Facebook Pixel Πράσινος Αυτοκράτορας!
| 2017-02-18 20:47:00

Πράσινος Αυτοκράτορας!

του Βαγγέλη Καράμαλη

Ο Παναθηναϊκός σε έναν τελικό που ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση, σήκωσε το Κύπελλο μέσα στο Αλεξάνδρειο, επικρατώντας 68-59 του Άρη. Κορυφαίος ο Φελντέιν.

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 18ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του, νικώντας στον τελικό τον Άρη με 68-59. Παράλληλα, έγραψε ιστορία, καθώς κατέκτησε για 6η σερί φορά το τρόπαιο στον θεσμό, κάτι που δεν είχε συμβεί ποτέ ξανά στο παρελθόν.

Ο τελικός, που ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση λόγω των φιλάθλων του Άρη που κάθονταν στα επίσημα, είχε συγκλονιστική εξέλιξη και μετατράπηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά. Οι Πράσινοι είχαν προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του σκορ, ωστόσο οι Κίτρινοι με μία τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, προσπάθησαν να… κλέψουν την κούπα, αλλά χωρίς να τα καταφέρουν.

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το Τριφύλλι είχε σε τρομερή βραδιά τον Φελντέιν που σταμάτησε στους 18 πόντους με μόλις ένα τρίποντο, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Καλάθης που είχε 15 πόντους. Σε κάκιστη μέρα ήταν ο Μπουρούσης που έμεινε άποντος, θετική παρουσία, έστω και ολιγόλπετη, είχε ο Τζεντίλε, ενώ ο Τζέιμς παρότι σημείωσε 9 πόντους (με τρία τρίποντα), όποτε ήταν στο παρκέ, «βοηθούσε» τον Άρη να μαζέψει την διαφορά!

Μετά την παρωδία είδαμε ντέρμπι!

Ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση και παρότι δεν είδαμε παιχνίδι υψηλής ποιότητας, είδαμε τουλάχιστον ντέρμπι. Ο Άρης ξεκίνησε φουριόζος και εκμεταλλευόμενες τις κακές αντιδράσεις του Παναθηναϊκού στην άμυνα προηγήθηκε 0-4 και 4-6, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ. Με τον Καλάθη να οργανώνει το παιχνίδι και να ευστοχεί ακόμα και σε τρίποντο, αλλά και με τους Σίνγκλεντον – Φελντέιν να δίνουν λύσεις στο σκορ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας και τελικά να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-10!

Στην δεύτερη περίοδο όμως, το ματς γύρισε τούμπα, καθώς ο Άρης βρήκε… νεύρο και αντίδραση, τη στιγμή που οι Πράσινοι με τον Τζέιμς στο παρκέ, έκαναν μόνο «τρέλες» και έχαναν πολλά ριμπάουντ, αμυντικά και επιθετικά. Έτσι λοιπόν, παρά τα δύο τρίποντα του Αμερικανού γκαρντ του Τριφυλλιού, ο Άρης βρήκε απαντήσεις με τα τρίποντα του Τσαϊρέλη, πλησίασε στο 21-20 και στο 24-23, ενώ στο 17’ με τον Τζάκσον πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ για το 24-25! Τελικά, με τον Πασκουάλ να βγάζει εκτός ματς τον Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος 29-27!

Στα πρώτα είκοσι λεπτά, οι Πράσινοι είχαν 9/28 δίποντα (32%), 5/16 τρίποντα (31%), 6/8 βολές (75%), 16 ριμπάουντ (2-14) και οι Κίτρινοι 11/29 δίποντα (38%), 2/13 τρίποντα (15%), 3/7 βολές (43%), 18 ριμπάουντ (4-14)!

Έδωσε απαντήσεις ο ΠΑΟ!

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου είδαμε στο παρκέ έναν μεταμορφωμένο Παναθηναϊκό, ο οποίος έπαιζε εξαιρετική άμυνα, ενώ στην επίθεση (με τον Τζέιμς στον πάγκο) έβρισκε εύκολα σκορ με τους Τζεντίλε – Φελντέιν και Καλάθη! Ο Ιταλός με συνεχόμενους πόντους – είχε και γκολ φάουλ – έκανε το 33-29, ενώ ακολούθησαν δύο τρίποντα από Φελντέιν – Γκέμπριελ που εκτόξευσαν την διαφορά στο 40-29.

Ο Άρης, με τον Πρίφτη να παίρνει τάιμ άουτ και να βάζει τις φωνές στους παίκτες του, προσπάθησε να αντιδράσει, με πέντε σερί πόντους του κάκιστου σήμερα Τζέκινς μείωσε σε 44-34, όμως το τρίποντο του Φελντέιν αμέσως ήταν σαν «μαχαιριά» για τους Κίτρινους. Ο άσος από την Δομινικανή Δημοκρατία έκανε το 47-34, ενώ έκλεισε και το δεκάλεπτο με γκολ φάουλ για το 50-37! Οι Πράσινοι με επιμέρους σκορ 21-10 στην τρίτη περίοδο, είχαν πάρει πλέον κεφάλι στο σκορ…

Έγινε θρίλερ, αλλά η κούπα πήγε στον… πράσινο αυτοκράτορα!

Το τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού, ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει φουριόζος και με πόντους των Φώτση – Φελντέιν να προηγείται 54-37! Ωστόσο, ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στα επόμενα τρία λεπτά ακολούθησε μία απίστευτη κίτρινη αντεπίθεση. Με συνεχόμενους πόντους του Τζέκινς μείωσε σε 54-46, ενώ ο Κάμινγκς με τρίποντο έκανε το 54-49 και ολοκλήρωσε ένα σερί 12-0 για τον Άρη!

Ο Παναθηναϊκός, που συνέχισε χωρίς του Τζέιμς – Μπουρούση στο παρκέ, βρήκε σκορ μετά από ώρα με τον Φελντέιν, που έκανε το 56-49 με λέι-απ, όμως αμέσως απάντησε ο Κάμινγκς για το 56-51! Το ματς είχε μετατραπεί σε θρίλερ, ωστόσο δύο λεπτά πριν το φινάλε, μίλησαν οι… πιο ψύχραιμοι.

Ο Σίνκγλετον με 2/2 βολές έκανε το 58-51, ο Άρης απάντησε για το 58-54, ωστόσο ο Ρίβερς με τρίποντο έγραψε το 61-54. Ακολούθησαν λανθασμένα επιθέσεις και στις δύο ρακέτες, όμως ο Σίνγκλετον με άλλες δύο βολές έκανε το 63-54, 1.19’’ πριν το φινάλε και… σφύριξε την λήξη! Το τελικό σκορ ήταν 68-59!

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 29-27, 50-37, 68-59

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Φελντέιν 18 (1), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ (1), Καλάθης 15 (1), Ρίβερς 5  (1), Τζέιμς 9 (3), Φώτσης 5 (1), Παππάς, Τζεντίλε 4, Μπουρούσης.

Άρης (Πρίφτης): Τζένκινς 12 (3), Κάμινγκς 20 (2) Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 2, Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης 9, Ζάρας, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκόρντον.