Facebook Pixel Τεράστιο "δώρο" από Νταρουσάφακα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό!
| 2017-02-10 22:18:00

Τεράστιο "δώρο" από Νταρουσάφακα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό!

Η Νταρουσάφακα νίκησε με 72-65 τη Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και έκανε "δωράκι" στους "αιώνιους" όσον αφορά στην μάχη της τετράδας!

Το 2/2 απέναντι στη Φενέρμπαχτσε έκανε η Νταρουσάφακα, καθώς επικράτησε με 72-65 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασε τις 11 νίκες σε 22 αναμετρήσεις, σε αντίθεση με τη Φενέρ που υποχώρησε στο 14-8.

Kορυφαίος για τους νικητές αναδείχθηκε ο Κλάιμπερν με 20 πόντους, με τους Ζίζιτς και Ουαναμέρικερ να προσθέτουν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τη Φενέρ ο Μπογκντάνοβιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους. Από κοντά και οι Ούντο και Ντίξον με 14 πόντους έκαστος, ενώ ο δικός μας Κώστας Σλούκας βρέθηκε σε κακό βράδυ μένοντας στο 0 σε 10 λεπτά συμμετοχής

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-13 στο 3ο μόλις λεπτό. Δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το ματς, η Φενέρ διατήρησε το προβάδισμα και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου την βρήκε στο +10 (10-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα πεντάλεπτο. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Φενέρ διατήρησε το προβάδισμα και ακριβώς με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα βρέθηκε στο +7 (18-25). Η Νταρουσάφακα δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και με ένα σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσια (25-25). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν για λίγο ακόμη το προβάδισμα (27-31), όμως με ένα νέο σερί (7-0) η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (34-31).

Με φόρα από το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προπορεύονται (38-33 στο 22′). Η Φενέρ έκανε την αντεπίθεση της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 42-42. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τις ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους με σκορ ισόπαλο (47-47).

Μπαίνοντας στην τελευταία και καθοριστικότερη περίοδο, η Νταρουσάφακα ξέφυγε με 5 πόντους (52-47 στο 31′). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το +5 (58-53) μέχρι το 37′, με τις δύο ομάδες να μένουν κολλημένες στο 58-53 για περίπου τρία λεπτά. Ένα καλάθι του Έκπε Ούντο ήρθε για να ξεκολλήσει τη Φενέρ από τους 53 πόντους (58-55), με τους γηπεδούχους να απαντούν αμέσως και να αναβάζουν τη διαφορά στο +7 (62-55).

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έδειχναν να έχουν πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης και διατήρησαν το προβάδισμα. 1.11” πριν από το φινάλε του αγώνα, με 2/2 βολές από τον Μπραντ Ουαναμέικερ το σκορ έγινε 66-59, αναγκάζοντας τον “Ζοτς” να καλέσει τάιμ άουτ. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τελευταίο λεπτό και Νταρουσάφακα πήρε τη νίκη με 72-65.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-31, 47-47, 72-65.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Γιαγκμούρ, Μπατούκ, Ουαναμέικερ 12 (1), Κλάιμπερν 20 (2), Μοερμάν 8 (2), Άντερσον 8 (2), Ζίζιτς 14, Μπέρτανς 8, Χαραγκόντι , Αλντεμίρ 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ούντο 14, Άντιτς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 18 (1), Σλούκας, Νάναλι 3, Βέσελι 5, Κάλινιτς 6, Ντίξον 14 (2), Ντατόμε 2.

Πηγή: ebasket.gr