Facebook Pixel Βήμα 5άδας για ΠΑΟΚ με "Σόφο", Βασιλειάδη
| 2016-03-12 19:58:00

Βήμα 5άδας για ΠΑΟΚ με "Σόφο", Βασιλειάδη

Στην επανεμφάνιση των Κώστα Βασιλειάδη και Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών με 80-67 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Basket League (μετά και την ήττα της Κηφισιάς).

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα δευτερόλεπτα και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα, ωστόσο χρειάστηκαν ένα σερί 11-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου για να “κλειδώσουν” τη νίκη.

Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί, αν και δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, κατάφεραν να ισορροπήσουν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, όμως ένα μπλακ άουτ και συνεχείς άστοχες επιθέσεις τους στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το “διπλό“.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε… αγριεμένος στο παιχνίδι. Με τον Σχορτσανίτη αιχμή και τους Χάτσερ και Τέπιτς συμπαραστάτες προηγήθηκε με 13-2 πριν συμπληρωθεί πεντάλεπτο φτάνοντας ακόμη και στο +16, 22-6. Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και απάντησαν με ένα 10-0 (22-16), αλλά οι φωνές του Σούλη Μαρκόπουλου γρήγορα ανασύνταξαν τους παίκτες του που ξέφυγαν ξανά, 40-26, πριν το 42-32 του ημιχρόνου.

Ο Απόλλων ήταν αποφασισμένος να συνεχίσει την προσπάθεια και σε ένα τρίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκε σε απόσταση πέντε πόντων (46-41). Οι γηπεδούχοι με άξονες τους Χάτσερ, Βασιλειάδη και «Σόφο» έφτασαν σε έντεκα αναπάντητους πόντους (62-54) στο φινάλε της τρίτης περιόδου, που αποδείχτηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα την κατάσταση μέσα από την άμυνά του και όταν οι Αχαιοί έδειξαν απειλητικοί (67-57) ο Μαργαρίτης με πέντε προσωπικούς πόντους σήμανε τη λήξη του συναγερμού.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-32, 62-47, 80-67.