19/12/10 - 19:36

«Σεφτέ» ο Ηλυσιακός, «σεφτέ» και η Καβάλα εκτός

Φτάσαμε στην 9η αγωνιστική της Α1 για να κάνει ο Ηλυσιακός την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αλλά και η Καβάλα για να κάνει το πρώτο της «διπλό».

52.187views 0shares

Πανελλήνιος – Ηλυσιακός 70-82

Στο «βαλς των μελλοθάνατων» ο Ηλυσιακός χόρεψε… καλύτερα επικρατώντας στο κλειστό της Λαμίας με 70-82. Αμφότερες οι ομάδες συγκατοικούν στον πάτο πάντως έχοντας 1-8, αλλά ο Ηλυσιακός είναι από πάνω λόγω νίκης στο μεταξύ τους ματς.

Ο Αλέξης Κυρίτσης τελείωσε το ματς με 27 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη. Όταν… έσφιξαν τα γάλατα στο τέλος και ο Πανελλήνιος ισοφάρισε 65-65, ο Έλληνας γκαρντ με δύο λει-απ έκανε το 65-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 43-41, 58-60, 70-82

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 6, Παπαμακάριος 2, Μπέιλι 10(1), Κράμπενχοφτ 7(1), Σμιθ 13(1), Σκλάβος 6(1), Ούντριχ 11, Όστοϊτς 10, Κολώκας, Κομποδιέτας 5.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Καρύδας 6, Ουέμπ, Κυρίτσης 27(1), Χατζής 2, Παπαντωνίου, Κανονίδης, Τόντιτς 14(2), Κασελάκης 8, Μπάξτερ 18(1), Γαλιώτος 7.

Πανιώνιος – Καβάλα 73-79

Η φορμαρισμένη Καβάλα, που πλέον φιγουράρει στην 3η θέση, πέρασε και από την έδρα του Πανιωνίου με το δίδυμο Σίμονς (24 πόντοι και 8 ριμπάουντ) και Μιλτ Παλάσιο (17 πόντοι και 9 ασίστ) να την οδηγεί στη νίκη.

Μέχρι την 3η περίοδο (59-62) το ματς ήταν αμφίρροπο, αλλά η Καβάλα κρατούσε το προβάδισμα και όσο κι αν προσπάθησε ο Πανιώνιος, δεν κατάφερε να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη στα τελευταία λεπτά. Ο Σίμονς "καθάρισε" αρκετές φάσεις και τελικά η Καβάλα έφυγε νικήτρια με 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 42-42, 59-62, 73-79

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ 15 (2), Αθανασούλας, Βούγιανιτς 9 (1), Τσιάρας 2, Αθηναίου, Μπατής 9 (2), Γιάνκοβιτς 5, Ιωάννου 1, Σαρικόπουλος, Ελονού 9, Παραγιός 2, Μπάρλος 21 (1)

Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 4, Παλάσιο 17 (2), Κόστοφ, Χαφ 9, Παπανικολάου, Σίμονς 24, Γεωργάκης 2, Γιόροβιτς 8, Καραποστόλου 13 (2), Αγγελόπουλος 2