Facebook Pixel Ανάσα για Καβάλα, Κολοσσός στο τέλος, νίκη παραμονής το Λαύριο!
| 2016-03-12 20:52:00

Ανάσα για Καβάλα, Κολοσσός στο τέλος, νίκη παραμονής το Λαύριο!

Το Λαύριο διέλυσε με 79-67 τον Αρκαδικό και βρίσκεται πλέον με ενάμισι πόδι στην Α1, η Καβάλα με καλάθι του Κοστόβ σχεδόν στην εκπνοή, επικράτησε 103-102 του Ρεθύμνου, ενώ ο Κολοσσός γύρισε το ματς στην Αμαλιάδα κι έφυγε νικητής

Λαύριο – Αρκαδικός 79-67

Το Λαύριο παρουσιάστηκε κάτι παραπάνω από έτοιμο για την καθοριστική αναμέτρηση κόντρα στον Αρκαδικό, τον διέλυσε με 79-67, καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα και βρίσκεται πλέον με ενάμισι πόδι εντός Α1. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μετά από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου τα πάντα είχαν κριθεί. Για την ομάδα της Τρίπολης η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει εξαιρετικά αλλά ακόμα τίποτα δεν είναι τελεσίδικο.

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι πρωτοστάτησε του ροζ φύλλου με 27 πόντους και 14 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτες τους Τζαμάλ Νίξον και Ντεμάριους Μπολντς, με 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα. Από πλευράς Αρκάδων, ξεχώρισαν οι Μάτι Νουούτινεν και Άλεξ Λίτζιον, με 15 και 12 πόντους.

Ο Αρκαδικός ξεκίνησε τον αγώνα με 5-0 δια χειρός Λίτζιον (3π.) και Νουούτινεν και παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι το 3ο λεπτό. Τότε ο Κρουμπάλι με γκολ-φάουλ ισοσκέλισε το σκορ (5-5) όμως το προβάδισμα πέρασε ποτέ στο στρατόπεδο του Λαυρίου, μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου (21-21).

Αυτό συνέβη στα μέσα της δεύτερης, μετά από 1/2 βολές του Νίξον (27-26 στο 15′) και από κει ξεκίνησε ένα σερί 9-0 που έδωσε διαφορά ασφαλείας (35-26 στο 18′) στους γηπεδούχους, η οποία διατηρήθηκε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Οι Λαυριώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ “χτύπησαν” αποτελεσματικά από την περιφέρεια και έπνιξαν τον Αρκαδικό ο οποίος σκόραρε σχεδόν αποκλειστικά με βολές. Ως αποτέλεσμα η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και το +18 (56-38 στο 28′)! Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ψαλίδα να ανοίγει μέχρι και το +20 (66-46 στο 35′).

H χαλάρωση των γηπεδούχων επέφερε ένα επιμέρους 12-2 των Αρκάδων, που πλησίασαν στους 11 (68-57 στο 38′) αλλά δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από τον αγώνα.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Κορομηλάς – Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-31, 56-40, 79-67.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κρουμπάλι 27 (1), Κέσελ 8 (2), Νίξον 15 (1), Μπάρλος 2, Μπολντς 13 (1), Γιανγκ 3, Σακελλαρίου 3, Περράκης 5 (1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπιρούτα 3.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καββαδάς 8, Βαν Όοστρουμ 11, Νουούτινεν 15 (3), Λι 11 (2), Λίτζιον 12 (2), Τζόουνς Κ. 5 (1), Κοψαύτης, Στεφανίδης 1, Τζόουνς Τ., Καλλινικίδης 4, Τζουγκαράκης.

Κόροιβος – Κολοσσός Ρόδου 68-71

Κόροιβος και Κολοσσός συναντήθηκαν στην Αμαλιάδα, με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν το ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο και να επικρατούν με σκορ 71-68.

