Facebook Pixel Νίκες ανάσα για Καβάλα, Τρίκαλα, δύσκολα η Κηφισιά
| 2016-01-02 20:47:00

Νίκες ανάσα για Καβάλα, Τρίκαλα, δύσκολα η Κηφισιά

Η Καβάλα έδωσε τέλος στο σερί των 10 ηττών της στο πρωτάθλημα, νικώντας τον Αρκαδικό με 85-74, το Λαύριο... φλέρταρε με την ολική ανατροπή στα Τρίκαλα όμως τόσο οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν τεράστια νίκη με 81-77, ενώ χρειάστηκε να περάσουν περίπου τρεις μήνες μέχρις ότου η Κηφισιά πετύχει τη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη της (77-69 τον Κολοσσό)

Τρίκαλα – Λαύριο 81-77

Ποδαρικό με νίκη έκαναν τα Τρίκαλα για το 2016, που επικράτησαν εντός έδρας του Λαυρίου με 81-77, σημειώνοντας την πέμπτη τους νίκη και κάνοντας μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Παρά το ατυχές γεγονός του πρώτου δεκαλέπτου, όπου τραυματίστηκε ο Οβιέ Σοκό και την ανταγωνιστικότητα των φιλοξενουμένων, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο και τους δύο πολυπόθητους βαθμούς της νίκης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ με τα Τρίκαλα και τον Γιώργο Τσιάρα να ανοίγουν το σκορ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Το προβάδισμα και η μπάλα άλλαζαν συνεχώς χέρια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 4’ (9-9). Η διαφορά άρχισε να ανοίγει στο 8’, όταν τα Τρίκαλα πέρασαν μπροστά με 5 πόντους με τρίποντο του Κόντζερ (22-17) και τη μεγαλύτερη διαφορά να σημειώνεται 25’’ πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (27-19) με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 27-22.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Το Λαύριο βρέθηκε πίσω στο σκορ για μερικά λεπτά με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 7 πόντους (31-24), ωστόσο αντέδρασε σχετικά γρήγορα και κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στα ίσα για δεύτερη φορά στο 16’ (33-33). Το σκορ συνέχισε να αλλάζει χέρια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τα Τρίκαλα να είναι μπροστά στο σκορ με 39-36.

Στην επάναληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά με το σκορ για τρίτη φορά να έρχεται στα ίσα στο 26’ (48-48), μετά από δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Γιώργου Τσιάρα. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ανέβασε στροφές, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Λαύριο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (66-53) με τη διαφορά να φτάνει πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε διψήφια επίπεδα.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ τη διαφορά ασφαλείας που έχτισαν, καθώς το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε στους 6 (65-71), 5’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και την έφτασαν μέχρι και τους 4 (71-75) με 2:55’’ να μένουν για το τέλος. Ο Γιώργος Τσιάρας με 2 εύστοχες βολές ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 6 (77-71, 38’), ωστόσο ένα τρίποντο του Μπολντς και μια ελεύθερη βολή του Σακελλαρίου την έριξε και πάλι στους 2 στο 39’ του αγώνα. Ο Ρόμπινσον ευστόχησε σε δύο βολές 9’’ πριν τη λήξη και με το σκορ στο 81-77 χάρισε το ροζ φύλλο στην ομάδα του που πανηγύρισε την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Καβάλα – Αρκαδικός 85-74

Η Καβάλα υποδέχθηκε τον Αρκαδικό σε ένα παιχνίδι που έφερε ένα τεράστιο “πρέπει”, για την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου, καθότι ακόμα μια ήττα κόντρα σε ακόμη έναν αντίπαλο με ίδιους στόχους θα σήμαινε ένα καθοριστικό βήμα προς… την Α2. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα, έδειξαν πάθος και θέληση και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη στη σεζόν (ύστερα από 10 σερί ήττες), επικρατώντας με 85-74.

