Facebook Pixel Αυτά μόνο η Πανάθα μέσα στο ΟΑΚΑ - Επικός Τζέιμς τρέλανε την Ευρώπη
| 2017-02-25 00:09:00

Αυτά μόνο η Πανάθα μέσα στο ΟΑΚΑ - Επικός Τζέιμς τρέλανε την Ευρώπη

Με τρίποντο του Τζέιμς στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποφύγει το... έμφραγμα και να κερδίσει με 83-82 την Ούνικς Καζάν στο ΟΑΚΑ!

Οι Πράσινοι τα βρήκαν σκούρα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, φλέρταραν με μια οδυνηρή ήττα, ωστόσο η "τρέλα" του Μάικ Τζέιμς και η επιλογή του Τσάβι Πασκουάλ να κάνει φάουλ στα 7,8'' και να έχει την τελευταία επίθεση, έδωσαν την σημαντική νίκη στο "τριφύλλι".

Με τους Τζεντίλε και Γκάμπριελ να αναλαμβάνουν τα ηνία στο σκοράρισμα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς με 11-7 και 15-11, ωστόσο η αδυναμία του να κρατήσει μακριά από το καλάθι τον Λάνγκφορντ, του δημιούργησε τεράστια προβλήματα.

Η Ούνικς πέρασε μπροστά με 15-16 με ένα κάρφωμα του Ουίλιαμς με το ματς να πηγαίνει χέρι - χέρι και τον Λάνγκφορντ να δίνει το προβάδισμα (24-25) στους Ρώσους με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Μεγάλο μείον για το "τριφύλλι" στα πρώτα δέκα λεπτά ήταν η κακή του άμυνα, κάτι που συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι Πράσινοι ήταν τραγικοί σε αυτό τον τομέα, επιτρέποντας στην Ούνικς να σκοράρει για πλάκα και να φτάσει να προηγείται με 26-32 στα 13' 45''.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στο +8 (28-36) με καλάθι του Παραχούσκι για μια Ούνικς που έβρισκε και τα έκανε στους νωθρούς παίκτες του Πασκουάλ, που προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν, κάνοντας το σκορ 39-43.

Παρόλα αυτά, ο Κόλομ με τρεις βολές διαμόρφωσε το 39-46 του ημιχρόνου, αφού το σουτ του Ρίβερς στην τελευταία επίθεση ήταν εκπρόθεσμο.

Με τρίποντα των Καλάθη και Σίνγκλετον ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ρίξει γρήγορα την διαφορά (47-49) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο η επίθεσή του δεν είχε διάρκεια και δεν μπορούσε να του δώσει το κάτι παραπάνω, την ώρα που είχει σφίξει αρκετά την άμυνά του.

Παρόλα αυτά, ο Λάνγκφορντ έδειχνε ασταμάτητος και είχε φτάσει τους 20 πόντους παίζοντας σχεδόν... χωρίς ανάσα. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Πράσινοι προέβησαν σε αρκετά λάθη και επέτρεψαν στην Ούνικς να ξεφύγει με 52-61, βάζοντας πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους.

Το θρίλερ που είδαμε στην τελευταία περίοδο δεν έχει προηγούμενο. Ο Παναθηναϊκός ήταν λογικό πως θα πίεζε πολύ στην άμυνα και έτσι έκανε. Με ένα σερί 13-4 μετέτρεψε το 52-61 σε 65-65, εντούτοις μια αδράνεια σε επίθεση και άμυνα πήγε ξανά την διαφορά στο +6 για την Ούνικς (65-71).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυνηγούν στο σκορ, το οποίο ήταν στο 72-76, δύο λεπτά πριν το τέλος και 73-79 με λίγο παραπάνω από ένα λεπτό να απομένει. Το 76-80 έγινε 79-80 με τρίποντο του Σίνγκλετον, ο οποίος κέρδισε και βολές, βάζοντας την μία για το 80-80, 14'' πριν τη λήξη.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν να παίξουν άμυνα, αλλά έκαναν φάουλ στον Ουίλιαμς στα 7,8'' και αυτός ευστόχησε και στις δύο βολές για το 80-82. Ο Τζέιμς πήρε την μπάλα, διέσχισε το γήπεδο και με τρίποντο στην εκπνοή, έδωσε την τεράστια νίκη στον Παναθηναϊκό με 83-82!

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 39-46, 52-61, 83-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14, Νίκολς, Ρίβερς 13, Τζέιμς 8, Παππάς 4, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 10, Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 15, Καλάθης 5.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Αντίποφ 11, Κλαρκ 6, Λάνγκφορντ 21, Στολ, Παραχούσκι 6, Κολόμ 17, Μπάνιτς, Βορόνοφ, Πάνιν, Ουίλιαμς 13, Άντζουσιτς 8