Facebook Pixel Εύκολα η Καβάλα, θρίλερ σε Αμαλιάδα
| 2016-01-23 20:59:00

Εύκολα η Καβάλα, θρίλερ σε Αμαλιάδα

Οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο το ματς και τελικά επικράτησαν 90-72 των Τρικάλων, ο Απόλλωνας Πάτρας μετά από ένα έντονο παιχνίδι επικράτησε του Κοροίβου με 59-58, ενώ το Ρέθυμνο πήρε το ροζ φύλλο κόντρα στον Κολοσσό με 95-87

Ρέθυμνο – Κολοσσός 95-87

Ένα παιχνίδι που έχει την δική του ξεχωριστή παράδοση στην Α1 διαδραματίστηκε στο “Μελίνα Μερκούρη” μεταξύ Ρεθύμνου και Κολοσσού καθώς και οι δύο ομάδες ανέβηκαν τις κατηγορίες χέρι-χέρι και βρέθηκαν μαζί στα σαλόνια του Ελληνικού μπάσκετ. Τελικά οι Κρητικοί πανηγύρισαν μια “κολοσσιαία” νίκη με σκορ 95-87.

Οι παίκτες της Ρόδου μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 11-18, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως με πιεστική άμυνα να περάσουν μπροστά στο σκορ 19-18 αλλά με τρίποντο του Λαρεντζάκη οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου και έκαναν το 19-21. Στην εκπνοή του δεκαλέπτου, οι Κρητικοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με (24-21) με 2 εύστοχες βολές του Κάρτερ.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ρεθυμνιώτες κράτησαν τον επιθετικό ρυθμό τους και διατηρούσαν το προβάδισμα με 31-26. Ο Ρέλεφορντ απο πλευράς Κολοσσού με 2/2 βολές μείωσε σε 31-28, έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η πίεση που άσκησε η ομάδα της Ρόδου έφερε καρπούς και με κλέψιμο ο Λαρετζάκης έφυγε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 31-32, 4:10΄πριν την λήξη του ημιχρόνου. Με ατομική ενέργεια εντός πεδιάς ο Ντελινικάιτς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους εκ νέου με 35-33. Ο Ρέλεφορντ με τρίποντο έκανε το 39-39, η απάντηση όμως από τους Κρητικούς ήταν άμεση και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο όντες μπροστά με 43-39.

Οι παίκτες της Ρόδου ξεκίνησαν την επανάληψη με ένα σερί 0-5 και πήραν το προβάδισμα (43-45). Το επιθετικό όπλο της ομάδας της Ρόδου ήταν το τρίποντο και ο Μανωλόπουλος με ακόμα ένα έκανε το (47-52). Η απάντηση όμως ήρθε από τον Μάντεν, με τον ίδιο τρόπο, και τον Κάρτερ με κάρφωμα και έφεραν το ματς στα ίσα (52-52), πέντε λεπτά πριν το τέλος της γ΄ περιόδου. Ο Ντέιβις με αντιαθλητιακό φάουλ που κέρδισε έφερε ξανά μπροστά τους Ροδίτες με 54-59, ευστοχώντας σε δύο βολές.

Ο Ντελινικάιτς με τρίποντο 44” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έφερε μπροστά και πάλι το Ρέθυμνο με 66-65. Οι Ρεθυμνιώτες ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο με καλάθι και φάουλ από τον Λιθουανό τους, που έκανε το σκορ 70-65. Οι Κρητικοί όπλισαν και εκτελούσαν με τρίποντα και έφεραν την διαφορά για πρώτη φορά στους 12 πόντους (78-66) με 2 συνεχόμενα μακρινά σουτ δια χειρός Γιαννόπουλου και Σάφτενααρ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21 43-39 66-65 95-87.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος)
: Ντελινικάιτς15 (2), Σχιζας 5, Μάντεν21 (2), Σάφτενααρ 9(1), Γιαννόπουλος 11 (3), Τσακαλέρης, Χάροου, Στόουν 21, Κάρτερ 13, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 12 (2), Μπιλης, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 14 (6), Ντέιβις 7, Λίντεν, Ρέλεφορντ 15 (2), Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (3), Σαλούστρος 9 (2), Λιούις 9 (2), Μακ Γκι 9.

