Facebook Pixel Ζορίστηκε αλλά νίκησε ο Άρης στην Περιβόλα
| 2016-03-19 19:58:00

Ζορίστηκε αλλά νίκησε ο Άρης στην Περιβόλα

Ο Άρης, μολονότι δυσκολεύθηκε σε αρκετά μεγάλο βαθμό, πανηγύρισε το “διπλό” (65-73) στην έδρα του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 23ης “στροφής” της Basket League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε ιδιαίτερα υψηλό τέμπο. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι τα μέσα της περιόδου, με τον Άρη να προηγείται 12-11 (04:26), έπειτα από καλάθι του ΜακΝιλ. Ακολούθως, ο Απόλλων “έτρεξε” μικρό σερί 5-0 (5 σερί πόντοι του Σάντλερ) κι έκανε το 16-12 (05:11), εντούτοις, “βραχυκύκλωσε” επιθετικά στα εναπομείναντα λεπτά.

Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν -εν συνεχεία- επιμέρους σκορ 11-0, ολοκληρώνοντας στο +7 (16-23) το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, δε, είχε πολύ καλά ποσοστά, σουτάροντας με 66% (8/12) εντός πεδιάς και με το ίδιο ποσοστό (2/3, 66%) από την περιφέρεια.

Στη δεύτερη περίοδο, επήλθε η “κιτρινόμαυρη” καθίζηση. Οι Πατρινοί ισοφάρισαν 23-23 (14:04), ύστερα από 6 συνεχείς πόντους του Λαμπρόπουλου και μία βολή του Βεργίνη. Οι δύο ομάδες, πάντως, παρουσίαζαν προβληματική εικόνα, όπως αποτυπώνεται (και) στους αριθμούς. Αμφότερες σημείωσαν συνολικά 24 πόντους, με τους γηπεδούχους να υποπίπτουν σε 8 λάθη στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Άρης, στον αντίποδα, μολονότι έκλεισε στο +7 (28-35) το ημίχρονο, ήταν κάκιστος στον οργανωτικό και παραγωγικό τομέα. Χαρακτηριστικό, μάλιστα, αποτελεί το γεγονός πως οι “κιτρινόμαυροι” δεν ευστόχησαν σε κανένα περιφερειακό σουτ (0/4) στο δεύτερο δεκάλεπτο κι είχαν μόλις 5 ασίστ κι ισάριθμα λάθη στο πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα, δε, ήταν ιδιαίτερα άστοχη (10/27 δίποντα, 27% και 3/14 τρίποντα, 21%), αλλά κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (24/18, 20’), παίρνοντας 9 πόντους σε δεύτερες ευκαιρίες.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν (όχι κατακόρυφα) την απόδοσή τους κι απέκτησαν -για πρώτη φορά στο ματς- διψήφια διαφορά. Ο ΜακΝιλ ήταν το “Α” και το “Ω” στο σκοράρισμα, ο Χάγκινς τον ακολουθούσε κι ο Άρης προηγήθηκε 51-40 (28:27), με τους Ξανθόπουλο, Ουάιτ και Ζάρα να προστίθενται στην επιθετική εξίσωση. Οι “κιτρινόμαυροι” τελικά έκλεισαν στο +7 (44-51) την τρίτη περίοδο, καθότι ο Απόλλων “έτρεξε” μικρό σερί 4-0 στο φινάλε.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, το παιχνίδι κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος. Οι Θεσσαλονικείς συντηρούσαν ισχνές διαφορές (48-56, 51-58) και προηγήθηκαν εκ νέου με +11 (53-64, 35:38), μετά το εύστοχο περιφερειακό σουτ του Κοέν. Οι Πατρινοί, όμως, αντέδρασαν και, πραγματοποιώντας μικρό σερί 5-0, μείωσαν 64-58 (36:52). Ακολούθως, ο Χάγκινς, με γκολ-φάουλ, έδωσε μία πολύτιμη “ανάσα” στην ομάδα του (58-67, 37:11).

Στα τελευταία δύο λεπτά το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Ο Βεργίνης, με 5 προσωπικούς πόντους, μείωσε 67-63 (1’35” πριν από τη λήξη), ωστόσο, ο Ουότερς πέτυχε -εν συνεχεία- ένα μεγάλο τρίποντο κι ο Άρης προηγήθηκε 70-63. Ο Μούρτος, μάλιστα, “σφράγισε” με τον ίδιο τρόπο (τρίποντο) το “διπλό” για την ομάδα του (65-73).

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Τζαφλέρης – Παντελίδης.
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Βεργίνης 11 (2), Πάλμπλαντ, Μέιερ 11 (1), Σάντλερ 14 (1), Γουντς 13, Αργυρόπουλος 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Τζαουάρα, Πελεκούδας, Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 11, Μπαζίνας.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 3, Ουότερς 12 (1), Χάγκινς 14, Μούρτος 7 (1), ΜακΝιλ 17 (1), Ξανθόπουλος 6 (2), Πελεκάνος 4 (1), Τσούπκοβιτς, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 8 (1), Σίμτσακ.

Πηγή: ebasket.gr