Facebook Pixel Τσάρος με τα όλα του στο Καζάν!
| 2017-02-02 20:39:00

Τσάρος με τα όλα του στο Καζάν!

Ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός έπαιξε Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο μπάσκετ για 30 λεπτά και νίκησε την Ούνικς στο Καζάν με 90-75! Φοβερός Γκριν, πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Πρίντεζης στο τέλος

Δηλαδή, αν ο Ολυμπιακός έπαιζε πλήρης σήμερα στο Καζάν τι θα έκανε! Οι ερυθρόλευκοι χωρίς Σπανούλη, Γιάνγκ και Λοτζέσκι έκαναν ένα ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πρώτο 15λεπτο, έχοντας την Ούνικς στους 27(!) πόντους διαφορά (16-43) και τον Λάνγκφορντ ως τότε άποντο, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με 90-75 και φτάνοντας στο 15-6! Φοβερή εμφάνιση Γκριν με 25 πόντους, κράτησε μόνος τον Ολυμπιακό στο 3ο δεκάλεπτο, καταπληκτικοί οι Παπανικολάου, Μάντζαρης, αλλά στο τέλος καθάρισε ο Πρίντεζης!

Με τον Παπανικολάου να κάνει φοβερή δουλειά στην άμυνα στον Λάνγκφορντ (0/2 κι ένα αιρμπολ ως το 5`) και τους ερυθρόλευκους να έχουν 3/3 τρίποντα προηγήθηκαν 8-15, μάλλον εύκολα. Στη συνέχεια ξεκίνησε ο βομβαρδισμός από την περιφέρεια, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το δεκάλεπτο έχοντας το εξωπραγματικό 7/10 τρίποντα! Μάντζαρης (2), Παπανικολάου (2), Γκριν και Πρίντεζης είχαν φορτώσει το καλάθι, με το δεκάλεπτο να λήγει 13-33! Φοβερή δουλειά κι από τον Μιλουτίνοφ που καθάριζε τα ριμπάουντ και είχε και 6 πόντους. Ο Ολυμπιακός σημειώνει περίπου 7 τρίποντα σε κάθε ματς, μέσο όρο και τώρα είχε πετύχει 7/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το σκορ ξέφυγε και στους 27 πόντους σε κάποια φάση (16-43), με τον Ολυμπιακό να έχει βρει ρυθμό και να είναι ασταμάτητος, ενώ προσέφερε και θέαμα, έχοντας παράλληλα τον Λάνγκφορντ άποντο (ο Αμερικανός σημείωσε τους πρώτους του πόντους στο 16` με καλάθι και φάουλ). Οι Ρώσοι έκαναν ένα σερί 10-2 (26-45), αλλά οι ερυθρόλευκοι ήλεγχαν απόλυτα το ματς και ξαναπέκτησαν διψήφια διαφορά, τελειώνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 36-56. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εντυπωσιακά καλά, με τρομερή άμυνα για 15 λεπτά και φυσικά με τόσα τρίποντα να τον βοηθούν (10/15). Το σημαντικότερο ήταν όμως ο βαθμός συγκέντρωσης.

Η Ούνικς μείωσε στο 25` στους 14 (49-63), όμως ο Έρικ Γκριν είχε πάρει φωτιά! Ο Αμερικανός είχε 12 πόντους ημίχρονο και είχε 21 (4/5 τρίποντα) πλέον στο 27', ενώ είχε ρίξει μέχρι και τάπα! Ο Γκρην πέτυχε τους 11 από τους (μόλις) 13 πόντους του Ολυμπιακού στο 3ο δεκάλεπτο, με την ομάδα να εμφανίζει κάποια σημάδια κόπωσης, φυσιολογικά, αλλά την περίοδο να λήγει με 54-69.

Τα καμπανάκια για τον Ολυμπιακό ήχησαν στο 34`, όταν ο Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε στους 8 (61-69) και τους ερυθρόλευκους να είναι χωρίς σκορ στην περίοδο... Το έμμεσο τρίποντο του Μιλουτίνοφ έκανε το 63-74 κι έδωσε ανάσα στους ερυθρόλευκους και στη συνέχεια τα δύο τρίποντα του Πρίντεζη στο 37` για το 68-83 ουσιαστικά τελείωσαν το ματς. Παρά την κόπωση οι ερυθρόλευκοι έδειξαν καθαρό μυαλό στο τέλος και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 13-33, 36-56, 54-69, 75-90

Ούνικς: 21/43 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 9/9 βολές, 24 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 κοψίματα
Ολυμπιακός: 20/36 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 8/11 βολές, 31 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 κοψίματα

ΟΥΝΙΚΣ: Τζόσον 2, Αντίποφ 19(4), Κλαρκ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολ 3 (1), Παραχούτσκι 14, Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν 2, Καϊμακόγλου 4, Ουίλιαμς
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 25 (3), Μπιρτς 4 (6 ρ.), Παπαπέτρου, Ουότερς 5 (1), Αγραβάνης 6 (2), Μιλουτίνοφ 11 (7 ρ., 2 κοψ.), Πρίντεζης 20 (3 τρ., 4 ρ., 4 ασ.), Παπανικολάου 10 (2 τρ., 4 ασ.), Μάντζαρης 9 (3 τρ., 6 ασ.), Αθηναίου