Κόροιβος – Απόλλων Πάτρας 58-59

Ο Απόλλωνας Πάτρας μετά από ένα έντονο και ιδιαίτερα ανταγωνιστικό παιχνίδι επικράτησε του Κοροίβου με 59-58 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παρκέ με τον Μέιερ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-2). Ο Κόροιβος αδυνατούσε να βρει στόχο στην αρχή, μέχρι το 2′, όπου ο Ντέιβις έκανε το 2-2. Με ένα σερί 8-0 από τους Ντίλαρντ και Πάλμπλαντ, ο Απόλλωνας ανέβασε τη διαφορά στους 8, στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης (10-2).

Ο Κόροιβος αντέδρασε και με δικό του σερί 8-0 από τους Ντέιβις, Χάρις και Κάουνσιλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 2:33″ να απομένουν για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (10-10). Οι δύο ομάδες έκλεισαν την πρώτη περίοδο ισόπαλοι στο 13-13 μετά από εύστοχα τρίποντα από τους Τρότερ και Σάντλερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 15′ (21-20), όπου οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τη μπάλα και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πηραν τα πάνω τους και με νέο σερί 9-0, προηγήθηκαν με 29-20, 2:37″ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Οι “φρουροί της Αχαΐας” δεν μπόρεσαν να μειώσουν και πήγαν στα αποδυτήρια με το 31-23 υπερ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη ο Κόροιβος εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, μετά από δίποντο του Τρότερ στο 26’. Με ένα σερί 7-0 ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει στους 6, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου (38-44, 37’). Οι φιόξενούμενοι προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και κατάφεραν να κλέισουν το τρίτο δεκάλεπτο, μετά από τρίποντο του Βεργίνη στους 8 (44-52).

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα όμως, δεν παρέδωσαν εύκολα τα όπλα και στην τέταρτη περίοδο απέδειξαν πόσο ανταγωνιστικοί και μαχητικοί είναι, αφού κατάφεραν να μειώσουν στους 2 με 4:21” να απομένουν για τη λήξη (52-54). Έπειτα από τρεις άστοχες προσπάθειες από τους Ντίλανρτ, Βεργίνη και Λαμπρόπουλο, ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά με τρίποντο του Σάντλερ και δύο εύστοχες βολές του Βεργίνη 1:50’ πριν από το τέλος (57-54). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά με δίποντο του Σλαφτσάκη, ο Ντίλαρντ όμως με δίποντο έκανε το 59-58, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-23, 52-44, 58-59.
Διαιτητές: Σχινάς – Μητσόπουλος – Θεωνάς.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος):
Ντέιβις 17 (1), Χριστοδούλου 2, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 2, Χάρις 4, Πουλιανίτης 4, Χάρντινγκ 2, Χαριτόπουλος 8 (1), Τρότερ 13 (1), Σλαφτσάκης 4.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Πάλμπλαντ 3 (1), Ντίλαρντ 22 (1), Μέιερ 2, Σάντλερ 12 (2), Γουντς 2, Αργυρόπουλος 2, Βεργίνης 14 (4), Τζαουάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 2.

Καβάλα – Τρίκαλα 90-72

Η νίκη ήταν αυτοσκοπός τόσο για την Καβάλα, όσο και για τα Τρίκαλα στην αναμέτρηση του κλειστού της Καλαμίτσας. Οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο το ματς και τελικά επικράτησαν 90-72 των αντιπάλων τους.

Ο κόουτς Γιατζόγλου είχε τονίσει πως η ομάδα του θα αντεπιτεθεί και δεν θα δεχτεί τον υποβιβασμό χωρίς να προβάλει αντίσταση. Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν ασταμάτητος φορτώνοντας τα καλάθι των Τρικάλων με 27 πόντους (7/12διπ., 1/2τριπ., 10/10βολ.), ενώ είχε ακόμα 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και το δίδυμο Ουίλιαμς – Κοστόφ με 20 και 18 πόντους έκαστος.