Πέντε παίκτες των Καβαλιωτών, τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, προεξάρχοντος του Τάιλερ Λέιζερ (14π.-8ρ.-5ασ.) ενώ οι Μιχάλης Γιαννακίδης (13π.), Ρομπ Τζόουνς (12π.) τον πλαισίωσαν. Από πλευράς Αρκάδων, ο Βασίλης Καββαδάς (23π.-8ρ.) έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αντιστρέψει την κατάσταση, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τον Ντέβιν Βαν Όοστρουμ (16π.-3ρ.-7ασ.), αλλά αμφότεροι δεν ήταν αρκετοί.

Η Καβάλα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, εξ αρχής, δείχνοντας τις διαθέσεις της και τη θέληση για μια νίκη υψίστης σημασίας. Έκανε αφετηρία με ένα 8-0, διαφορά την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (24-16), απωθώντας τους Αρκάδες, οι οποίοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η διαφορά έφθασε, για πρώτη φορά, σε διψήφιο επίπεδο με το “καλημέρα” του δευτέρου δεκάλεπτου (26-16) και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 6 (28-22 στο 14′). Οι Καβαλιώτες κυριαρχούσαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, βρίσκοντας σκορ με κάθε τρόπο και από πολλούς παίκτες. Ως αποτέλεσμα, πήγαν στα αποδυτήρια με “αέρα” 14 πόντων (45-31), ενώ έφθασαν να προηγούνται ακόμα και με 16 (44-29 στο 19′).

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η τρίτη περίοδος. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης και το μομέντουμ με το μέρος του, συνεχίζοντας να “χτίζουν” την, ήδη, μεγάλη διαφορά, θέλοντας να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη. Αυτό επετεύχθη μέχρι τη συμπλήρωση 30 λεπτών της αναμέτρησης. Με επιμέρους 18-6, η απόσταση αυξήθηκε στο +26 (36-37 στο 27:30) με τους Γιαννακίδη και Ταπούτο να ηγούνται.

Η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους στο 33ο λεπτό (64-45) και να πλησιάσει μέχρι το -10 (72-62 στο 36′), αλλά τίποτα περισσότερο. Η Καβάλα αντέδρασε ψύχραιμα, δεν τους επέτρεψε να πάρουν το μομέντουμ και κατέκτησε άξια το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 39-36, 66-53, 81-77.
Διαιτητές:
Αναστόπουλος – Παπαπέτρου – Τσούνας.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 8 (1), Ντάουελ 12 (2), Τσιάρας 10 (1), Κόντζερ 12 (2), Τιγκ 6, Σόκο 4, Τσιλούλης, Καραθανάσης 6 (1), Καλλές 3, Ρόμπινσον 18 (2), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 5, Γιαννακόπουλος 6 (1), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 11, Μπολντς 24 (2), Κρούμπαλι 16, Σακελλαρίου 9 (2), Περράκης, Χάμιλτον 2, Καπώνης 4.

Διαιτητές: Σχινάς – Τζαφλέρης – Μαγκλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-31, 63-43, 85-74.
ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου):
Λέιζερ 14, Μορίς Κεμπ 6, Βαν Ντερ Μαρς 6, Κοστόφ 12 (2), Γιαννακίδης 13 (3), Ταπούτος 11, Καλαϊτζίδης 3 (1), Δεμερτζής 2, Τζόουνς 12 (1), Ρόμπινσον 6 (1).
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Άιρλαντ, Καββαδάς 23, Βαν Όοστρουμ 16 (3), Μπράουν 11 (1), Νουούτινεν 4, Καραμαλέγκος 3, Λαμπρόπουλος 9, Κοψαύτης 2, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 4, Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης.

Κηφισιά – Κολοσσός Ρόδου 77-69

Η Κηφισιά υποδέχτηκε τον Κολοσσό Ρόδου στο “Ζηρίνειο” και προσπάθησε να φτάσει στην νίκη με όλες της τις δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν απέναντι σε μία πολύ δυνατή ομάδα τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 77-69.

