Facebook Pixel Ένας Γκασόλ δεν ήταν αρκετός!
| 2016-08-19 23:20:00

Ένας Γκασόλ δεν ήταν αρκετός!

Οι Ισπανοί το πάλεψαν κι ήταν ανταγωνιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά φευ. Οι ΗΠΑ επιβλήθηκαν 82-76 της “φούρια ρόχα” και προκρίθηκαν στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά του Ρίο.

Οι Αμερικανοί, οι οποίοι θα διεκδικήσουν το 15ο χρυσό μετάλλιό τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες, αναμένουν πια την αντίπαλό τους στον τελικό, που θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού Αυστραλία – Σερβία (20/08, 01:00).

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, από την πλευρά της, θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο, κόντρα στην ηττημένη του προαναφερθέντος ζευγαριού.

Ο Κλέι Τόμπσον αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” για τους νικητές, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Κέβιν Ντουράντ (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Κάιρι Ίρβινγκ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και ΝτιΆντρε Τζόρνταν (9 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Στην αντίπερα όχθη, ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Ισπανών, ήταν ο κορυφαίος για τους Ίβηρες, μετρώντας 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-45, 57-66, 76-82.

Πηγή: ebasket.gr