Facebook Pixel Κολοσσός... Φελντίν!
| 2016-02-07 18:53:00

Κολοσσός... Φελντίν!

Με μπροστάρη τον Φελντίν που πέτυχε 20 πόντους ο Παναθηναϊκός νίκησε με 64-77 τον Κολοσσό στην Ρόδο και έμεινε στο κυνήγι του Ολυμπιακού για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Το παιχνίδι στην Ρόδο ήταν ντέρμπι από την αρχή με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 14-19, αλλά τον Κολοσσό να απαντάει με σερί 7-1 και να τελειώνει προηγούμενος με 21-20 την πρώτη περίοδο.

Οι Πράσινοι με μπροστάρη τον Φελντίν στην επίθεση άρχισαν να σφίγγουν την άμυνά τους και να ανεβάζουν σταδιακά την διαφορά που έφτασε και στο +13 (31-44), πριν πέσει στους δέκα (34-44) με το τέλος του ημιχρόνου.

Μετά την βράβευση του Δημήτρη Διαμαντίδη στην ανάπαυλα, ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και με ένα επιμέρους σκορ 12-2 ισοφάρισε σε 46-46. Όμως και πάλι οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς "ξύπνησαν" και με ένα δικό τους 5-15 έφτασαν στο 51-61.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Παναθηναϊκός ήλεγξε τον ρυθμό, δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Κολοσσό και πήρε τελικά τη νίκη με 64-77.

Πρωταγωνιστής για το "τριφύλλι" ήταν ο Τζέιμς Φελντίν με 20 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Γιάνκοβιτς, Ραντούλιτσα που είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Από τον Κολοσσό 14 πόντους σημείωσε ο Ρέλεφορντ και 10 ο ΜακΓκι.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 34-44, 51-61, 64-77.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4 (1), Λίντεν 7 (1), Ρέλεφορντ 14 (1), Σαλούστρος 7 (1), ΜακΓκι 10, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 5 (1), Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 2, Λιούις 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 15, Φελντέιν 20 (3), Γκιστ 5, Καλάθης 6, Παπαγιάννης 6, Χέινς 2, Πάβλοβιτς 1, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 15, Διαμαντίδης 4.