Περίπατος για Τρίκαλα και Απόλλωνα

Εύκολες νίκες για Απόλλωνα και Τρίκαλα επί των Ρεθύμνου και Κοροίβου, αντίστοιχα.

Απόλλων Π. – Ρέθυμνο 75-57

Υπερηχητικός ο Απόλλων…
Ο Απόλλων Πατρών ξεκίνησε με το… δεξί τον δεύτερο γύρο της Basket League. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, διατηρώντας τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, επικράτησε 75-57 του Ρεθύμνου.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, που σούταραν με 47% (10/21) από την περιφέρεια, οι Φώτης Λαμπρόπουλος και Τόνι Μέιερ ηγήθηκαν των σκόρερ, σημειώνοντας 15 πόντους έκαστος. Άξιος συμπαραστάτης τους, δε, αποτέλεσε ο καλύτερος σκόρερ του Πρωταθλήματος (20 πόντους κατά μέσο όρο), Κέβιν Ντίλαρντ, που προσέθεσε 12 πόντους.

Σε ό,τι αφορά στους Κρητικούς, οι οποίοι υπέπεσαν σε 22 λάθη (έναντι 14 του Απόλλωνα), ο Ντάριους Κάρτερ ήταν το πρώτο “βιολί”, πετυχαίνοντας 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σχετικά νωθρά στην αναμέτρηση. Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 2-0, με καλάθι του Στόουν, εντούτοις, οι Πατρινοί είχαν άμεσα την… απάντηση. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, με εύστοχα περιφερειακά σουτ των Σάντλερ και Μέιρ, αλλά κι ένα έμμεσο τρίποντο του πρώτου, “έτρεξε” επιμέρους σκορ 11-0 (11-2, 5’).

Οι Κρητικοί υπέπεσαν σε συνεχή λάθη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου, ολοκληρώνοντάς την στο +13 (23-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, δε, το ματς κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος.

Στα πρώτα τρία λεπτά, βέβαια, το τέμπο ήταν ιδιαίτερα χαμηλό. Χαρακτηριστικό αποτελεί το γεγονός ότι σε τούτο το διάστημα επιτεύχθηκαν μόλις 6 πόντοι εκατέρωθεν (26-13, 13:04”). Ακολούθως, ο Απόλλων εξακολούθησε να διατηρεί το μομέντουμ, όπως και μια ασφαλή διαφορά (πάντοτε σε διψήφια τιμή). Οι Πατρινοί, μάλιστα, ήταν αρκετοί εύστοχοι από την περιφέρεια (6/10, 60%, 20’), κλείνοντας στο +13 (38-25) το ημίχρονο.

Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου πραγματοποίησαν ένα κάκιστο 20λεπτο, κατά το οποίο υπέπεσαν σε 12 λάθη. Συν τοις άλλοις, τα ποσοστά τους τόσο εντός παιδιάς (7/27, 25%, 20’), όσο κι από τα 6.75 (2/7, 28%, 20’) ήταν… απαγορευτικά, ώστε να φανούν ανταγωνιστικοί.

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο παρουσίασε σημάδια βελτίωσης, δυνάμωσε στην άμυνα και, με τον Αμερικανό πάουερ φόργουορντ, Ντάριους Κάρτερ να ηγείται στον παραγωγικό τομέα (6 συνεχείς πόντοι, είχε μόλις 2 στο πρώτο ημίχρονο), “έτρεξε” ένα μικρό σερί 6-2 και μείωσε σε 40-31 (23:25”). Οι Κρητικοί, μάλιστα, δέχθηκαν μόνον 8 πόντους στην τρίτη περίοδο και, με επιμέρους σκορ 16-8, πλησίασαν στο -5 (46-41, 30’).

Η αναμέτρηση είχε αποκτήσει -πια- χαρακτήρα ντέρμπι, καθότι το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου διαφοροποίησε άρδην την εικόνα του. Οι φιλοξενούμενοι, με καλάθια των Κάρτερ και Χάροου, μείωσαν περαιτέρω (46-43, 48-45), ωστόσο, ο Απόλλων είχε… “σφυγμό”.

