NBA
| 2016-05-10 11:02:00

Δεν παίζεται το παλη...Κάρι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Αυτός μας κάνει πλάκα... Ο σταρ των Ουόριορς γύρισε από τραυματισμό στο Game 4 της ημιτελικής σειράς με τους Μπλέιζερς κι έβαλε 40 πόντους, 17 εξ αυτών στην παράταση!

Ο ηγέτης των Ουόριορς όχι μόνο αγωνίστηκε 37 λεπτά, αλλά διέλυσε τους Πόρτλαντ Τρείλ Μπλέιζερς πετυχάινοντας 40 πόντους, ενώ παράλληλα μοίρασε 8 ασίστ και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Παρά την νίκη των φιλοξενούμενων, οι Μπλέιζερς ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγώνα. Με πρωταγωνιστές τους ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ οι γηπεδούχοι «έχτισαν» μία διαφορά έξι πόντων στο πρώτο δωδεκάλεπτο (26-18), ενώ η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με δέκα (67-57).

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Στιβ Κερ ισορρόπησε στη συνέχεια, βρήκε λύσεις από τον Στεφ Κάρι που ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε γρήγορα καλάθια, και, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 29-18 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, προηγήθηκε με ένα πόντο (86-85, 36').

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης εξελίχτηκαν σε πραγματικό θρίλερ. Οι ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο, και πενήντε δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Χάρισον Μπαρνς ισοφάρισε με τρίποντο σε 111-11. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, η οποία είχε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του Κάρι, Ο ηγέτης των Ουόριορς πέτυχε τους 17 από τους συνολικά 40 πόντους του στο έξτρα πεντάλεπτο και... σκότωσε τους Μπλέιζερς, δίνοντας παράλληλα την τρίτη νίκη στην ομάδα του στη σειρά.

Από τους γηπεδούχους, εξαιρετικός αν και άστοχος ήταν ο Ντάμιαν Λίλαρντ (36 πόντοι, 9/30 σουτ), ενώ θετικοί ήταν επίσης οι Τόμπσον από τους φιλοξενούμενους (23 π.) και ΜακΚόλουμ από το Πόρτλαντ (24 π.).

Τα δωδεκάλεπτα: 26-18, 67-57, 85-86, 111-111, 125-132 (στο πεντάλεπτο της παράτασης).