Οι Κηφισιώτες αντιμετώπισαν ομαδικά τα ατού των φιλοξενούμενων. Είχαν συνολικά 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Λόουερι (17π.) και Κασελάκη (16π.) να ξεχωρίζουν. Ο Κολοσσός, από την πλευρά του, βασίστηκε στους Λαρετζάκη (15π.) και Σαλούστρο (13π.) για να φτάσει στην νίκη δίχως αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο εύστοχες βολές του Χογκ, για λογαριασμό της Κηφισιάς. Την απάντηση, από πλευράς Κολοσσού, την έδωσε ο Λίντεν με jump-shot από κοντινή απόσταση (2-2). Το ματς είχε αρκετά υψηλό ρυθμό, πράγμα το οποίο φάνηκε και από την πορεία του σκορ.

Οι γηπεδούχοι περνούσαν την μπάλα κυρίως στον Γλυνιαδάκη, ο οποίος έκανε πάρτι στο ζωγραφιστό, ενώ οι φιλοξενούμενοι βασίζονταν κυρίως στις εμπνεύσεις του Λαρετζάκη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιτυχημένο τρίποντο του Άχονεν για τον Κολοσσό (21-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός προσπάθησε να πατήσει πάνω στο προβάδισμα του και να βάλει σιγά, σιγά τις βάσεις για να φτάσει στην νίκη.Οι Ροδίτες έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 10 πόντους, μετά από τρίποντο του Σαλούστρου (21-31).

Οι γηπεδούχοι ήταν δεδομένο πως θα επιχειρούσαν να αντεπιτεθούν. Οι 10 πόντοι έγιναν 2 μετά από αντεπίθεση διαρκείας, τρία λεπτά πριν την κόρνα του ημιχρόνου (32-34). Το ματς είχε, πλέον, επανέλθει εκεί ακριβώς που βρισκόταν στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γλυνιαδάκης σημείωσε 4 συνεχόμενους πόντους 2 λεπτά αργότερα και ο Γκίκας με τρίποντο έβαλε μπροστά την Κηφισιά λίγο πριν το ημίχρονο (42-41).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν με σκοπό να πάρουν ό,τι τους αναλογεί από την αναμέτρηση. Ο Ρέλεφορντ σημείωσε τους 2 πρώτους πόντους της τέταρτης περιόδους (42-43). Οι άμυνες ήταν πιο σκληρές σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και οι παίκτες των δύο ομάδων δεν είχαν πολλά ελεύθερα σουτ. Η Κηφισιά χρειάστηκε 3 λεπτά για τους πρώτους της πόντους, οι οποίοι ήρθαν από σουτ του Στίγκερς από την περιφέρεια (45-43).

Από το σημείο αυτό οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατούν πιο δυνατά στα πόδια τους και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Κασελάκης έδωσε μέχρι και διαφορά 5 πόντων στην ομάδα του με εντυπωσιακό τρίποντο 2 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου (55-50). Ο Κολοσσός ισοφάρισε με 5 συνεχόμενους πόντους από τους Λιούις και Γεωργαλή. Η περίοδος, όμως, πήγε τελικά στην Κηφισιά με σκορ 59-55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι. Πήρε άμεσα διαφορά 9 πόντων στο πρώτο λεπτό της περιόδου, την οποία και προσπάθησε να υπερασπιστεί στην συνέχεια. Λαρετζάκης και Σαλούστρος επιχειρούσαν να επαναφέρουν τον Κολοσσό χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε κοντά στους 6 πόντους υπέρ της Κηφισιάς. Ο Κολοσσός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και τελικά ηττήθηκε με σκορ 77-69. Οι τελευταίοι πόντοι του παιχνιδιού σημειώθηκαν από τον Λόουερι από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι διαιτητές: Σόμος – Πουρσανίδης – Μπίκας
Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-41, 59-55, 77-69