Facebook Pixel Πήρε το ντέρμπι της Πάτρας ο Προμηθέας, "βυθίζεται" η Κύμη
| 2017-02-15 20:01:00

Πήρε το ντέρμπι της Πάτρας ο Προμηθέας, "βυθίζεται" η Κύμη

Στο πατρινό ντέρμπι ο Προμηθέας νίκησε με 65-58 τον Απόλλωνα και του έβαλε δύσκολα στην υπόθεση παραμονής. Κάτι ανάλογο και στα Τρίκαλα, όπου η τοπική ομάδα επικράτησε με 76-58 της Κύμης, βυθίζοντάς την στην βαθμολογία της Stoiximan Basket League.

Τρίκαλα – Κύμη 76-58

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τα Τρίκαλα, τα οποία, πατώντας τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν άνετα εντός έδρας της Κύμης με 76-58, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League, κι έκαναν ακόμα ένα μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε όχι μόνο να πανηγυρίσει την έβδομη φετινή νίκη της (7-11), αλλά και να καλύψει τη διαφορά της ήττας της (78-67) στο πρώτο παιχνίδι στη Χαλκίδα. Έτσι, σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων, οι Θεσσαλοί θα είναι αυτοί που θα έχουν το πάνω χέρι. Από την πλευρά της, η Κύμη υποχώρησε στο 5-13, παραμένοντας στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, παρέα με τον Απόλλωνα Πάτρας.

Τα Τρίκαλα κυριάρχησαν απόλυτα στους αιθέρες (41-31 ριμπάουντ), ανανεώνοντας 14 επιθέσεις, 7 περισσότερες από την Κύμη, η οποία όχι μόνο έχασε τη μάχη στο ζωγραφιστό, αλλά τα “έσπασε” κι από την περιφέρεια (4/22 τρίποντα.).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπάρλοου με 13 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Όρτον με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Προμηθέας Πατρών – Απόλλων Πατρών 65-58

Ο Προμηθέας Πατρών (7-11) μπορεί να είχε σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης διψήφια διαφορά, όμως στην τελευταία περίοδο αγχώθηκε αλλά τελικά τα κατάφερε και πήρε δύσκολη νίκη στη μάχη της παραμονής επικρατώντας με 65-58 επί του Απόλλων Πατρών (5-13) για την 18η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ζευγάρωσε τις νίκες απέναντι στους συμπολίτες και πλέον έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 9-3 χάρη σε τρίποντο του Φαγιέ. Ο Σενεγαλέζος συνέχισε να σκοράρει και διαμόρφωσε το 14-6, στο 6′. Το τζαμπ σουτ του Χίκι έφερε την ομάδα του στο -5 (17-12), που ήταν και το σκορ για την πρώτη περίοδο.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (24-14), μετά από λέι απ του Μουρ στο 12′. To καλάθι του Στόκτον έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, κάνοντας το 28-20. Ο Προμηθέας όμως αντέδρασε, έτρεχε σερί 4-0 και προηγήθηκε με 32-20, χάρη σε τρίποντο του Γκίκα. Το δίποντο του Μπαρτ έκανε το 34-26, που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Εξαιρετικός στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους ο Φαγιέ με 12 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Στόκτον με 5 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στο +14 (42-28) μετά το δίποντο του πολύ καλού Φαγίε, στο 23′. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μείωσαν σε 47-37, μετά από καλάθι του Μπάβτσιτς στο 26′. Ο Απόλλων στα τελευταία λεπτά έτρεξε σερί 6-0 και βρέθηκε στο 50-43, μετά από τρίποντο του Βεργίνη στο 30′.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε ιδανικά το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, απάντησε με δικό του σερί 6-0 και βρέθηκε στο 56-43, στο 32′. Το καλάθι και φάουλ του Στόκτον, σε συνδυασμό με το λέι απ του Χίκει έφεραν τη διαφορά στους 7 (59-52), με 5′ να απομένουν για το άκουσμα της κόρνας. Ο Μπαρτ με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 61-57 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία 3′ της αναμέτρησης. Το καλάθι που Μπλάσινγκειμ, θα δώσει ανάσα στην κολλημένη επίθεση των γηπεδούχων, κάνοντας το 63-57. To τελικό 65-58 διαμόρφωσαν οι βολές του Αμερικάνου που σκόραρε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 34-26, 50-43, 65-58.

Πηγή: ebasket.gr