Facebook Pixel Κέρδισε Λαύριο και... παραμονή ο Κόροιβος
| 2016-04-09 18:57:00

Κέρδισε Λαύριο και... παραμονή ο Κόροιβος

Ο Κόροιβος χρειαζόταν ήττα του Αρκαδικού και του Απόλλωνα Πάτρας σε συνδυασμό με δικό του θετικό αποτέλεσμα ώστε να πανηγυρίσει την παραμονή του στην Α1.

Ο ίδιος έκανε το καθήκον του κόντρα στο Λαύριο, του οποίου επιβλήθηκε με 86-69, και η τύχη του χαμογέλασε καθώς τα υπόλοιπα δύο αποτελέσματα που έψαχνε ήρθαν, έτσι θα αγωνίζεται και του χρόνου στην κορυφαία εθνική κατηγορία.

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μπολντς κατόρθωσε να χτίσει διαφορά 7 πόντων (4-11), στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αφού ισοφάρισαν (11-11 στο 5΄) κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα λίγο αργότερα (17-15 στο 8′) και να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντες μπροστά με βραχεία κεφαλή (22-21).

Άλεν και Πουλιανίτης έδωσαν ανάσα 6 πόντων (27-21 στο 11′) στον Κόροιβο αλλά οι Λαυριώτες είχαν την απάντηση (30-30 στο 13′ και 32-33 στο 14′). Οι δύο ομάδες μάχονταν στήθος με στήθος αλλά στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου έτρεξαν σερί 6-0 και η ανάπαυλα τους βρήκε μπροστά με 50-43.

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή κατά την οποία η υπόθεση νίκη κλείδωσε. Ο Κόροιβος επέστρεψε στον αγώνα μεταμορφωμένος, υπερίσχυσε σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και με επιμέρους 21-9 (!) μπήκε στην τελευταία περίοδο όντας μπροστά με 19 πόντους (71-52).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 50-43, 71-52, 86-69..

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 25 (2), Ουέμπστερ 5 (1), Σλαφτσάκης 9, Βασιλόπουλος 3 (1), Χάρις 8, Άλεν 16 (2), Συνετός, Πουλιανίτης 4 (1), Χριστοδούλου 5 (1), Χαριτόπουλος 11.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κρουμπάλι 8, Σακελλαρίου 2, Νίξον 10 (1), Μπάρλος 4, Μπολντς 11 (2), Γιανγκ 12, Κέσελ 2, Νικολακόπουλος, Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος 7 (1), Κακλαμανάκης, Μπιρούτα 10 (3).