Facebook Pixel Άρης, δια πυρός και σιδήρου στην Κηφισιά!
| 2016-03-12 19:22:00

Άρης, δια πυρός και σιδήρου στην Κηφισιά!

Σε ένα ματς με φινάλε θρίλερ στο Ζηρίνειο ο Άρης νίκησε στο τέλος με 65-67 την ομάδα των βορείων προαστίων με ηγέτη τον Ουότερς!

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το Ζηρίνειο επικρατώντας της Κηφισιάς με 67-65, για να ισχυροποιήσει την παρουσία του στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Κηφισιά πραγματοποίησε δυναμική αφετηρία, επωφελήθηκε την αστοχία των φιλοξενουμένων και με μπροστάρηδες τους Στίγκερς και Χογκ ξέφυγε με 9 πόντους (18-9) μέσα στα πρώτα επτάμισι λεπτά της αναμέτρησης. Οι Ζάρας, Τσούπκοβιτς και ΜακΝίλ αντέδρασαν από πλευράς “Αρειανών” και κατόρθωσαν να μειώσουν την απόσταση στο -5 (20-15), πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Συνέχεια δεν υπήρξε στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τα ριμπάουντ και έβρισκαν σκορ από αρκετούς παίκτες, την ίδια ώρα που οι Θεσσαλονικείς σούταραν με πολύ άσχημα ποσοστό και μοιραία η διαφορά επανήλθε σε επίπεδα ασφαλείας (23-15 στο 11′) για την Κηφισιά. Ο Ζάρας, ο Ουότερς και ο ΜακΝίλ ήταν οι μόνοι που συνδέονταν με το καλάθι αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 3 (23-20 στο 14′) με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 32-26.

Η εικόνα διαφοροποιήθηκε μετά την ανάπαυλα. Ο Άρης άφησε πίσω του την κακή επιθετική εικόνα του πρώτου εικοσαλέπτου, έσφιξε την άμυνα του και ανέτρεψε την κατάσταση (32-35 στο 22:30) με σερί 9-0, ενώ προηγήθηκε μέχρι και με 6 πόντους (36-42 στο 25′) με τους Ουότερς και Ουάιτ να πρωτοστατούν. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους πρωτοπόρους (47-50).

Mια βολή του Ελ-Αμίν και ένα tip in του Σμιθ έφεραν το ματς στα ίσα (50-50) στο πρώτο ενάμισι λεπτό της τελευταίας περιόδου και καμία ομάδα έκτοτε κατάφερε να χτίσει διαφορά ασφαλείας. Το προβάδισμα ήταν κυρίως στην πλευρά της Κηφισιάς αλλά ο φωτεινός πίνακας έδειχνε το 56-56, τρεισήμισι λεπτά πριν από την κόρνα της λήξης μιας και ο Χάγκινς δεν ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4 πόντους (60-56 στο 37′) με 4/4 βολές από Σταμάτη και Ελ-Αμίν, ο Μούρτος μείωσε στους 2, ο Χογκ απάντησε και ο Χάγκινς έκανε λάθος με τη μπάλα να περνά την πλάγια γραμμή.

Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ, του οποίου ακολούθησε ακόμα ένα πέρασμα παίκτη της Κηφισιάς από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον Κασελάκη να είναι κατά το ήμισυ εύστοχος (63-58 στο 38:30) όπως και ο Ουότερς (63-59). Ο Ελ-Αμίν έδωσε ανάσα 6 πόντων στην ομάδα του (65-59), όμως ακολούθησε ένα κάρφωμα του Χάγκινς και ένα τρίποντο του Ουότερες για διαμορφωθεί το 65-64, 15 δεύτερα πριν το τέλος, που έβαλε “φωτιά” στον αγώνα. Στην επαναφορά, ο Χάγκινς έκανε την τάπα στον Χογκ και ο Ουότερς με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 65-67!

Ο Ελ-Αμίν έκανε λάθος και η κατοχή πέρασε στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ, δια χειρός Μούρτου (65-66), με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χάγκινς τα φώτα στον Χογκ.

Διαιτητές: Φούφης – Γκούμας – Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-26, 47-50, 65-67

Πηγή: ebasket.gr