Facebook Pixel Της... έραψε κοστουμάκι στο χαλαρό
| 2017-03-21 23:54:00

Της... έραψε κοστουμάκι στο χαλαρό

Οι πράσινοι δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ (74-61), κάνοντας συντήρηση δυνάμεων ενόψει Μπασκόνια την Πέμπτη και σφραγίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, αφού η Αρμάνι έμοιαζε να τα έχει παρατήσει από τη στιγμή που οι "πράσινοι" γύρισαν από το -8 (2-10) και μετά το ματς κύλησε στο... "ρελαντί" για τους παίκτες του Πασκουάλ που δεν χρειάστηκε σε κάποιο σημείο του ματς να φορτσάρουν ιδιαίτερα. Παππάς κατά διαστήματα, Καλάθης (παρά τα πολλά λάθη) και Τζέιμς ξεχώρισαν, αλλά τα δύσκολα για το Τριφύλλι είναι την Πέμπτη (22:00) με τους παλιόφιλους από την Μπασκόνια στη Βιτόρια...

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Φελντέιν, Νίκολς, Γκιστ και Σίνγκλετον, με τους πράσινους (Νίκολς, Γκιστ και Φελντέιν) να "φορτώνονται" με τρία φάουλ στο πρώτο λεπτό! Oι Ιταλοί άρχισαν με 0-5, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν σχεδόν μετά από 3 λεπτά με τον Φελντέιν, χωρίς να έχουν ρυθμό ούτε σε άμυνα ούτε σε επίθεση εξ ου και το 2-10 στο 4`. Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν 1/5 σουτ και 2 λάθη, μα κυρίως με κακή συμπεριφορά στο πίσω μέρος του παρκέ. Μετά το τάιμ άουτ του έξαλλου Καταλανού, ο Παναθηναϊκός έκανε το 9-10 (6`), σφίγγοντας την άμυνα του και με τρίποντο του Νίκολς το 12-10.

Ευστοχώντας από την περιφέρεια ο Παναθηναϊκός με σερί 16-2 έκανε το 18-12 που έγινε 21-13, με το δεκάλεπτο να λήγει με το ίδιο σκορ, καθώς στο τέλος έκανε δυο κακές επιθέσεις. Μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το -8 σε +8, κυρίως γιατί βελτίωσε τη συμπεριφορά του στην άμυνα και είχε υπομονή στην επίθεση.

Με Παππά και Μπουρούση ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο β` δεκάλεπτο, με το σκορ πάντως να γίνεται 23-21 στο 12`, αν και χαϊλαϊτ ήταν μια τάπα του Παππά στον Αμπάς! Ο Γκέιμπριελ έβαλε το 6ο τρίποντο (6/13) για το 28-23 στο 15`, αλλά δεν είχε πικ εν ρολ, αφού ούτε τα δοκίμαζε και πολύ... Ο Παναθηναϊκός έβγαλε κάποιες καλές άμυνες και διαμόρφωσε το 34-23 (5 σερί πόντοι Παππά), με τον Γκέιμπριελ να χάνει πάντως και δεύτερο κάρφωμα! Η ζώνη του Ρέπεσα δυσκόλεψε λίγο τους γηπεδούχους (7/17 τρίποντα πλέον), ο Παππάς έκανε... παπάδες στην άμυνα, η Αρμάνι έφτανε τα 12 λάθη και κάπως έτσι έγινε το 38-25 στο ημίχρονο.

Πολύ νωρίς ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο φορτώθηκε με φάουλ (τρία ο Γκιστ) με το σκορ να είναι 40-27 στο 23`. Εντυπωσιακό στατιστικό ήταν τα 10 (!) κλεψίματα των γηπεδούχων! Kακό μπάσκετ είδαμε, με τους πράσινους να κρατάνε μια διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός από την έναρξή του κιόλας, κάτι που πάντως δεν δημιούργησε πρόβλημα στο "τριφύλλι", ακόμα και όταν η Αρμάνι μείωσε στους 12 (48-36 στο 26`). H διαφορά στο 29` έφτασε και το +17 (55-38), με το δεκάλεπτο να λήγει 57-40 με buzzer beater του Τζέιμς!

O Aμερικανός έκανε και το 60-40 με τους Ιταλούς πάντως να μειώνουν γρήγορα σε 60-45, αλλά οι πράσινοι έφτασαν και πάλι τη διαφορά κοντά στους 20 (67-48 στο 33`). Τέλος πάντων, το ματς κυλούσε στο χαλαρό, με τα χαμένα... καρφώματα (!) να συνεχίζονται για τον Παναθηναϊκό και το ματς να λήγει 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-25, 57-40, 74-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 10 (3), Τζέιμς 13 (2), Παππάς 10 (1), Φελντέιν 4, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 5 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Μπουρούσης 2, Καλάθης 13 (2).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 2, Χίκμαν 4 (1), Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 7, Μάτσβαν 12, Πάσκολο 6, Τσιντσιαρίνι 11 (1), Σάντερς, Αμπάς 15 (2).