Τα Τρίκαλα βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε όλη την πορεία του ματς και φάνηκαν να αιφνιδιάζονται από τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Κονζέρ σταμάτησε στους 20 πόντους, με τον Μπράουν να τον ακολουθεί με 18.

Η Καβάλα είχαμε πει πως αντιμετωπίζει κάθε αναμέτρηση σαν τελικό και το παιχνίδι με τα Τρίκαλα δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Ουίλιαμς, Κρομά και Λέιζερ έκαναν πολύ γρήγορα το 7-0 για τους Καβαλιώτες, με τους πρώτους πόντους των Τρικάλων να προέρχονται από jump-shot του Κάντουγκαν.

Ο Ταπούτος ενάμισι λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους μέχρι και με 8 πόντους (19-11). Βέβαια, κάπου εκεί τα Τρίκαλα ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν, με τους Κονζέρ και Μπράουν, να πλησιάσουν στους 2 πόντους (19-17).

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπράουν έφερε το ματς στα ίσια με εύστοχο δίποντο (19-19). Ο Ταπούτος απάντησε με μεγάλο τρίποντο και έβαλε μπροστά την ομάδα του (22-19). Το ματς στη συνέχεια κινήθηκε στο ίδιο τέμπο. Η Καβάλα βρισκόταν μπροστά, με τα Τρίκαλα όμως να ακολουθούν κατά πόδας.

Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου κατάφερε να πάρει προβάδισμα 5 πόντων 6 λεπτά πριν την κόρνα του ημιχρόνου. Βασικό όπλο των γηπεδούχων αποτέλεσαν οι συνεχόμενες βολές που κέρδισαν, λόγω του άτσαλου παιχνιδιού της άμυνας των Τρικάλων. Ο Χρήστος Ταπούτος σημείωσε 9 συνεχόμενους πόντους και έστειλε την ομάδα του στο +11 (39-28). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Καβάλα στο +9 και το σκορ στο 41-32.

Στην επανάληψη η Καβάλα συνέχισε να παίζει στον ίδιο υψηλό ρυθμό, όμως τα Τρίκαλα ετοίμαζαν την αντεπίθεση τους. Στο 5ο λεπτό της τρίτης περιόδου πλησίασαν στους 4 πόντους, έπειτα από ομαδική προσπάθεια και σωστές επιλογές στην επίθεση (47-43).

Οι Κοστόφ και Ουίλιαμσον ανέλαβαν το επιθετικό κομμάτι της Καβάλας και κατάφεραν να την οδηγήσουν ξανά στο +9 (54-45). Το προβάδισμα δεν διατηρήθηκε για πολύ, καθώς τα Τρίκαλα με τον Βίλιαμσον να κάνει τα πάντα πλησίασαν μέχρι και στον πόντο ενάμισι λεπτό πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Οι τελευταίοι πόντοι της περιόδου ήρθαν από τον Τσιάρα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 58-55.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης η Καβάλα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα της, με την διαφορά να σταθεροποιείται γύρω στους 6 πόντους. Οι Ουίλιαμς και Ταπούτος συνέχισαν να “τραβάνε κουπί” για τους γηπεδούχους, ενώ οι Κονζέρ και Μπράουν πάλευαν να ανατρέψουν την κατάσταση για τα Τρίκαλα.

Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η Καβάλα αποφάσισε να βάλει για τα καλά τέλος στα όνειρα των αντιπάλων τους. Μέσα σε δύο λεπτά το +6 έγινε +13 και άπαντες, πλέον, περίμεναν το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι, βέβαια δεν έριξαν την απόδοση τους και ξέσπασαν πάνω στα Τρίκαλά φτάνοντας, με τους Κοστόφ και Κρομά μέχρι το +21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (90-69). Τελικό σκορ 90-72.

Οι διαιτητές: Γκόντας – Μάνος – Γκούμας
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-32, 58-55, 90-72