Καταπληκτική εμφάνιση από τον Τρέβορ Ρέλεφορντ που σταμάτησε στους 35 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 13/14 βολές! Ο Χρήστος Σαλούστρος ακολούθησε σε απόδοση με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Εκ των γηπεδούχων, τέσσερις παίκτες είχαν διψήφια επιθετική συγκομιδή, προεξάρχοντος του Παναγιώτη Βασιλόπουλου των 18 πόντων και 8 ριμπάουντ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά. Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό του Κοροίβου ο Σλαφτσάκης, με εύστοχο δίποντο. Η ισοφάριση ήρθε για τον Κολοσσό δια χειρός Ρέλεφορντ.

Μέχρι και τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο (9-9). Στο σημείο αυτό η ομάδα της Αμαλιάδας πάτησε γκάζι και προηγήθηκε μέχρι και με 11 πόντους (21-10). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-12.

Ρέλεφορντ και Ντέιβις έφεραν την ομάδα τους στο -4 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (21-17). Βέβαια, ο Κόροιβος διατηρούσε σχετικά εύκολα τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 12 πόντους, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Χαριτόπουλου (29-17).

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε γύρω στους 10 πόντους και το σκηνικό δεν έδειχνε να αλλάζει μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Η “κόρνα” του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 15 πόντους και τον δείκτη του σκορ στο 40-25.

Το δεύτερο ημίχρονο άνοιξε όπως ακριβώς έκλεισε το πρώτο. Ο Κόροιβος διατηρούσε τα ηνία, με τον Κολοσσό να προσπαθεί να μειώσει. Οι Βασιλόπουλος και Τρότερ δημιουργούσαν σοβαρό πρόβλημα στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Ρέλεφορντ ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση των “θαλασσί”. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 51-44.

Στην τελευταία και πιο σημαντική περίοδο του παιχνιδιού ο Κόροιβος όφειλε να διατηρήσει ό,τι είχε χτίσει μέχρι εκείνο το σημείο, ενώ ο Κολοσσός έπρεπε να βγάλει αντίδραση. Οι “θαλασσί” έκαναν το αναμενόμενο βρέθηκαν 6 λεπτά πριν το τέλος στον πόντο. Ο Λιούις έβαλε μπροστά τον Κολοσσό, ενώ ο Ντέιβις επέκτεινε την διαφορά στου 4 (55-59).

Οι διαιτητές: Σχοινάς – Σταματόπουλος – Μαγκλόγιαννης
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-25, 51-44, 68-71.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Πουλιανίτης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 18 (1), Τσάπιν 17 (1), Χάρις 4, Κόβατς, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 12 (2), Τρότερ 13 (2), Γεωργάκης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λίντεν, Ρέλεφορντ 35 (2), Άχονεν, Σαλούστρος 10, ΜακΓκί 8, Μπιλλής, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 7, Γεωργαλλής 3 (1), Λιούις 8 (1).

Καβάλα – Ρέθυμνο 103-102

Η Καβάλα, έπειτα από μία συγκλονιστική αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στην παράταση, πανηγύρισε σπουδαία νίκη. Οι Αργοναύτες, με καλάθι του Κοστόβ σχεδόν στην εκπνοή, επικράτησαν 103-102 του Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της 22ης “στροφής” της Basket League.

Ο Λίον Ουίλιαμς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ (12 πόντοι, 17 ριμπάουντ). Πολύτιμη, δε, αποτέλεσε η συνεισφορά των Λασάνα Κρομά (25 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Τσάβνταρ Κοστόβ (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Τάιλερ Λέιζερ (16 πόντοι, 4/5 τρίποντα) και, φυσικά, του Χρήστου Ταπούτου (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Η Καβάλα, έτσι, πέτυχε την πέμπτη νίκη της στο Πρωτάθλημα κι εξακολουθεί να διατηρεί ελπίδες για την παραμονή. Για το Ρέθυμνο, στον αντίποδα, ξεχώρισαν οι Τόμας Ντελινινκάιτις (24 πόντοι), Ράιαν Χάροου (23 πόντοι, 5 ασίστ) και Τάιλερ Στόουν (12 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, στο κλειστό ΔΑΚ Καλαμίτσας “Αλεξάνδρα Δήμογλου”, ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι Αργοναύτες προηγήθηκαν 16-11 (04:53), ύστερα από γκολ-φάουλ του Ουίλιαμς, και 18-13 (05:39) με δύο εύστοχες βολές του ΜακΚι.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, όμως, πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 12-4 κι έκλεισε στο +3 (22-25) την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, δε, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Για του λόγου το αληθές, η Καβάλα “έτρεξε” σερί 27-18, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +6 (49-43). Ο Λασάνα Κρομά ήταν η αιχμή του δόρατος σε ό,τι αφορά στον παραγωγικό τομέα, σημειώνοντας 13 πόντους (20’).

Οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου, μάλιστα, είχαν αρκετά καλά ποσοστά, μετρώντας 18/37 (48%) δίποντα και 7/12 (58%) τρίποντα. Οι Κρητικοί, από την πλευρά τους, επέλεγαν να επιτεθούν -κατά μείζονα λόγο- από το “ζωγραφιστό”, παίρνοντας 30 πόντους από τούτο το σημείο στο πρώτο 20λεπτο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο παρκέ. Η Καβάλα, μολονότι απέκτησε διαφορά 9 πόντων (55-46, 21:37) με καλάθι του Γκέλιου, δέχθηκε σερί 13-2 από το Ρέθυμνο, το οποίο πήρε -έπειτα από αρκετή ώρα- το προβάδισμα (57-59, 27:12). Οι Κρητικοί είχαν ισορροπήσει απόλυτα το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι στα ίσα (66-66) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να “ξεφύγει” στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 74-70 (33:55) με εύστοχο περιφερειακό σουτ του Μέιντεν. Οι Αργοναύτες, εντούτοις, με 5 συνεχείς πόντους του Κοστόβ, πήραν εκ νέου “κεφάλι” στο σκορ (75-74, 34:19).

Στα εναπομείναντα λεπτά, Καβάλα και Ρέθυμνο εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Ουίλιαμς έκανε το 86-84 στα 39″ πριν από το φινάλε. Ακολούθως, Οι Σάφτεναρ και Στόουν απέτυχαν να ισοφαρίσουν κι ο Ταπούτος, όντας απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών (6/6 στα τελευταία 17″), έδειχνε να “καθαρίζει” τον αγώνα. Ο Μέιντεν, ωστόσο, με ένα “μεγάλο” τρίποντο στα 05″ πριν από τη λήξη, οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (92-92).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα. Η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου, ούσα αρκετά (όχι απόλυτα) εύστοχη από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, προηγήθηκε 100-94 (42:28) και 101-96 (42:58, 1/2 βολές του Κρομά). Οι Κρητικοί πλησίασαν εκ νέου στον πόντο (101-100 στα 32″), ύστερα από κάρφωμα του Στόουν και 2/2 βολές του Κάρτερ.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος, στο μεταξύ, κάλεσε τάιμ-άουτ στα 14″ πριν από το φινάλε, με τον Στόουν να κάνει το 102-101 (44:58). Ο Κοστόβ εντέλει “χάρισε” τη σπουδαία νίκη στην Καβάλα, ευστοχώντας σε δίποντο στα 02″ προτού το φινάλε.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Παναγιώτου – Δεσλής.
Τα δεκάλεπτα: 22-25, 49-43, 66-66, 92-92 (κ.α.), 103-102 (παρ.).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 16 (4/5), Ουίλιαμς 12, ΜακΚι 5 (1), Γκέλιος 4, Δεμερτζής, Ταπούτος 14 (1), Σταμπουλής 7 (1), Κοστόβ 20 (2), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Λίβας, Κρομά 25 (3).
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 24 (4), Σχίζας 12 (2), Χάροου 23 (2), Στόουν 12, Κάρτερ 12, Μέιντεν 11 (2), Σάφτεναρ 6, Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Πηγή: ebasket.gr