Facebook Pixel Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός
| 2016-09-18 20:51:00

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός

Παίζοντας εξαιρετικά μετά την πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα την Καρσίγιακα με 86–67 σε φιλική αναμέτρηση στο ΣΕΦ και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στα φιλικά προετοιμασίας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά στην πρώτη περίοδο, δείχνοντας ευάλωτος στην άμυνα, με την Καρσίγιακα να βρίσκει τον ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 14-26. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα και βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι μειώνοντας την διαφορά στον πόντο στο ημίχρονο 37–38. Για τους Τούρκους την μεγαλύτερη ζημιά την έκανε ο Αμερικανός πάουερ-φόργουορντ, Νταχούαν Σάμερς, ο οποίος είχε 14 πόντους με 5/7 δίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες έπαιξαν “σκυλίσια” άμυνα, καθώς η ομάδα από την Σμύρνη έβαλε οκτώ πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 62–46. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, σε αυτό το διάστημα, χρησιμοποίησε μαζί τους Βασίλη Σπανούλη και Έρικ Γκριν. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, φτάνοντας στην επικράτηση με 86–67.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 37-38, 62-46, 86-67.