Facebook Pixel ΑΠΙΘΑΝΗ νίκη του Άρη στην δεύτερη παράταση!!!
| 2016-04-23 20:57:00

ΑΠΙΘΑΝΗ νίκη του Άρη στην δεύτερη παράταση!!!

Ύστερα από ένα συναρπαστικό ντέρμπι που χρειάστηκε ένα απερίγραπτο “αυτοκαλάθι” και δύο παρατάσεις για να κριθεί, ο Άρης επιβλήθηκε με 108-103 της Κηφισιάς, στο Ζηρίνειο, και προκρίθηκε με “σκούπα” στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1. ΟΛΑ ΤΑ ...ΛΕΦΤΑ το αυτοκαλαθί των γηπεδούχων που έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Άρης ξεκίνησε φουριόζος και δη με ένα 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά, δια χειρός Ουάιτ και Ουότερς. Ο Ελ-Αμίν αποτέλεσε το αντίβαρο της Κηφισιάς και με 7 σερί πόντους έφερε το ματς στα ίσα (7-7 στο 4′). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να παίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, βρήκαν σκορ από αρκετούς παίκτες και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 28-22.

Η ψαλίδα άνοιξε μέχρι το +9 (31-22 στο 12′) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 5 (33-28 στο 15′). Οι “αρειανοί” ήταν εξαιρετικά άστοχοι κάτι που επωφελήθηκαν πλήρως οι Κηφισιώτες και ξέφυγαν με 48-31 (στο 19′), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με “αέρα” 14 πόντων (48-34).

Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στην επανάληψη και ξεκίνησαν να καλύπτουν το χαμένο έδαφος. Οι Ουάιτ και Κοέν ηγήθηκαν, ο Ζάρας και ο Ουότερς τους πλαισίωσαν και η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο (58-49), 4:20 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, η οποία βρήκε την Κηφισιά μπροστά με 4 πόντους (65-61).

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοσκελίσουν τους “λογαριασμούς” (66-66 στο 32′) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Κηφισιά αφυπνίστηκε και ξέσπασε με ένα επιμέρους 13-2 που την έθεσε σε απόσταση ασφαλείας 11 πόντων (79-68) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ξανά, όμως, ο Άρης βρήκε τον τρόπο να φέρει τα πάνω κάτω. Με αντίστοιχο σερί (13-1) και τους Ουότερς, ΜακΝίλ, Κοέν και Ζάρα να πρωτοστατούν πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ (80-81), με 45 δευτερόλεπτα να μένουν.

Ο Ελ-Αμίν με 1/2 βολές ισοφάρισε, διαμορφώνοντας το σκορ της κανονικής περιόδου (81-81) καθώς τόσο ο ΜακΝίλ όσο και ο Ουάιτ αστόχησαν στην τελευταία επίθεση του Άρη.

Στον έξτρα χρόνο η ομάδα των βορείων προαστίων του λεκανοπεδίου δεν έχασε το προβάδισμα. Ο Άρης υπέπεσε σε κρίσιμα λάθη και ήταν άστοχος, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι σημείωναν το ένα μεγάλο καλάθι μετά το άλλο και ήταν μπροστά με 88-82, δύο λεπτά πριν την κόρνα της λήξης.

Ο Ουότερς μείωσε στους 3 (93-90) και ο Κασελάκης έκανε λάθος το οποίο επωφελήθηκε ο Ουάιτ και μείωσε στον πόντο (93-92) 10″ πριν το τέλος. Οι Κηφισιώτες, παρ’ όλα αυτά, διατηρούσαν προβάδισμα 2 πόντων 5 δεύτερα πριν το τέλος με τον ΜακΝίλ να αστοχεί στη μια βολή. Όμως ο Μάρσαλ αποτέλεσε τον φύλακα-άγγελο των… φιλοξενουμένων καθώς πήρε την πάσα από τον Στίγκερς, που κατέβασε το ριμπάουντ, και σκόραρε στο καλάθι της ομάδας του, στέλνοντας την αναμέτρηση σε δεύτερη παράταση (95-95)!

Η δεύτερη περίοδος της παράτασης εξελίχθηκε σε έναν μονόλογο του Άρη. Οι Κηφισιώτες δεν είχαν τα (ψυχικά) αποθέματα να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη είχαν πάρει για τα καλά το μομέντουμ και πανηγύρισα, εν τέλει, την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81, (παρ.) 95-95, 103-108.

Πηγή: ebasket.gr