Facebook Pixel Τρομερός Άρης, παραλίγο... 100αρα - Nίκη για πλέι οφ από Κηφισιά
| 2016-02-17 19:56:00

Τρομερός Άρης, παραλίγο... 100αρα - Nίκη για πλέι οφ από Κηφισιά

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Άρης στο “Nick Galis Hall” απέναντι στον Κόροιβο, τον οποίο και διέσυρε με 99-56. Οι “κιτρινόμαυροι”, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα και μετά τα πρώτα 5′ της αναμέτρησης δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Αμαλιάδας.

Στην αντίπαλη πλευρά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Αμαλιάδας κατάρρευσε και δεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτο και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα του Κοροίβου αποτελούνταν από τους: Τρότερ, Σλαφτσάκη, Βασιλόπουλο, Τσάπιν και Χάρις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 2′ με 5-2. Οι “κιτρινόμαυροι” αντέδρασαν με σερί 6-0 (8-5), ενώ με πρωταγωνιστές τους ΜακΝίλ και Χάγκινς ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (20-12, 3:11 πριν το τέλος της περιόδου). Οι παίκτες του Κοροίβου προσπάθησαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους, με τη λήξη του δεκαλέπτου (22-17), χάρη σε καλάθι του Χαριτόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με σερί 7-0, ο Άρης εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (29-17). Η προσπάθεια της ομάδας της Αμαλιάδας να πλησιάσει στο σκορ δεν πέτυχε, καθώς Ουότερς και Ουάιτ άρχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς, ενώ με κάρφωμα του Πελεκάνου έφερε τον Άρη στο +20 (41-21, 5′ πριν το ημίχρονο). Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, έμοιαζαν ανύμποροι να αντιδράσουν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά αντί να μειωθεί, αυξήθηκε με γεωμετρικούς ρυθμούς, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Πρίφτη να ρίξει στο παιχνίδι και τον Νίκο Δίπλαρο για 8’35”. Ο τελευταίος μάλιστα σκόραρε 5 πόντους, ενώ το τελικό 99-56 έγραψε ο Πελεκάνος μετά από ασίστ του μικρού.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Παγώνης – Λόρτος.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56.

Επέστρεψε από -10!

Η Κηφισιά με ανατροπή στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου επικράτησε της Καβάλας με 83-79 και πανηγύρισε την δέκατη νίκη της στο πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι Ουίλιαμς και ΜαΚί άνοιξαν το σκορ για την Καβάλα, κάνοντας το 0-4 στα 2’ πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα όμως, και με τους Ελ Αμίν, Στίγκερς και Κασελάκη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (6-6) στο 4’ της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και έφτασαν σε ισοπαλία για δεύτερη φορά (10-10, στο 6’) στην αναμέτρηση, μέχρι και το 8’, όπου ο Κοστόβ ευστόχησε σε δίποντο και έκανε το 17-14. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι με τρεις εύστοχες βολές και ένα δίποντο του Κοστόβ και ένα τρίποντο από τον Γιαννακίδη, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-16, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 6, που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Με ένα 4-0 σερί από τον Σταμπούλη, η διαφορά ανέβηκε στους 10 (26-16, στο 12’), εκεί ήταν όμως, οι Κασελάκης και Σμιθ που με διαδοχικά καλάθια μείωσαν και πάλι στους 6 (20-26, 12’). Οι Κηφισιώτες δεν κατάφεραν να διατηρήσουν για πολύ τη διαφορά χαμηλά, αφού οι Λέιζερ και Ουίλιαμς την έφτασαν και πάλι στους 10 (30-20, 13’). Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές μεταξύ τους, με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 8 πόντους (26-34, στο 16’). Τρία λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Χογκ κατάφερε να μειώσει στους 3 (32-35), οι φιλοξενούμενοι όμως, δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια και με ένα τρίποντο του Κρόμαχ και δίποντο του ΜαΚί ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 8 (40-32, στο 18’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι στους 4 (38-42) 48’’ πριν τη λήξη, λογάριασαν όμως, χωρίς τους ΜαΚί και Γέλιο που με δύο εύστοχα τρίποντα πήγαν στα αποδυτήρια με το 48-38 υπέρ τους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά, καθώς μέχρι και το 23’ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 5 μετά από τρίποντο του Σταμάτη. Από εκέινο το σημείο και έπειτα η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε φωτιά και αφού μείωσε τη διαφορά στον πόντο (52-53, στο 25’), κατάφερε να περάσει μπροστά (59-58 28’) για λίγα μόνο δευτερόλεπτα, αφού οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 63-61.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Ο Ελ Αμίν στο 32’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τρίτη φορά (65-65), με τον Στίγκερς να τον μιμείτε τέσσερα λεπτά αργότερα, κάνοντας το 72-72, ύστερα από εύστοχο τρίποντο. Ο Λέιζερ ανέβασε και πάλι τη δοαφορά στους 3, 3:50’’ πριν τη λήξη (77-74), οι γηπεδούχοι, όμως αντέδρασαν, μείωσαν στον πόντο στο 38’ (78-79), ενώ κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα τριών πόντων, μετά από διαδοχικά, σχεδόν, καλάθια των Στίγκερς και Ελ Αμίν (82-79), με 30’’ να μένουν για τη λήξη. Ο Λέιζερ έκανε φάουλ και έδωσε στον Κασελάκη την ευκαιρία να ευστοχήσει σε μία από τις δύο βολές και να κάνει το 83-79, που ήταν και το τελικό σκορ.

Πηγή: ebasket.gr