Facebook Pixel Τρομερό ματς - Πάτησε... στον Άρη και στην 4αδα ο Κολλοσός!
| 2017-03-18 20:10:00

Τρομερό ματς - Πάτησε... στον Άρη και στην 4αδα ο Κολλοσός!

Ο Κολοσσός πρόσθεσε τον Άρη στα... θύματά του στο «κάστρο» της Ρόδου (μαζί με ΑΕΚ - ΠΑΟΚ) ύστερα από ματσάρα! Οι Ροδίτες από το +23 πήγαν στο -1 και πήραν τελικά τη νίκη δια χειρός Άχονεν (85-84).

Στο 12-10 ανέβηκε ο Κολοσσός, που ισοβαθμεί πλέον με τον Άρη και τον ΠΑΟΚ στις θέσεις 4-6. Οι Ροδίτες για 30' έκαναν εξαιρετική δουλειά και απειλούσαν τους 24 πόντους διαφορά του πρώτου ματς (84-60), παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ.

Ωστόσο, στο φινάλε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη «απάντησε», βρήκε μεγάλα σουτ, έβαλε διαδοχικά καλάθια από τον Ουίλ Κάμινγκς (24π.) και τον Τάντιγια Ντραγκίτσεβιτς (22π.) και έφτασε στην... ανατροπή της χρονιάς, 5'' πριν από την κόρνα. Στο τέλος ο Ρουπ Άχονεν (14π.) ήταν εκείνος που «μίλησε» και... εκτέλεσε τους «κίτρινους», με το σουτ του Σπύρου Μούρτου στο φινάλε πίσω από το κέντρο να μην βρίσκει στόχο.

Οι «θαλασσί» έδειξαν από νωρίς τα... δόντια τους, βρήκαν ρυθμό και πήραν διψήφια διαφορά στο 7' (19-9). Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 24-15 με τον Κολοσσό να είναι σχεδόν... τέλειος έχοντας 7/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 1/1 βολή. Παράλληλα, τα ριμπάουντ της πρώτης περιόδου ήταν 8-2, υπέρ των γηπεδούχων.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στη δεύτερη περίοδο, με τον τρίποντο του Γιάννη Γεωργαλλή να στέλνει τους Ροδίτες στο +15 στο 17' (37-22). Τα διαδοχικά τρίποντα των Τάντιγια Ντραγκίτσεβιτς και Ουίλ Κάμινγκς έριξαν κάπως τη διαφορά, όμως ο Κολοσσός τελείωσε εντυπωσιακά το πρώτο ημίχρονο και ξαναπήγε στο +15 (50-35 στο 20'). Στο ημίχρονο τα ριμπάουντ ήταν 22-8, με τους Ρουπ Άχονεν (12π., 3ασ.) και Ουίλ Κάμινγκς (11π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά από τις δύο ομάδες και τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να σουτάρουν με 66% έξω από τη γραμμή του τριπόντου (8/12 3π.).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήγαν γρήγορα τη διαφορά στο +20 και προσπαθούσαν να την μεγαλώσουν ολοένα και περισσότερο, έχοντας στο μυαλό τους τους 24 πόντους του πρώτου ματς στο «Nick Galis Hall» (84-60 νίκη του Άρη στο παιχνίδι του Α' Γύρου). Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ πήγε τον Κολοσσό στο +23 (66-43 στο 25'), αλλά οι «κίτρινοι» βρήκαν κάποιες επιθετικές λύσεις και δεν άφησαν το... φράγμα των 24 πόντων να «σπάσει» (73-56 στο 30').

Με διαδοχικά μικρά σερί ο Άρης μείωσε κι άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-61 στο 32' και 77-65 στο 35'), ενώ το τρίποντο του Ντραγκίτσεβιτς έβαλε... φωτιά σε ένα θεωρητικά «τελειωμένο» ματς (79-72 στο 37'). Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε και με γκολ - φάουλ από Ντραγκίτσεβιτς και Κάμινγκς το ματς πήγε στον πόντο (83-82). Ο Χολ έχασε δύο βολές, ο Κάμινγκς έβαλε δύο (83-84, 5'' πριν από το τέλος) και ο Άρης έφτασε στην... ανατροπή της χρονιάς. Ωστόσο, το καλάθι του Άχονεν στο φινάλε «έγραψε» το τελικό 85-84 και έδωσε μια σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους.

Τα Δεκάλεπτα: 24-15, 50-35, 73-56, 85-84.

Πηγή: sdna.gr