05/06/11 - 21:19

Μπρέικ ντανς!

Μετά το μπρέικ του Άρη στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ έκανε μπρέικ στο "Αλεξάνδρειο" (91-80) και ισοφάρισε 2-2 τους μικρούς τελικούς. Έτσι, η 3η θέση που οδηγεί στην Ευρωλίγκα, θα κριθεί την Τετάρτη στην Πυλαία.

42.073views 0shares

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γκετσέφσκι με 20 πόντους, ο Κρτίστμας με 18 και ο Μάρσαλ με 16, ενώ για τον Άρη έκανε... απίστευτα πράγματα ο Χαραλαμπίδης, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο Έλληνας γκαρντ σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ ο Χατζηβρέττας είχε 16.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δεν επηρεάστηκε από το κατάμεστο «Αλεξάνδρειο» και μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Προηγήθηκε 5-10 με τρίποντο του Κρίστμας, ενώ από καλάθια των Ντόζιερ και Στόγκερς έφτασε στο 3ο λεπτό στο 7-14. Ο Άρης όμως δεν άφησε τον «Δικέφαλο» να ξεφύγει και με συνεχόμενους πόντους του Χαραλαμπίδη, μείωσε αρχικά σε 12-14 και εν συνεχεία ισοφάρισε σε 18-18. Το δεκάλεπτο έκλεισε πάντως έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται έναν πόντο, αφού ο Κρίστμας με ½ βολές έκανε το 23-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι καλύτερα και μάλιστα στο 15’ βρέθηκε να προηγείται με 28-35, με τον Δέδε με τρίποντο να στέλνει την διαφορά στο +7. Ωστόσο, ο Άρης και πάλι βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Με τον Χαραλαμπίδη να κάνει… όργια και τον Χατζηβρέττα να ακολουθεί, πέρασε μπροστά στο σκορ 41-40 και έκλεισε το ημίχρονο στο +8, 50-42. Ο Χαραλαμπίδης στην ανάπαυλα είχε 19 πόντους με 2/2 τρίποντα, 4/5 δίποντα και 5/5 βολές.

Η διαφορά του ημιχρόνου και το μομέντουμ του αγώνα, έχριζε τον Άρη φαβορί για το παιχνίδι. Μάλιστα, οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν το τρίποντο του Χαραλαμπίδη, ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στο +11, 53-42. Οι γηπεδούχοι, με τον κόσμο να… χορεύει στην κερκίδα, έβρισκαν εύκολα τον δρόμο για το καλάθι του ΠΑΟΚ και έφτασαν στο 57 – 47 και στο 61-51 στο 25’. Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση του «Δικεφάλου». Με πρωταγωνιστή τον Κρίστμας, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 62-60 και 64-63, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλος 66-66 με τρίποντο του Αμερικανού στην εκπνοή.

Τα πράγματα πλέον είχαν αλλάξει άρδην. Οι φιλοξενούμενοι μετά την επιστροφή τους από το -11, είχαν φοβερή ψυχολογικά και με τον Γκετσέφσκι να σκοράρει συνεχώς, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 67-68 στο 32’, ενώ στο 38’ ήταν στο +10, 70-80. Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά παρέμεινε εύστοχος και τελικά έφτασε στη νίκη άνετα με 80-91.

Έτσι λοιπόν, έγινε το 2-2 στην σειρά και θα έχουμε πλέον και πέμπτο παιχνίδι την Τετάρτη στις 19.00 στην Πυλαία.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 50-42, 66-66, 80-91.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 6(1), Ταπούτος 7, Κινγκ 9, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 16, Χαραλαμπίδης 28(3), Κασίροφ 6, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 1, Σλούκας 7(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 14, Κρίστμας 18(3), Αποστολίδης 2, Δέδας 8(2), Ντόζιερ 12, Στίγκερς 6(1), Μπούλιαν 6, Γιαννακίδης 5, καλλές, Γκετσέφσκι 20, Καλαμπάκας