Για του λόγου το αληθές, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 11-3 (59-48, 34:22″), με τον Λαμπρόπουλο να σημειώνει 6 πόντους, τον Βεργίνη 2 και τον Μέιερ να ευστοχεί σε ένα ακόμη τρίποντο. Οι Πατρινοί, έτσι, απλοποίησαν τα πράγματα, “ξέφυγαν” εκ νέου στο σκορ και “καθάρισαν” επί της ουσίας την υπόθεση νίκη, καθώς το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση.

Διαιτητές: Γκόντας – Τζαφλέρης – Ξενικάκης.
Τα δεκάλεπτα:
23-10, 38-25, 46-41, 75-57.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Πάλμπλαντ 8 (2), Ντίλαρντ 12 (2), Κουζέλογλου, Μέιερ 15 (3), Σάντλερ 8 (1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 7 (1), Τζαουάρα 4, Πελεκούδας, Λαμπρόπουλος 15 (1), Νικολόπουλος, Γουντς 6.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Γιαννόπουλος 8 (2), Χάροου 9, Στόουν 5 (1), Κάρτερ 18, Ντελινινκάιτις, Μέιντεν 8 (1), Σάφτεναρ 2, Τσακαλέρης 5 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Τρίκαλα – Κόροιβος 85-74

Τα Τρίκαλα παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν εντός έδρας του Κοροίβου με 85-74 και αυτή ήταν η δεύτερη νίκη τους απέναντι στους παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, στην κανονική περίοδο.

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Κόροιβος με τον Ντέιβις να πετυχαίνει τους 7 πρώτους πόντους για την ομάδα του και τη διαφορά στους 5 στο 4’ της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 8’, όπου ισοφάρισαν για δεύτερη φορά (13-13 στο 7’, 15-15 στο 8’) με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ξεκίνησαν πιο δυνατά, αφού προηγήθηκαν με 4 πόντους στο 14’ (24-20). Οι φιλοξενούμενοι όμως, αντέδρασαν άμεσα και έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα στο 16’ με δίποντο του Χαριτόπουλου (24-24). Η μπάλα και το προβάδισμα άλλαζαν συνεχώς χέρια, με τη διαφορά να μην ξεπερνάει τους δύο πόντους. Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου έχασαν τρεις φορές την ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με το 33-32, υπέρ των Τρικάλων.

Στην επανάληψη τα Τρίκαλα με ένα σερί 7-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (40-32) στο 22’. Διαφορά που δεν κράτησαν για πολύ, αφού ο Κόροιβος αντέδρασε και με πόντους του Χαριτόπουλου και του Ντέιβις, μείωσε στους 2 (38-40, στο 23’). Τέσσερα λεπτά, ωστόσο ήταν αρκετά για τα Τρίκαλα, για να πάρουν τον έλεγχο στα χέρια τους, να βομβαρδίσουν το καλάθι του Κοροίβου και να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (51-39, στο 27’).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν εκ νέου μειώνοντας τη διαφορά μέχρι τους 6 (47-53), με 1:14’ να μένει για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Με ένα σερί 5-0 από τους Κάντουγκαν και Ρόμπινσον, όμως τα Τρίκαλα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 11 (58-47).

Η τέταρτη περίοδος φάνηκε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού τα Τρίκαλα είχαν μπει σε θέση οδηγού και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (68-54, στο 32’). Ο Κόροιβος, ωστόσο δεν παρέδωσε τα όπλα και συνέχισε να παλεύει μέχρι τέλους, αφού κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 5 (69-74) με 3:15’’ να απομένουν για τη λήξη. Ο Κάουνσιλ με μία εύστοχη βολή μείωσε στους 4, αλλά ο Κάντουγκαν με δίποντο ανέβσαε και πάλι τη διαφορά στους 6 (76-70, 1:35’’).

Ο Κόροιβος έκανε ότι μπορούσε για να μειώσει όσο το δυνατό περισσότερο τη διαφορά, τα Τρίκαλα, ωστόσο είχαν άλλη άποψη, αφού με τέσσερις εύστοχες βολές και ένα δίποντο από τον Κόντζερ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 11, επικρατώντας με 85-74.

Πηγή: ebasket.gr