Facebook Pixel Με φοβερό Ντίξον στην Πάτρα η ΑΕΚ!
| 2016-10-09 19:05:00

Με φοβερό Ντίξον στην Πάτρα η ΑΕΚ!

Ανεβάζοντας στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άλωσε το κλειστό της Περιβόλας, επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 77-59, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Πατρινοί δυσκόλεψαν την Ένωση για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς, η οποία έκανε ότι ήθελε στο παρκέ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο συνήθης ύποπτος, Μάικλ Ντίξον, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Τσιάρας με 13 πόντους έκαστος.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μαυροειδή, προηγήθηκε με 0-6. Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε και τους 6 πρώτους πόντους της Ένωσης. Οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν τους γηπεδούχους στη ρακέτα, κι εκείνοι απαντούσαν με τρίποντα. Ο Απόλλωνας μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (11-11). Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 20-24.

Οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο στην πρώτη περίοδο, όχι όμως και στη δεύτερη. Ο Απόλλωνας και η ΑΕΚ αποφάσισαν να ανεβάσουν στροφές και στο πίσω μέρος του παρκέ, με τα καλάθια να μπαίνουν με το… σταγονόμετρο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Βεργίνη, οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (35-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Ντίξον να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, η ΑΕΚ ξέφυγε με 8 πόντους (39-47 στο 25′), με τον Απόλλωνα Πάτρας να μην αφήνει την Ένωση να ξεφύγει περισσότερο, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -6 (51-57).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτό της ΑΕΚ. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-61 στο 32′), φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Π. (Μέξας): Τζόουνς 13, Βεργίνης 11 (1), Διαμαντάκος 1, Σλαφτσάκης 1, Ράσελ 9 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 5 (1), Μπαζίνας, Τσιάρας 13 (1), Καλινόσκι 6.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8 (1), Σάκοτα 4, Βασιλειάδης 6 (1), Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 19 (3), Λαρεντζάκης, Όουενς 2, Ιβάνοβιτς 6 (1), Μαυροειδής 12, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (2).

Πηγή: ebasket.gr