Facebook Pixel Άντε πιάστε τον Αστέρα!
| 2017-01-06 23:25:00

Άντε πιάστε τον Αστέρα!

Εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου στη Σερβία πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος συνέτριψε (61-77) τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 8-8 ανέβηκε η ομάδα του Ντέγιαν Ράντοβιτς, ενώ αυτή του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υποχώρησε στο 7-9.

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκονται οι “ερυθρόλευκοι”, οι οποίοι επικράτησαν άνετα της λιθουανικής ομάδας και βρίσκονται σε τροχιά πλέι-οφ. Κορυφαίος για τους νικητές, ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 16 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μπράνκο Λάζιτς που ακολούθησε με 15.

Από τους ηττημένους, ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Παούλιους Γιανκούνας με 10.

Ύστερα από ένα αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (5-8), οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και έγιναν “αφεντικό” του ματς. Με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα και με τους Λάζιτς και Γκούντριτς να ηγούνται στο σκοράρισμα, ο Ερυθρός έτρεξε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε 7-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ίδια σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γκούντριτς να στέλνει τη διαφορά στους 19 (7-26) στο 12′. Η Ζαλγκίρις ξεκόλλησε στο σκοράρισμα και με ένα σερί 6-0 μείωσε 14-26 στο 15‘. Η μικρή αντίδραση των γηπεδούχων δεν πτόησε τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντοβιτς, οι οποίοι με τους Σιμόνοβιτς και Ντάνγκουμπιτς να σκοράρουν προηγήθηκαν 19 -40, ενώ βρέθηκαν στο +25 (22-47) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (22-50), με τρίποντο του Ουόλτερς. Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε μαζέψει τα πράγματα, μειώνοντας στους 19 (37-56) στο 28′. Ο Ερυθρός ωστόσο, συνέχισε να διατηρεί διαφορές άνω των 20 πόντων και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 39-61.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Οι άμυνες είχαν ανοίξει, με τον Ερυθρό να έχει προβάδισμα άνω το 20 πόντων. H Ζαλγκίρις μείωσε στους 13 ( 61-74) στο τελευταίο λεπτό, με τον Λάζιτς να διαμορφώνει το τελικό 61-77.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 22-47,39-61, 61-77

Ζαλγκίρις Κάουνας (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 4, Λεκαβίτσους 6, Βέστερμαν 3 (1), Σειμπούτις 8 (1), Μότουμ 8, Γιανκούνας 10 (1), Γιαβτόκας 2, Μιλάκνις 6 (2), Λίμα, Καβαλιάουσκας 5, Χάρτεσταιν 2, Ουλανόβας 7

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντοβιτς): Ουόλτερς 5 (1), Τόμπσον, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς, Λάζιτς 15(3), Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 16(4), Τζένκινς 13(2), Γκούντριτς 7(2), Γιόβιτς 1, Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4

Πηγή: ebasket.gr