Facebook Pixel Ζορίστηκε, αλλά είχε και πάλι Γκριν ο Ολυμπιακός!
| 2016-10-30 19:54:00

Ζορίστηκε, αλλά είχε και πάλι Γκριν ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός, τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ, όμως έχοντας και πάλι καθοριστικό τον Έρικ Γκριν, έφτασε στην νίκη με 75-67.

O Γιάννης Σφαιρόπουλος, αποφάσισε να ξεκουράσει τον Βασίλη Σπανούλη λόγω του επερχόμενου παιχνιδιού για την Ευρωλίγκα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Κολλοσός Ρόδου, αιφνιδίασε τους πρωταθλητές Ελλάδος, παίρνοντας μια διαφορά 5 πόντων (7-12) στο 7ο λεπτό, έχοντας ζεστούς τους Ρέντιντς και Ρέλεφορντ. Οι ερυθρόλευκοι εμφανώς επηρεασμένοι από τα παιχνίδια για την Ευρωλίγκα, συνέχισαν να κυνηγούν στο σκορ, αφού 2 λεπτά πριν την λήξη του πρώτο δεκάλεπτο , η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προπορευόταν με 15-20. Όμως ο Ολυμπιακός με τους Γκριν και Παπαπέτρου να σκοράρουν, δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πάρουν διαφορά. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες ισόπαλες 25-25.

Στην δεύτερη περίοδο ο εξαιρετικός Ιωάννης Παπαπέτρου, έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (31-30 στο 12) στον Ολυμπιακό, για να έρθει ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο να δώσει αέρα τεσσάρων πόντων (34-30) στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Όμως οι “ροδίτες” με ένα γρήγορο σερί 4-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (34-34). Οι “νησιώτες”, οι οποίοι δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση την ομάδα που έπαιξε για το κύπελλο, πέρασαν μπροστά (40-42) με τρίποντο του Τσούκου 1,30 πριν την λήξη του ημιχρόνου. Τελικά οι δύο ομάδες ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον εξαιρετικό Κολλοσό να προηγείται με 40-46.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Γκριν και λει απ από τον Παπανικολάου έφερε γρήγορα την διαφορά στον πόντο (45-46), ενώ στην συνέχεια με Πρίντεζη και Μάντζαρη ξέφυγε με 4 (50-46). Όμως ο Κολοσσός αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και με ένα 5-0 σερί από τους Τσούκου και Γεωργαλή ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (50-51) 5.14 πριν την λήξη της περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 57-57 και τον Κολοσσό Ρόδου να στέκεται με τον καλύτερο τρόπο στο ΣΕΦ.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περίοδου, ι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την εναλλαγή στο σκορ να είναι συνεχόμενη. Οι “ερυθρόλευκοι” φάνηκε πως θα ιδρώσουν για να φτάσουν στην νίκη αφού ο Κολοσσός βρέθηκε να προηγείται με 61-64 6.15 πριν την λήξη της αναμέτρησης. Σε εκείνο το σημείο, οι Γκριν και Πρίντεζης πήραν από το χέρι τον Ολυμπιακό, κάνοντας το 67-64. Όμως Ρέλεφορντ με τρίποντη “βόμβα” έφερε και πάλι το ματς σε ισορροπία. Ο Κεμ Μπιρτς, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν άποντος έδωσε το προβάδισμα (69-67), για να έρθει ο Γκριν να δώσει μαξιλάρι 4 πόντων (71-67) 2.38 πριν το φινάλε. Στα τελευταία λεπτά ο Κολοσσός παραδώθηκε, και ο Ολυμπιακός έφτασε στην νίκη με 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Αθηναίου 5 (1), Γκριν 18 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές σε 26 λεπτά), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Αγραβάνης, Χάκετ 3, Λοτζέσκι 5 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 11 (13ριμπ.), Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (3), Βασιλόπουλος 2, Χολ 4, Γεωργαλής 10 (2), Αγγελάκος 3(1), Άχονεν 9 (1), Παπαδάκης, Γουάτσον 6.

Πηγή: ebasket.gr