Facebook Pixel Πατατράκ στο Καζάν, αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός!
| 2016-12-30 20:37:00

Πατατράκ στο Καζάν, αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός!

Πολύ κακή ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Καζάν έκανε δώρο τη νίκη στην Ούνικς με 83-81 σε ένα ματς που προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους... Στράφι πήγε η φοβερή  εμφάνιση του Καλάθη

Ήττα που θα του κοστίσει στη συνέχεια της διιοργάνωσης υπέστη στο μακρινό Καζάν ο Παναθηναϊκός, σε ένα ματς όπου το ήλεγχε για 25 λεπτά, όμως πλήρωσε τις κακές επιλογές του στην επίθεση αλλά και το ξύπνημα του φοβερού Λάνγκφορντ, ενώ υπάρχουν και παράπονα από τους διαιτητές στη φάση με τον Αντίποφ και τον Καλάθη.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει τους Κιθ Λάνγκφορντ (27π.) και Λατάβιους Ουίλιαμς (19π.), οι οποίοι “σκότωσαν” το “τριφύλλι”. Κι αν για τον πρώτο ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο, ο δεύτερος έκανε μεγάλη ζημιά στο “τριφύλλι” στο ζωγραφιστό, σημειώνοντας 19 πόντους και μαζεύοντας 9 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε σ’ ακόμα ένα παιχνίδι ο Νικ Καλάθης, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους.

Με ηγέτη και σκόρερ τον Καλάθη (8π. και 2ασίστ) ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς, έχοντας ήδη δύο κλεψίματα στον αγώνα (5`), καταφέρνοντας όμως να εκμεταλλευτούν μόνο το πρώτο, ενώ παράλληλα είχαν υποχρεώσει τους γηπεδούχους σε τρία λάθη. Άξιος συμπαραστάτης του ομογενούς άσου ήταν και πάλι ο Σίνγκλετον που είχε 7 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο για το 13-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Tο 14-22 έγινε 24-24 στο 14` με ένα σερί 10-2 των Ρώσων, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη συγκέντρωση του και την καλή άμυνα. Με ένα μικρό 0-5 οι πράσινοι έδειχναν να ανακτούν τον έλεγχχο, όμως ο Λάνγκφορντ με τον Ουίλλιαμς εξακολουθούσαν να κάνουν τη ζημιά... O Πασκουάλ δικαίως ήταν έξαλλος με τους παίκτες του, καθώς έκαναν ντέρμπι ένα ματς που φαινόταν εύκολο στην πρώτη περίοδο. Ο Τζέιμς στο 17` έκανε το 28-35 στον αιφνιδιασμό, με τον Ρίβερς στο 18` με τρίποντο να επαναφέρει την τάξη με τρίποντο για το 32-42. To δεκάλεπτο έληξε 35-44, με τον Παναθηναϊκό να διορθώνει τα κακώς κείμενα στο τέλος, έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Καλάθη (15π., 4 ασίστ) και σουτάροντας συνολικά με 68% στα δίποντα.

Οι πράσινοι στο τρίτο 10λεπτο συντηρούσαν τη διαφορά στο +10, με τον τρομερό Καλάθη να έχει 7/7 στο 23` (40-54)! Οι Ρώσοι πάντως δεν παρέδιδαν τα όπλα κι από τους 14 η διαφορά έπεσε στους πέντε (51-56) στο 26` και φτου κι από την αρχή... Ο Παναθηναϊκός με ένα 5-0 (τρελό τρίποντο Τζέιμς) ξαναπήγε τη διαφορά στους 10, αλλά γρήγορα η Ούνικς απάντησε με δικό της σερί και μείωσε σε τέσσερις πόντους 55-59. Όλα αυτά βέβαια γιατί η ομάδα του Πασκουάλ τα περίμενε όλα από τον Καλάθη (είχε ήδη 23 πόντους)... Έτσι, το δεκάλεπτο έληξε 63-65, με τον Τζέιμς να αστοχεί από το κέντρο στο τέλος, με την μπάλα να μπαινοβγαίνει από το καλάθι!

Mε τρίποντο του Λάνγκφορντ η Ούνικς στο 32` πέρασε μπροστά με 68-67 και άρχιζαν τα δύσκολα... Oι Ρώσοι είχαν βελτιώσει τα ποσοστά τους, έκαναν το 73-71 με τρίποντο, μπήκε στο ματς κι η εξέδρα, ενώ χρεώθηκε και τεχνική ποινή στον Τζέιμς... Ο Πασκουάλ στο 77-73 έβαλε ξανά μέσα τον Καλάθη και πηγαίναμε σε πολύ δύσκολο τελευταίο 5λεπτο. O Μπουρούσης με τρίποντο στα 3.30`` έκανε το 77-78 αλλά το ματς κρεμόταν σε μια κλωστή. Στο 81-78 στα 58`` οι διαιτητές έδωσαν λανθασμένα την μπάλα στην Ούνικς (η μπάλα βγήκε από τα χέρια του Αντίποφ καθαρά) και ο Ουίλλιαμς κάρφωσε στη συνέχεια με όλη του την άνεση για το 83-78 στα 40`` για τη λήξη... Ο Ρίβερς στα 30`` με μεγάλο τρίποντο έκανε το 83-81, ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα στην τελευταία φάση και είχε στη διάθεση του 8'' για να επιτεθεί. Ακόμη και αν καθυστέρησαν αρχικά οι Τζέιμς και Σίνγκλετον, οι "πράσινοι" βρήκαν ένα αμαρκάριστο σουτ, έστω και για δύο πόντους (για παράταση δηλαδή) με τον Νίκολς. Η μπάλα δεν βρήκε στόχο και οι "πράσινοι" ηττήθηκαν...

Tα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81