άμυνας και από το 52-50 του 32' (από τον Βίντμαρ), δέχτηκαν όλη κι όλη μία βολή κι ένα καλάθι ως το τέλος, με επιμέρους 20-3 για το θριαμβευτικό 72-53 και το επισφράγισμα της πρωτιάς!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-29, 51-46, 72-53.