Facebook Pixel Το 17ο ήταν... προπόνηση για Βελιγράδι (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2016-03-06 20:05:00

Το 17ο ήταν... προπόνηση για Βελιγράδι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Παναθηναϊκός κατατρόπωσε με 101-54 τον Φάρο Κερατσινίου, κατέκτησε το 17ο Κύπελλο της ιστορίας του και 5ο σερί κάνοντας μια γερή προπόνηση ενόψει του κρίσιμου ματς με τον Ερυθρό Αστέρα

Ο νικητής ήταν γνωστός πριν από τον τελικό, καθώς ο Φάρος που πέρυσι έπαιζε τελικό ΕΣΚΑΝΑ και φέτος είναι στην Α2 δεν θα μπορούσε να είναι σοβαρό εμπόδιο για τους πράσινους και την κατάκτηση του 17ου κυπέλλου τους! Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στον Φάρο Κερατσινίου να διεκδικήσει με αξιώσεις, σε κανένα σημείο, την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, επιβλήθηκε με το εμφατικό 101-54 και σήκωσε το 17ο -και 5ο συνεχόμενο- Κύπελλο στην ιστορία του. Μάλιστα, έγινε η τρίτη ομάδα που κατακτά το τρόπαιο με “100σταρα”, στην ιστορία του θεσμού. Σκόραραν όλοι οι "πράσινοι", με τον Τζέιμς Γκιστ και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να ξεχωρίζουν, έχοντας από 13 πόντους.

Ο Φάρος ξεκίνησε με τους Καράμπουλα, Μπατή, Κατούφα, Παπαμακάριο και Σκορδίλη, ενώ οι πράσινοι με Γιάνκοβιτς, Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθη και Παπαγιάννη. Μόλις στο 3` ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε 12-2, με τον Νικ Καλάθη να έχει 5 πόντους, ενώ ο Φάρος είχε ήδη 1/6 σουτ εντός παιδιάς και 3 λάθη. Δυο λεπτά μετά ο Φελντέιν με τρίποντο διαμόρφωσε το 8-21, με τους πράσινους να δείχνουν πως δεν είχαν όρεξη για... δυσάρεστες εκπλήξεις. Ο Διαμαντίδης έκανε το 26-9 στο 7`με τον Πολέμη να παίρνει τάιμ-άουτ και το δεκάλεπτο έληξε 12-29 χάρη σε καλάθι του Χέινς.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι στους +/-20 πόντους στα πρώτα λεπτά και τον Παπαγιάννη να έχει 6 πόντους με 3/3, ενώ ο νεαρός σέντερ ανέβασε τη διαφορά στους 22 στο 13` (18-40). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μάλιστα 20-42 έχοντας 15/19 δίποντα και 3/13 τρίποντα στο 17`! Στο μεταξύ, οι παίκτες του Φάρου είχαν κάνει ήδη 12 λάθη με το ημίχρονο να λήγει 26-57. Στο μεταξύ, οι 57 πόντοι που σημείωσε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο συνιστούν ρεκόρ στην ιστορία των τελικών του Κυπέλλου Ελλάδας. Η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ανήκε στον τελικό ΠΑΟΚ - Άρης, το 1989 (51-49 ημίχρονο).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 6-2 στο τρίτο 10λεπτο (28-63), ενώ ο Γιάνκοβιτς στο 25` με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 38 (30-68) και ο Μποχωρίδης με τρίποντο στους 39 στο 27`. Πολύ καλή περίοδο για τον Φάρο έκανε ο Σκορδίλης που είχε φτάσει στο μεταξύ τους 10π. και τα τρία ριμπάουντ. Στο 29` ο Φελντέιν ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (38-78), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 38-76.

Ο αγώνας φυσικά και είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το μόνο ενδιαφέρον ήταν η έκταση που θα έπαιρνε η διαφορά, που κυμαινόταν γύρω στους 40 πόντους, ενώ έφτασε και τους 44 (84-40) αλλά και τους 47 (89-42). Στο 36` ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο έκανε... 50άρα (44-94), ο Μποχωίδης με τρίποντο ξεπέρασε την 100άρα (52-101) και ο τελικός έληξε 54-101

Τα δεκάλεπτα: 12-29, 26-57, 38-76, 54-101

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 2, Κουντουράς, Καράμπουλας 11, Μπατής 2, Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 4, Αγγελόπουλος 7, Κομποδιέτας 3, Κατούφας 2, Κακιούζης, Παπαμακάριος 5, Σκορδίλης 14.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 8, Χαραλαμπόπουλος 6, Μποχωρίδης 9, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 3, Φελντέιν 11, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 13, Καλάθης 9, Παπαγιάννης 12, Κούζμιτς 5.